Arkadaşlarınızla Oynayabileceğiniz Online Oyunlar

Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde oyun oynayarak kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Heyecan verici ve akıcı birçok oyun sayesinde bir araya toplandığınız insanlarla zamanın nasıl geçtiğini unutabilirsiniz.

Tüm dünyada oynanan online oyun listesi oldukça kabarık. Online oyunun ilk parlak dönemi, 1974’ten sonra başlıyor. Steve Colley, Maze War adlı oyunu ile modern interneti kullanan ilk online oyunu hayata geçirdi. Bu ilk maceranın ardından diğer online oyun türleri yıllar içerisinde tek tek oyuncularla buluştu.

Online oyun türleri kendi arasında da farklı kollara ayrılarak, bugün milyonların tutkunu olduğu oyun markalarını ortaya çıkardı. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz en çok tercih edilen oyun türlerini aşağıda sizin için listeledik:

  • FPS (First Person Shooter)
  • RPG (Role Playing Game)
  • TPS (Third-Person Shooter)
  • MOBA (Multiplayer Online Battle Arena)

FPS oyunlarında, oyuncunun bakış açısı birinci tekil kişidir. Oyuncu üzerinden oluşturulan karakterin kendi oyununu kendi vücudunda yaşıyormuşçasına hissetmesi sağlanır.

RPG oyunları, kendi içerisinde belli bir düzene ve sınıra tabidir. Oyuncu kendi karakterinin giysilerinden, eğitimine kadar tüm aşamalarda kendi isteklerini oluşturabilir. Ancak tabii ki bu istekleri performansı neticesinde elde eder.

Online oyun çeşitleri arasında yer alan TPS oyunları genellikle aksiyon dolu film uyarlamalarından oluşur. Belli bir seri içerisinde ilerleyen oyunda karakterinizi bir kamera açısından izlersiniz. 3. tekil kişi bakış açkısı ile oyunlarda yerinizi almanız sağlanır.

Son online oyun çeşidi olan MOBA; birden fazla oyuncuyu içerisinde barındıran, strateji oyunlarının başında geliyor.

Online oyun piyasasında elini güçlendiren en önemli oyunların başında PUBG geliyor. En popüler oyunlardan olan PUBG’de birçok farklı karakter yer alıyor. FPS grubunda yer alan PUBG, tıpkı Counter Strike: Global Offensive gibi benzer özellikler gösteriyor.

Her yaş grubuna hitap eden Among Us, The Forest ve Don’t Starve Together gibi oyunlar; farklı içerikleri ve oyuncu yaklaşımları ile oyun severlere sunuluyor. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz çoklu oyuncu sistemine sahip olan oyunlar sayesinde çok daha keyifli vakit geçirebilir, rekabetin tatlı hazzına ulaşabilirsiniz.

PUBG

Bir uçakta buluşan 100’den fazla karakterin sizleri inanılmaz bir maceraya götürdüğü PUBG, online oyun tarihinin en sevilen ve en çok satın alınan oyunları arasında yer alıyor. Oyunun mobil uyumlu olması da bu kadar fazla sevilmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Oyunda karakterlere kıyafet ve araç gereçler veriliyor. Önce bireysel, sonrasında da takım olarak savaşacağınız bu hikâyede hayatta kalmayı başaran kişi olmanız gerekiyor. Tüm rakiplerinizi ortadan kaldırmanız ve sizlere verilen alanda hayatta kalabilmeniz bekleniyor.

Counter Strike: Global Offensive

FPS oyunları içerisinde yerini 2012 yılında almış olan CS GO, yetenek bölümlerinin ardından sizleri takımlarınıza yerleştiriyor. İlk on maçta, oyun içerisinde sizinle aynı yeteneklere sahip olan oyuncularla beraber savaşıyorsunuz. On maçın sonunda stratejileri ile görevleri bitiren oyuncular kendi takımları ile birlikte görevlere gidebiliyor.

Among Us

En az 4, en fazla 10 kişilik gruplar halinde arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyun inanılmaz bir heyecan barındırıyor. Av ve avcı aynı oyunda görevleri yerine getiriyor. Kim avcı, kim av bilmek istiyorsanız ilk görevleri başarıyla bitirmeniz ve ana takımlara ulaşmanız isteniyor. Arkadaşlarınızla gizem dolu bu oyunu oynayarak, farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

The Forest

Oyunun ana karakterleri bir baba ve oğuldur. Bu ikili uçak kazası nedeni ile düştükleri ormanda korku dolu bir hayatta kalma mücadelesi içerisinde kendilerini buluyor. Oyunun kendi içinde katı kuralları bulunuyor. İstediğiniz gibi düşmanlara saldıramıyorsunuz. Her kademede yetkiniz artıyor. Envanteriniz de siz görevleri kazandıkça artış gösteriyor.

Fortnite

Fortnite, kendi içerisinde farklı modlar bulunduran ve birçok kişiye hitap eden bir oyundur. Oyun kendi dünyanızı yaratmanıza ve istediğiniz aktivite içerisinde farklı serüvenlere atılmanızı sağlar. 4 farklı tema ile oyuncuları karşılayan Fortnite; Battle Royale, Çılgın Parti, Kreatif ve Dünyayı Kurtar modlarını sunuyor.

Don’t Starve Together

En korkutucu oyun müziklerine sahip olan Don’t Starve Together, online oyun dünyasını da kasıp kavuruyor. Oldukça dikkatli oynanması gereken bu oyunda, yanınıza aldığınız karakterlerin özellikleri sizin hayatta kalma mücadelenize yardım ediyor. Aç kalmamak için avlanıyor ve görevleri tamamladıkça daha fazla karakter elde edebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz birçok online oyun çeşidinden sadece birisi olan bu oyunda, ekip çalışması her şeyden önemli.