Zoom Meeting

33

Evden çalışmıyor olsanız bile, muhtemelen Zoom’u duymuşsunuzdur.

Koronavirüs krizinin ışığında, video konferans uygulaması, hem iş hem de kişisel ortamlarda diğerleriyle sanal olarak yüz yüze bağlantı kurmak için standart haline geldi.

Zoom şimdi federal hükümetler, teknoloji girişimleri, dini topluluklar ve tabii ki arkadaşları ve aileleriyle sohbet etmek ve hatta parti yapmak isteyen sıradan insanlar için tercih edilen video iletişim platformudur.

Nasıl indireceğiniz ve başlayacağınız dahil olmak üzere Zoom hakkında bilmeniz gereken her şeyin yanı sıra görüntülü sohbet uzmanı olmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası burada.

Zoom Nedir?

Zoom, sanal video ve sesli konferans, web seminerleri, canlı sohbetler, ekran paylaşımı ve diğer ortak çalışma yeteneklerini ayarlamanıza olanak tanıyan bulut tabanlı bir video iletişim uygulamasıdır.

Bir Zoom toplantısına katılmak için bir hesaba ihtiyacınız yoktur ve platform Mac, Windows, Linux, iOS ve Android ile uyumludur, yani neredeyse herkes ona erişebilir.

Kısacası, Zoom’un çekiciliğinin büyük bir kısmı basitliktir. Başlamak kolaydır, uygulama hafiftir ve arayüz, doğrudan uygulamanın içine yerleştirilmiş Galeri Görünümü – görüşmedeki her kişiyi aynı anda görmenizi sağlayan bir mod gibi popüler özelliklerle kullanımı nispeten sezgiseldir.

Zoom Nasıl Edinilir?

Daha ileri gitmeden önce, platformun temelden işletmeye kadar dört farklı fiyatlandırma planı sunduğunu belirtmek önemlidir. Sizin için doğru olan, uygulamayı nasıl kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

Zoom Basic: Bu, platformun en popüler fiyatlandırma katmanıdır ve ücretsiz olduğu düşünüldüğünde mantıklıdır. Bu katman, sınırsız bire bir toplantı sunar, ancak üçten fazla katılımcıyla video konferans 40 dakika ile sınırlıdır (her zaman başka bir tane başlatabilirsiniz).

Zoom Pro: Küçük bir ekiple çalışıyorsanız veya düzenli olarak uzun süreli video görüşmeleri yapmayı planlıyorsanız, Pro planı idealdir. Grup toplantı süresini 40 dakikadan 24 saate çıkarmanın ötesinde, bu katman, toplantı sahiplerinin yinelenen toplantılar için kimlikler oluşturmasına ve kayıtlı toplantıları bulutta saklama yeteneğinin yanı sıra gelişmiş kullanım raporları oluşturmasına olanak tanır.

Zoom Business: Küçük ve orta ölçekli şirketler için işbirliğini kolaylaştıran bir fiyatlandırma planı olan Business katmanı en az 10 ana bilgisayar gerektirir. Ancak karşılığında elde ettiğiniz şey, tüm davetlerde şirket markası, özel müşteri desteği ve otomatik olarak oluşturulmuş transkripsiyon gibi daha fazla özelliktir.

 Zoom Enterprise: Bu katman, büyük işletmeler için tasarlanmıştır ve kaydolmak için en az 100 ana bilgisayar gerekir. Enterprise, sınırsız bulut depolama alanı, özel bir “müşteri başarı yöneticisi” ve tek bir aramada 500 kişiyi ağırlama kapasitesi gibi pek çok avantaj sunar.

Planınızı değiştirmeye karar verirseniz, sonsuza kadar kilitli kalmazsınız. Zoom hesabınızın plan türünü istediğiniz zaman yükseltip düşürebilirsiniz.

Bu fiyatlandırma katmanlarına ek olarak, görüntülü arama platformu ayrıca eğitimciler, telesağlık firmaları ve web geliştiricileri için oluşturulmuş planlar sunar. Her biri kendi özellikleri ve müşteri destek sistemleri ile birlikte gelir.

Zoom’u İndirme

Bir plana karar verdikten sonra, ister bilgisayarınıza ister mobil cihazınıza indirmeniz çok kolay. Platform, sırasıyla App Store ve Google Play Store üzerinden iPhone, iPad ve Android cihazlar için kullanılabilir.

Bilgisayarınızı kullanmayı planlıyorsanız, Zoom’un resmi web sitesine gidip indirmek isteyeceksiniz. Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın türüne bağlı olarak işlem biraz farklı olacaktır.

Zoom toplantılarına katılmak için bir hesaba ihtiyacınız yoktur, ancak kendi aramalarınızı düzenlemeyi, planlamayı ve yönetmeyi planlıyorsanız bir hesap açmanız gerekir.

Platformu iş veya eğlence amaçlı olarak sık sık kullanmayı planlıyorsanız, önce uygulamayı indirmenizi ve ardından bir Zoom hesabına kaydolmanızı öneririz. Zoom neredeyse her cihazda çalışabilir.

Zoom toplantılarına başlarken

 Zoom’u indirip yükledikten sonra, başlamaya hazırsınız. Bir hesabınız yoksa ve yalnızca bir Zoom toplantısına katılmak istiyorsanız, bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz.

Toplantı sahibi tarafından sağlanan bir Zoom Toplantısı bağlantısı aracılığıyla; Tek yapmanız gereken bu bağlantıya tıklamak ve toplantıya getirileceksiniz.

Veya Zoom’un ana sayfasındaki “Katıl” seçeneğine tıklayıp Toplantı Kimliğini manuel olarak girebilirsiniz.

Bir hesabınız varsa ve ilk Zoom toplantınızı planlamak istiyorsanız, tek yapmanız gereken uygulamaya veya web sitesindeki “Planla” seçeneğini tıklayabileceğiniz hesap sayfanıza gitmek. Oradan, istemleri izleyin.

Bu ayarlandığında, toplantı katılımcılarını e-posta, kişi veya telefon numarası aracılığıyla gönderebileceğiniz konferans aramanıza katılmaya davet edebilirsiniz. Yakınlaştırma daveti göndermenin birkaç farklı yolunu özetledik, ancak en kolay yol, bir toplantı planladığınızda veya başlattığınızda alacağınız toplantıya katılma bağlantısını paylaşmaktır.

Hazır olduğunuzda ve planınıza bağlı olarak Zoom, görüntülü aramanızı geliştirmek için çeşitli düzeylerde araçlar sunar. Bu temel özelliklere dikkat edin.

Toplantı içi sohbet: Bu özellik sayesinde, bir toplantı içindeki bir kişiye veya gruba özel olarak mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt: Her sürüm, manuel veya otomatik olarak başlatabileceğiniz toplantılarınızı kaydetme seçeneği sunar.

Ekran paylaşımı: İster bir pazarlama sunumu ister sınıf dersi için olsun, ekranınızı paylaşmak, başkalarına çalışmanızı göstermenin kolay bir yoludur.

Ara odaları: Bu, katılımcıların kendi konuşmalarını yapabilmeleri için tek bir aramayı ayrı gruplara ayırmanıza olanak tanır.

Daha Fazla İpucu ve Püf Noktası

Zoom’dan daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, birkaç ayar ve özellik daha ilginizi çekebilir.

Kendinizin ve görüşme sırasındaki diğer kişilerin sesini nasıl kapatacağınızı bilmek gibi basit püf noktalarının ötesinde, platformun gelişmiş ayarlarına aşina olmalısınız:

Sanal arka planlar: Platformun daha canlı özelliklerinden biri olan sanal arka plan, arka planınız olarak görüntü veya video görüntülemenize olanak tanır.

Elinizi kaldırın: Zoom, sınıfın veya konferansın akışını bozmadan, toplantı düzenleyicisine bir nokta veya soru sormak istediğinizi bildiren sanal olarak “elinizi kaldırmanızı” sağlayan bir özelliğe sahiptir.

Uzaktan destek: Başka bir katılımcının ekranının kontrolünü elinize almanızı sağlayan faydalı bir özellik.

Kişisel toplantı kimliği: Yalnızca Pro veya daha yüksek hesaplar için mevcut olan kişisel toplantı kimliği, toplantılarınızı daha güvenli hale getirirken, arkadaşlarınızın ve iş arkadaşlarınızın bağlantı kurmasını da kolaylaştırır.

Bekleme odası: Katılımcıların bir toplantıya ne zaman katılacağını kontrol etmenizi sağlayan bir özellik.

Bu ek özelliklere ek olarak, platform, Zoom’u Google Takvim veya Outlook hesabınıza eklemekten profesyonellere yönelik bir dizi eklenti ve entegrasyon sunar.