Evden Çalışmaya Hazır Mısınız? Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru

425

Haftada birkaç gün olsun, evden çalışma imkânı gittikçe yaygınlaşan bir durum haline geliyor. Uzaktan çalışmaya izin veren işverenlerin neredeyse yarısı evden çalışanlar kadar verimli çalıştıklarını söylüyor. Ancak uzak bir çalışma düzenlemesi sizin için doğru bir çalışma yolumu? Bunu daha anlayabilmeniz için kendinize sorabileceğiniz sorular vardır. Bunlar;

  • Tek başıma uzun süre boyunca çalışmaktan mutluluk duyuyor muyum?
  • Ben öz disiplinli ve motivasyonu yüksek biri miyim?
  • Gözetimsiz çalışabileceğimden emin miyim?
  • Yüz yüze görüşmek yerine meslektaşlarımla e-posta, sohbet, video konferans vb. yollarla rahat iletişim kurabilir miyim?
  • Evde, işime odaklanacak sakin ve dikkat dağıtıcı olmayan bir alanım var mı?
  • Telekomünikasyon, bana istediğim iş-hayat dengesine erişmemde yardımcı olur mu?

Bir organizasyon çalışanların sanal ortamdan çalışmasına izin verdiğinde çok fazla sorumluluk almış oluyor. Bazı profesyonellerin, haftada birkaç kez uzaktan çalışma konusunda uygun kişiliği olmayabilir. Hazır olup olmadığını belirlemek için en iyi yol, yeteneklerinizi ve becerilerinizi gerçek bir denetim yapmaktır. Düzenli olarak evde çalışan diğer insanlarla konuşmaya, gerçekten neye benzediğine ve sizi neler bekleyebileceğinize dair görüşlerini almak fikir oluşması açısından önemlidir.

Peki, uzaktan çalışma için uygun olduğunuza karar verdiyseniz, bunu yöneticinize nasıl dile getirirsiniz? Ne sıklıkta evden çalışmak istediğinizi ve bunun işinize, ekibinize ve şirketinize fayda sağlayacağını nasıl düşündüğünüzü anlatmaya hazır olmalısınız.

Hem evden hem de ofisten çok fazla fayda sağlıyor. Bazı açılardan, her iki dünyanın da en iyisini elde edebiliyorsunuz çünkü evde, projelere ve önemli işlere derinden odaklanmanıza yardımcı olmak için kontrol edebileceğiniz sessiz bir alana sahip olursunuz.