Sümeyye Boyacı Kimdir?

Türk milli yüzücü Sümeyye Boyacı, genç yaşına rağmen birçok konuda insanlara örnek olacak bir hayat hikayesine sahip. Boyacı, kazandığı madalyaları, sosyal sorumluluk projelerindeki rolü ve hayata olan bakış açısı ile insanları büyülüyor.

2018 yılında Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’na katılan ve kadınlar 50 metre sırtüstü kategorisinde Türkiye’yi temsil etmiş olan Sümeyye Boyacı dünya ikincisi olarak Türkiye’nin gururu haline gelmiştir. Başarının yankıları devam ederken, Sümeyye Boyacı kimdir soruları Türk ve dünya medyasının gündemine oturmuş ve başarılı sporcunun hayatı merak konusu olmuştur.

Gittiği bir gezide akvaryumda yüzen balıklara karşı yoğun ilgi duyup onların nasıl yüzdüğünü anlamaya çalışan Boyacı’nın hayatı bu gezinin ardından değişmiş. Genç sporcu 2008 yılı itibari ile başarı dolu kariyerine ilk adımını attı.

Sümeyye Boyacı’nın Türkiye’yi temsil ettiği birçok spor müsabakası bulunuyor. Başarıya doymayan milli sporcu kariyeri ile ilgili de büyük hedeflere sahip.

Sümeyye Boyacı Kimdir?

Sümeyye Boyacı Eskişehir’de gözlerini dünyaya açtığında, doğuştan kalça çıkıklığı ile savaşmaya başladı. Yine doğuştan engelli olan milli sporcu, iki kolunun olmayışını kabullenip başarı merdivenlerinden azimle tırmanmaya başlıyor.

Hayata küsmeyen ve azmini koruyan sporcu, 5 Şubat 2003 yılında Semra ve İsmail Boyacı çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 5 yaşından itibaren yüzme kariyerine ilk adımını atan Sümeyye Boyacı’nın Eskişehir’den dünya olimpiyatlarına doğru ilerleyen kariyeri ise büyük bir alkışı hakediyor.

İlkokul eğitimine devam ederken aynı zamanda azminden ve hırsından hiçbir şey kaybetmeyen sporcu, 2014 yılında bir sergide de yer aldı. Alexander Pushkin’in “Altın Balık” adlı kitabı için bir resim yapan Sümeyye Boyacı’nın eseri, 2009 yılında Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’e takdim edildi. Kitabın Türkçe çevirisi için hazırlanan yayında yer alan resim, dönemin Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’e Rusya’da sunuldu. Milli sporcunun sulu boya resmi yine 2009 yılında Rusya’da sergilendi.

Spora olduğu kadar sanata da meraklı olan milli sporcu Sümeyye Boyacı, ebru sanatını icra ederek 2014 yılındaki bir serginin ilgi çeken isimleri arasında yer aldı. 2018 yılı 31 aralık gecesi yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasının ekranlarda yer almasıyla, “Sümeyye Boyacı kimdir?” sorusu daha da merak konusu oldu. Ünlü sporcu başarıları ve bitmeyen enerjisi ise engelli bireylerle birlikte herkese büyük bir pozitiflik vererek hayatta her şeyi başarabileceklerini gösteriyor.

Sümeyye Boyacı’nın Kariyeri

Dünyanın pek çok farklı yerinde düzenlenen müsabakalara katılan Sümeyye Boyacı’nın kariyeri göz dolduruyor. Paralimpik Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı’nın başarıları ve gelecek hedefleri akdir toplayan bir hayat hikayesinin kapılarını açıyor.

2008 yılında yüzmeye başlamasından yıllar geçtikten sonra Antrenör Mehmet Bayrak ile yolları kesişen Sümeyye Boyacı, onlarca madalyaya sahip.

Sümeyye Boyacı’nın Kazandığı Madalyalar

 

2016 30.Uluslararası Alman Şampiyonası 50 m Sırtüstü Gençler B S5 Altın Madalya
2017 Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları 50 m Sırtüstü S1-5 Bronz Madalya
2018 Avrupa Yüzme Şampiyonası 50 m Sırtüstü S5 Altın Madalya
2022 Dünya Şampiyonası 50 m Sırtüstü S5 Altın Madalya

 

Yukarıdaki şampiyonlukların haricinde birçok başarıyı Türkiye’ye getiren başarılı milli sporcu haftanın 6 günü antrenman yaparak daha büyük başarıları hedefliyor.

Hedefi Dünya Şampiyonu Olmak!

Yeni hedefine doğru ilerleyen ve günde çift antrenman yaparak Portekiz’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na hazırlanan milli yüzücü Sümeyye Boyacı, Berlin’de kazandığı başarıyı çok daha yüksek bir çıtaya taşımayı hedefliyor.

Büyük başarı hikayesini herkese duyuran Sümeyye Boyacı farkındalık çalışmalarında da boy gösteriyor. 2020 yılında yapılan Barbie Bebek rol modeli çalışmalarında Türkiye’yi temsil eden başarılı yüzücü, ön yargıları yıkmaya devam ediyor.