Google İnternet Balonu İle Hayalleri Gerçeğe Dönüştürüyor

Etrafta küme küme balonlar görürseniz endişelenmeyin, Google sizin için her zaman en iyisini yapıp imkansızı gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. Bir süredir uygulamaya koymaya çalıştığı proje ile interneti uzak bölgelere ulaştırmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 4 yıl kadar önce Google özel olarak tasarladığı balonlar ile interneti çok ama çok uzak yerlere ulaştırmayı hedefledi. O günden beri her gün çalışmalarını hızlandıran ekip “Project Loon” adı altında pek çok denemeler gerçekleştirdi. Bugün şirket servisin sonunda kullanıma uygun olduğunu duyurarak dünya çapında önemli bir gelişmeye imza attı.

Bu zamana kadar balonlar dünyanın çevresinde halka halde süzülecek şekilde planlanmıştı; hareket ederek atmosfer üzerinde yukarı ya da aşağı gidebiliyor ya da gitmeleri gereken yöne rüzgarın gücüyle hareket edebiliyorlardı. Herhangi bir balon bağlantı gerektiren bir alandan çeşitli nedenlerle uzaklaştığında bir diğeri gelip onun yerine de geçebiliyordu.

Loon Projesi’nin arkasında duran başarılı ekip şimdi ise küçük kümelerden oluşan balonların en çok ihtiyaç duyulan yerlerde bir seferde daha fazla süre, hatta aylar boyunca kalmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdiğini duyurdu.

Alphabet’in “X” olarak bilinen deneysel bölünmelerinin başında bulunan sorumlu kişi olan Astro Teller, Loon Projesi’nin şu anda kapsamlı bir deney sürecini yöneteceğini belirtiyor. Bu deney ile dünyanın belli başlı bölgelerine 10–20–30 miktarlarında balonlar yollanacak ve internet servis edilecek. Eskiden ise internet servisinin sağlanması miktar 200–300–400 balon ile gerçekleşebiliyordu.

Bunu başarmak ve hata yapmamak için ekibe dahil olan mühendisler irtifa kontrolü ve yönlendirme sistemlerini geliştirmek üzerine çalışma gerçekleştirdiler. Bunun yanı sıra yapay zekaya dayanan bir yazılımı geliştirerek balonların mevcut navigasyon rotalarına güvenmeden ve onlara bağlı kalmadan belli bir hizaya getirmenin yolunu buldular.

Loon Projesi’nin çalışmalarını yürüten ekip internet erişiminin uzak yerlere sağlanmasında büyük rol oynayan bu balonların toplam sayısında yaklaşık 100 kat değerinde bir azaltma gerçekleştiğini duyurdular. Bu da aslında harcanan bütçenin de düşmesine ve harika Loon Projesi’nin beklenildiğinden çok da kısa bir sürede uygulamaya konmasına yardımcı oldu.