Bilinmeyen Google Maps Özellikleri

Genellikle sadece adresleri bulabilmek için kullanılan Google Maps, rota oluşturmak amacının dışına çıkarak farklı konularda da özel kullanım alanları sunuyor. Google verilerini kullanarak sistem sizlere farklı alanlarda da avantajlar sunuyor.

Toplu taşımaların hareket saatlerinden, varmak istediğiniz yerin sakinlerinin yorumlarına kadar birçok alanda sizlere farklı bilgiler sunuyor. Az bilinen Google Maps özellikleri farklı alanlarda kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak üzere geliştiriliyor.

Google Maps özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Harita türünü ayarlama
  • Popüler binaların iç haritalarını sanal görüntüleme
  • Konum geçmişi görüntüleme
  • Girmek istediğiniz yerlerdeki önemli noktalar hakkında bilgi alma
  • Tek elle yakınlaştırma
  • Belirlediğiniz konumları ve rotaları başkaları ile paylaşabilme
  • Park ettiğiniz arabanızın konumunu kaydetme
  • Google Haritalar’a sizin için önemli olan konumları kaydedebilme

Yukarıda verilen hususların dışında kişiselleştirilebilir araç simgesi, iç mekanlarda Google Maps kullanımı, Google Maps özellikleri ile yemek siparişi verebilme ve konumlar arası mesafeyi ölçmesi gibi farklılaşmış hizmetler de kullanılabilmektedir.

Kişiselleştirilebilir Araç Simgesi

Google Maps ile alakalı olarak bilinen özelliklerine ek bir de avatar simgesini özelleştirme özelliği mevcut. Google Maps bilinmeyen bu özelliği sayesinde navigasyonunuzu kullanırken sevdiğiniz bir avatar ile rota oluşturmanızı sağlıyor.

Çok bilinmeyen bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle uygulamanın güncel olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Uygulamada talimatlar bölümüne girdikten sonra, ayarla-hedef rota ve başlat komutlarının hemen ardından navigasyon mavi oku hazır hale getirecektir. Uygulamanın mavi okundan sıkılanlar kendilerine bu özellik sayesinde yeni bir araç simgesi seçebilirler. Hem Android hem de iOS için aynı özelliği etkin hale getirmek mümkündür.

Konumlar Arası Mesafeyi Ölçme

Konumlar arasındaki mesafeyi ölçmenize olanak sağlayan bilinmeyen Google Maps özelliği sizlere yola çıkmadan önce ya da bir seyahat planladığınızda oldukça yardımcı olacak bir avantaj sunuyor. Masaüstü, Android ve iOS kullanıcılarına özel olarak geliştirilen özelliği kullanmaksa çok basit.

Android ve iOS kullanıcıları; uygulamayı açıp, gitmek istedikleri noktayı işaretledikten sonra mesafe ölç komutu ekrana çıkıyor. Kırmızı bir noktayı bu sayede sisteme işleyen uygulama için ikinci noktayı da belirlemelisiniz. Sağ altta bulunan nokta ekle simgesine dokunmalısınız. Bu işlem ile belirlediğiniz nokta siyah bir işaret halini alacaktır. İki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için ise; iki nokta arasında bulunan rota çizgisinin uzunluğunu uzunluk birimine çevirerek öğrenebilirsiniz.

PC aracılığı ile de bu özellikten yararlanabilirsiniz. Google Maps uygulamasını açıp, başlangıç noktanızı işaretleyin. Hemen arkasından da “mesafe ölç” komutunu devreye sokun. Üçüncü adım olarak da ikinci bir noktayı uygulama üzerinde seçin. Bu özellik ile karşınıza çıkan iki nokta arasındaki uzunluk size istediğiniz uzunluk birimine dönüştürülerek sunuluyor.

İç Mekanlarda Google Maps Kullanımı

Merak edip ancak göremediği mekanlara sanal bir gezintiye çıkmak isteyen Google Maps kullanıcıları; mağaza, otel, müze veya havaalanı gibi mekanların içlerini rahatlıkla inceleyebilir. Ayrıca gitmek istediğiniz konumda sizlerden önce bulunmuş olan kişilerin çektikleri fotoğraflarda konum bilgisine yer verildiyse, başka kullanıcıların çektikleri fotoğraflar sayesinde gitmediğiniz mekanlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan da aynı uygulamaya giriş yaparak, bilgi edinebilirsiniz. Google Maps uygulamasını açıp, görmek istediğiniz yer ya da adrese ilişkin bir bilgiyi arama alanına yazın. Devamında ise; bu konum ile alakalı olan fotoğrafları görmek için sol tarafta sizleri bekleyen fotoğraflar veya Street View ikonuna tıklayın. Böylece sizin belirttiğiniz konumun fotoğraflarına erişim sağlayabilirsiniz.

Google Maps ile Yemek Siparişi Verme

Google Maps uzun süredir aynı uygulama üzerinden yemek siparişi verebilme konusunda çalışmalar yürütüyor. İş birliğine giden birçok marka dünyanın farklı bölgelerinde şu an Google Maps ile birlikte kullanıcılarına hizmet veriyor.

Kullanıcılar Google Maps özellikleri sayesinde konumlarına yakın olan yeme-içme mekanlarının sipariş alma durumunu görüp sipariş verebiliyor. Bilinmeyen Google Maps özelliği sayesinde restoran ya da kafe gibi işletmelerden direkt olarak sipariş verilebiliyor. Ancak bu özelliği aktif hale getirmek için ayarlar kısmında, konumunuzu uygulama ile paylaşıma açmanız gerekiyor.