Yeni İcat Edilen Bir Robot Duran Kalbin Tekrar Atmasını Sağlıyor

Senelerdir bilinen üzücü bir gerçek olarak dünya çapında pek çok insan kalp krizi sebebiyle hayatını kaybediyor, bir başka deyişle kalp atışları durduğu için hayatını kaybediyor. Bunun tam anlamıyla tedavisi henüz bulunamadığından kalp rahatsızlığından korunmak ya da bu riski minimuma indirgemek için çeşitli ilaçlar ve destekleyici tedaviler öneriliyor. Bu noktada bir robot da tedavi ya da kurtarıcı bir yöntem olarak geçtiğimiz günlerde öne sürüldü.

Harvard Üniversitesi’nde bulunan mühendislik ekibinin yürüttüğü çalışmada silikon bir kılıf, kalbin altını kavrıyor ve kalbin güçlü bir şekilde atması için kalbi şişirip söndürüyor. Kanıt bazlı çalışmalar bu yumuşak robotun kalbi duran 6 domuz üstünde denendiğini ve bu domuzların kalbinin tekrar normal kan akışına kavuştuğunu gösterdi.

Her ne kadar şu an birtakım başarılar ortada olsa da ekip hala çalışmanın geliştirileceğini vurguluyor. Bu çalışmalar hayvanlar üzerinde biraz daha uzun süre yapıldıktan sonra insanlar üzerinde de yapılmaya başlanacak. Eğer bu deney ve testler gerçekten başarılı olursa, bu robot gerçekten kalp rahatsızlığına çare olacak. 

Robot aslında tam olarak kan ile direkt kontakt halinde olmuyor. Bahsettiğimiz ince kılıf kalbi kavrıyor, bükme gibi bir hareket yapıyor ve kalp kaslarının doğal kas hareketlerini gerçekleştirmesini sağlıyor. 6 domuz üstünde gerçekleştirilen deneyde domuzların kalbi yaklaşık 15 dakika sonra tekrar atmaya başladı.

Şimdiden çoğu kişiyi heyecanlandıran bu çalışmanın hala atlatması gereken bazı zorlukları var. Örneğin 2 saat boyunca robot tarafından sıkılan domuz ve domuzun ya da kemirgenin kalp dokusu, özellikle cihazın kalbi vakum ağzıyla koruduğu nokta iltihaplandı. Sorunun çözülmesi için cihaz ile temasından önce kalp hidrojel ile kaplandı ancak bu da işe yaramadı, bu sebeple araştırmacılar bu problem üzerine hala çalışmaktadır.

Hem ekip hem de çalışmayı heyecanla takip edenler gelişmelerin olumlu yönde devam edeceğini umuyor. Teknolojinin günden güne gelişmesiyle bu robotun daha işlevsel bir hale geleceği beklenmektedir. Kim bilir, belki bir gün bu cihaz diğer bütün kalp hastalıklarının da nihai çözümü olacaktır.