Uçan Elektrikli Helikopter: CityAirbus

Amerikan firması Airbus’ın helikopter bölümü tarafından geliştirilen, şehir içi kısa mesafelerde kullanılması amaçlanan CityAirbus, uçan taksilerin kullanıldığı yeni bir geleceği inşa ediyor. Saatte 75 mil hız yaparak, 60 mil bir mesafe için dört yolcu kapasitesine sahip olan bu araç, ilk kez 20 Temmuz 2020 tarihinde halka tanıtıldı.

Görünümü ile dikkat çeken CityAirbus, uzaktan kontrol edilerek ilk bağımsız uçuşunu Aralık 2019’da gerçekleştirdi. VTOL işlevsel yapısı sayesinde yoğun trafiği rahatlatmak amacı ile uçan taksi fikrini, 2016 yılında geliştirmeye başlamıştı. Bu uçan taksilerin yalnızca şehir içinde ve kısa mesafede uçabilme kapasiteleri ile diğer serilerden ayrıldığı belirtiliyor.

Uçan Elektrikli Helikopter CityAirbus Nedir?

CityAirbus, dört kanallı itme ünitesine, sekiz adet motora ve sekiz adet pervaneye sahip bir elektrikli araçtır. En büyük avantajı, trafik gibi bir sorunla karşılaşmadan ilerleyebilmesidir. Geliştirilme aşaması devam eden uçağın gidebileceği mesafeyi artırmak için gelişmiş ve şarj sürelerini kısaltan bir pil teknolojisine ihtiyaç duyuluyor.

CityAirbus, pervanelerinden birini kaybetse bile güvenli bir iniş gerçekleştirebiliyor. Gelecekte otonom şekilde uçması hedeflense de sürecin başında uzaktan kumanda ile kontrol edilmesi uygun görülüyor. Otonom sürüş gerçekleştirecek olan bu uçakta kokpit bulunmuyor. Yakın gelecekte sıradan bir araç gibi işlev görecek olan uçan taksi konusunda farklı rekabetler de ortaya çıkıyor.

Gün geçtikçe teknolojinin günlük hayatın en önemli parçası haline gelmesi, sürekli yeni icatların ortaya çıkması ve ihtiyaç görülen alanlarda bu icatların yaygın bir şekilde kullanılması, yaşam tarzlarının da büyük oranda değişmesine yol açıyor. Yenilenebilir kaynakların dünya nüfusu için yetersiz kalışı, insanları alternatif çözümlere yönlendirirken elektrikli sistemler yaygınlaşmaya başlıyor. Bunun en güncel örneklerinden olan CityAirbus ile hava kirliliğine yol açmadan insan taşıma yöntemi hayata geçirilmiş oluyor.

Elektrikli Helikopter Ne kadar Mesafe Gidebiliyor?

60 millik mesafede ortalama 15 dakika uçuş yapabilen CityAirbus, sekiz adet Siemens SP200D motoru ile saatte 75 mil azami hıza ulaşabiliyor. Bu uçuş, normal trafikte ilerleyen bir araçtan yalnızca biraz daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Zaten amacı çok hızlı veya uzun mesafe olmayan bu araç, zamanla geliştirilebilir yapısıyla ihtiyaç duyulan yeni özellikler ile donatılabilir.

CityAirbus’ın özellikleri kısıtlı gibi görünse de tam olarak ihtiyacı karşılamak üzere tasarlandığı biliniyor. Taksi özelliğinden yola çıkılarak, tıpkı bir taksi gibi ancak gökyüzünde hareket eden bu araç ile hem keyifli yolculuk etmek hem de daha kısa sürede istenilen yere ulaşmak mümkün görünüyor.

Şu an için tam olarak hayata geçirilemeyen bu sistem için daha pek çok aşama kaydedilmesi gerekiyor. Burada en önemli noktalardan bir tanesi de bu uçan taksilerin iniş ve kalkış yapacağı mekanların belirlenmesi ve aracın otonom sisteminin tam olarak hayata geçirilmesi.

CityAirbus’ın Özellikleri Nelerdir?

  • Tamamen elektrikli sistemle çalışan uçan taksi, görünümüyle dev bir drone’a benziyor.
  • Diğer uçan araçlara göre çok daha sessiz çalışıyor.
  • Yakıt tüketimi az olan elektrikli bir sisteme sahip.
  • Batarya kapasitesi 110 kWh.
  • Toplam dört kişiyi taşıyabilecek kapasiteye sahip.
  • Tek pervane bozulsa bile güvenli bir iniş sağlayan CityAirbus, otonom kullanım için tasarlandı.
  • 8 motor ve 8 pervanesi olan aracın 4 kanallı itme ünitesi bulunuyor.

Oldukça yenilik içeren özellikleriyle CityAirbus, geleceğin beklenen araçları arasında bir ilke imza atıyor. Trafikte geçen zamanı kısaltmak ve trafik yoğunluğundan kurtulmak isteyenlerin tercih etmesi beklenen CityAirbus, havalı tasarımı ve sessiz çalışması ile dikkatleri üzerine çekiyor.