ABD’de Yerli Otomobil TOGG’un Tanıtımı Yapıldı!

Türkiye’nin en büyük küresel teknoloji markalarından biri olan TOGG, CES 2022 fuarında arabaya ilgi duyanlarla buluştu. Bilindiği üzere CES 2022, dünyanın en büyük elektronik fuarlarından bir tanesi. TOGG, bu fuarda gelecekte yapılacak yenilikleri ve yeni otomobili tanıtarak uluslararasında beğeni toplamayı başardı.

TOGG, 5 ila 7 Ocak tarihleri arasında Amerika’da düzenlenen fuara vizyon otomobili ile katıldı ve büyük bir ilgi çekmeyi başardı. Özellikle tasarımı ile gözleri üzerine çeken TOGG, Amerikan medyasında kendine yer edindi.

TOGG Yerli Otomobil Nedir?

TOGG yerli otomobil, Türkiye’nin ilk yerli arabası olacak. Anadolu ve Kök grubu, BMC, Turkcell ve Zorlu Holding ortaklığında bu otomobil, TOGG tarafından seri bir şekilde üretime geçilecek. 2018 yılında kurulan TOGG markasının birkaç ortak ile tasarladığı vizyon arabası, ilk olarak 27 Aralık 2019 yılında Gebze Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı.

2019 yılında tanıtılan aracın tasarımında İtalyan Tasarım Bürosu Pininfarina tarafından özgün değişiklikler yapıldı. Aynı zamanda aracın prototip versiyonları da yine İtalya’da üretildi. TOGG yerli otomobil, özellikle tasarımı ve sahip olduğu özellikler sayesinde bir hayli dikkat çekiyor. Aracın tasarımında tam 121 mühendisin dokunuşu var ve bataryası platforma entegre olarak tasarlandığı için büyük beğeni topluyor.

İlk TOGG yerli otomobilinin 2022 yılında satışa çıkarılacağı düşünülüyor. Şu anda 5 farklı modelde üretileceği düşünülen bu otomobilden yılda en az 175.000 adet üretilmesi bekleniyor. Ayrıca araçta kullanılan yerli parça oranı da % 70 civarına çıkarılacak.

TOGG’un Tanıtımı Yapıldı

Türkiye’nin ilk yerli otomobili çalışması ile dikkatleri üzerine çeken TOGG, son olarak geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen bir fuarda, yakın zamanda çıkacak olan aracın lansman tanıtımını yaptı. Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan CES, her yıl düzenleniyor. Bu yıl da düzenlenen CES fuarında öne çıkan birçok teknoloji harikaları oldu.

Fuara vizyon aracı ile katılan TOGG da kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle iç dizayn tasarımı ile birçok otomobil ilgilisinin beğenisini toplayan TOGG, fuarın öne çıkanlarından biri olmayı başardı. İç dizaynın yanı sıra dış tasarım ve entegre özellikler ile de sıkça konuşulan TOGG, uluslararası medyada kendine iyi bir yer edinmeyi başardı.

TOGG’un Fiyatı Ne Zaman Belli Olacak?

TOGG, aracın neredeyse her türlü özelliğinin, dış ve iç tasarımının tanıtımını yaptı fakat fiyata dair net bir açıklama henüz paylaşılmadı. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, fiyatlandırmanın 2022 yılının sonuna doğru belli olacağını söyledi. İlk yerli otomobil TOGG’un fiyatı, oldukça merak edilen konular arasında. Bunun sebebi ise aracın iç parçalarının yerli olması.

Bunun dışında TOGG, elektrikli bir araba modeli fakat şirkete göre TOGG çıktığı zaman elektrikli araba modelleri çok yaygın olmayacak. Bu sebeple de TOGG, ilk başlarda daha çok dizel araçlarla rekabet içerisinde olacak. Gürcan Karakaş, TOGG’un fiyatının Türkiye’deki C SUV sınıfı araba fiyatları ile benzer olabileceğini belirtti.

Bu açıklamalar ile birçok isim, TOGG için fiyat tahminini yapmaya başladı. İşte TOGG için yapılan fiyat tahminleri:

  • Öncelikle Türkiye’deki araba fiyatları, alınan vergiler nedeni ile zaten bir hayli pahalı. TOGG’un C SUV sınıfındaki araçlar ile rekabet edeceği düşünülürse aracın fiyatının 800.000 TL civarı olabileceği öngörülüyor.
  • Bunun dışında birçok isim, ürünün ucuz değil aksine piyasaya göre pahalı olacağını düşünüyor. Bunun sebebi ise bir adet TOGG marka otomobil maliyetinin 500.000 TL civarında olması.
  • Farklı CEO’lara göre ise Türkiye’deki kur çok yüksek olduğu için aracın fiyatı en az 1 milyon TL olacak.