Adanalı Deniz Burnham: Yeni NASA Astronot Adayı!

NASA, geçtiğimiz günlerde yeni projeler için özel olarak seçilen 10 adayı açıkladı. Açıklanan bilgilere göre Astronot adayları arasında Adana doğumlu Deniz Burnham da yer alıyor. Burnham, donanmada teğmen olarak görev yapıyor ve özel olarak seçilen 12.000 astronot adayı arasından girmeyi başardı. Bunun üzerine de kendisine Adana’dan ve tüm Türkiye’den tebrik mesajları iletildi.

Yeni NASA Astronot Adayı Deniz Burnham

Adana doğumlu Amerikalı Deniz Burnham, 36 yaşında ve Kaliforniya’da kimya ile makine mühendisliği alanlarında eğitim gördü. Ayrıca bunun dışında uzun yıllar boyunca petrol sondaj projelerinde de yer aldı. Birçok farklı hobisi olan Burnham, paylaşılan bilgilere göre deniz uçağı ve helikopter gibi çeşitli uçan araçları kullanabiliyor.

Uzayda Bir Adanalı!

Deniz Burnham’ın 10 kişilik astronot adayları arasında yer almasının ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ”uzayda bir adanalı” başlığı ile kendisine tebrik mesajı iletti. Tam 12.000 aday arasından 10 kişilik grupta yer alma başarısını gösteren Deniz, 2 yıllık yoğun bir astronotluk eğitimi alacak.

Deniz ve Diğer Adayların Tamamlaması Gereken Görevler

Başta Deniz Burnham olmak üzere diğer tüm adaylar, 2 yıllık yoğun bir astronotluk programından geçecek. Bu program boyunca adayların tamamlaması gereken birçok zorlu görev bulunuyor.

İşte yeni astronot grubunun tamamlaması gereken görevler:

  • Öncelikle Deniz ve diğer adaylar, neredeyse hepsi askeri düzeyde olan tatbikatlardan geçecek.
  • Deniz ve diğer astronot adayları, suda hayatta kalma tatbikatından başarı ile geçmek zorunda.
  • Bu tatbikattan sonra ise adaylar, dünyada değil uzayda gerçekleşecek tatbikatlardan başarılı olmalı.
  • Örneğin adaylar, uzay merkezinde gerçekleştirilecek olan uzay yürüyüşü eğitimini geçmeli ve eğitim jetlerini uçurabilmeli.

Adaylar, alacakları eğitim dışında bu tatbikatlardan da başarılı olmaları durumunda resmi olarak astronot olabilecek.