Sipariş Vereceğiniz Uçan Araba 2018 Yılında Elinizde

5 yıl önce ilk uçuş denemesini tamamlayan Liberty sonunda ilk siparişlere hazır hale geliyor. Hollandalı şirket olan PAL-V tarafından üretilen Liberty’nin üç adet tekerleği ve yukarı monte edilmiş halde olan geri çekilebilir bir çarkı mevcut. Araç geleneksel bir sedandan ziyade dik bir pervaneye sahip bir helikoptere daha çok benzetiliyor, hem de hem karada hem de havada sürülebiliyor! Daha ne olsun?

Liberty ve Liberty’e benzer yenilikçi makinalar kendi kullanımlarına ilişkin düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Ancak PAL-V tüketicilere Liberty’nin hem teknolojik teknik ve kalite bazlı meydan okumalarından üstesinden gelebildiğini hem de şu anda araç ve havacılık düzenlemelerin yanı sıra mevcut güvenlik standartlara da uyum sağladığını konusunda teminat veriyor.

Hem karada giden hem de uçan araçlar arasında Liberty’nin performansı konusunda eline su dökebilen bir araç henüz pazarda yok. Uzmanlara ve araştırmalara göre Liberty araç pazarında ilk sertifikalı ticari uçan araç olarak karşımıza çıkıyor. Yine de özellikleri oldukça kabul edilebilir durumda. Karada saatte maksimum 161 kilometre hızda gidiyor ve tamamen dolu yakıtla toplamda 1315 kilometre gidebiliyor. Havada ise bu rakam saatte 180 kilometreye çıkıyor ancak her 499 kilometre bir tekrar yakıt dolumu yapılması gerekiyor.

Liberty’i satın almayı düşünürseniz aracın fiyatı 400 bin dolardan başlıyor, aslında klasik bir spor model araba için oldukça yüksek fiyat ancak özelliklere ve havada uçabilme kabiliyetine baktığımızda bu aslında oldukça normal bir fiyat. Dahası, fiyatın “Pioneer” adlı sürümü ile birlikte 600 bin dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor. “Pioneer” sürümünde özel eğitim oturumları, ısıtma gücü ve elektronik aletli uçuş ekranı özellikleri de olacak.

PAL-V’nin çalışmalarını hızlandırdığı Liberty’nin üretimine 2017 sonunda başlanması bekleniyor. Sipariş teslimleri ise 2018 yılına göre planlandı. Kısacası 400 bin dolar değerindeki hem karada hem de havada giden bu aracı satın alıp siparişi verirseniz aracınız 2018’de kapınızda olabilir. Kulağa harika geliyor değil mi? O zamana kadar ise araçla ilgilenen sürücü ve pilotlar spor modeli için iadesiz 10 bin dolar değerinde bir depozito ve Pioneer sürümü için de 25 bin dolarlık bir depozito yatırmak zorunda kalacak.