Paylaşımlı Ofisler Üretken ve Verimli Bir Ortam Sunuyor

Paylaşımlı ekonomi dediğimiz kavram, taksi ya da yemek paylaşmaktan çok ama çok öte bir hale geldi. 21. yüzyılın beraberinde gelişen ekonomi çalışma ve ofis ortamlarında da birtakım değişikliklere sebep oldu.

Geleneksel ofis ortamı gün geçtikçe çalışan kişilerin yaratıcılığını ve üretkenliğini kısıtlıyor, onlara kasvetli ve bir o kadar da bunaltıcı bir ortam sunuyor, bu sebeple de insanlar işlerini bırakıp “freelance”, bir başka deyişle serbest çalışmak ile daha da çok ilgilenmeye başladı. Özellikle girişimci kişilerin yeni çalışma anlayışını daha da çok benimsediğini gözlemliyoruz ve onların gelenekselden uzaklaşıp modern ve paylaşımlı bir çalışma ağına doğru yöneldiğini görüyoruz. Kahvelerini alıp istedikleri saate güne planlı bir şekilde başlayıp ortak paylaşımlı ofislerine gelen girişimciler esnek, üretken ve yetenekli insanlarla dolu bir ortama adım atıyor. IBM ve Microsoft gibi pek çok büyük şirket de inovasyonu teşvik etmek amacıyla bu çeşit çalışma alanlarını kullanmaya gayret ediyor.

Ortak paylaşımlı ofisler insanların üretkenliğini arttırmakla kalmayıp onlara iş ortaklıkları yapabileceği, “networking” etkinliklerine katılabileceği ve ilham alabileceği harika ortamlar vaat ediyor. Ayrıca geleneksel ofisin sunduklarına ek olarak farklı boyda ve özellikle ofisler ve mobilyalar sunuyor.

Türkiye’de de geçtiğimiz son yıllarda daha da popülerlik kazanan ortak ofislerin sayısı gün geçtikçe daha da artmaya başladı. Bunlardan bazıları ise şu ofisler:

Kolektif House

Paylaşımlı ofis konseptiyle en çok öne çıkmayı başaran Kolektif House, girişimcilerden yatırımcılara, şirketlerden freelance çalışanlara kadar pek çok kişiye ilham verici ve özgürce çalışabildikleri bir ortam sunuyor. Film gösterimleri, networking, lansman ve benzeri pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapan şirketin Şişhane, Levent ve Sanayi Mahallesi’nde şubesi mevcut ve önümüzdeki ay gelen yoğun talepler sebebiyle Levent şubesinde 3. katı da kullanıma açmaya hazırlanıyor.

Workinton

“İyi Çalışanlar Ülkesi” sloganıyla yola çıkan Workinton rengarenk ve ergonomik mobilyaları ve pek çok şubesi ile dikkat çekiyor. Levent, Maçka, Esentepe, Maslak, Galata, Vodafone Arena, Kozyatağı, Kavacık, Ümraniye, Bayraklı Tower ve Söğütözü gibi pek çok noktada şubesi bulunan Workinton da sanal ofis gibi hizmetleri üyelerine sunuyor.

Habita

Bir başka öne çıkan paylaşımlı ofis alanı Habita “Paylaşan, konuşan, tartışan, üreten herkese açık bir komünitenin ortak yaşam ve çalışma alanı” olarak karşımıza çıkıyor. Sabit masa, kapalı ofis ve benzeri olanakları üyelerine sunan Habita’nın yeri ise Sanayi Mahallesi’nde.