Türkiye’de Uzaktan Çalışmaya Geçen Şirketler

Covid-19 salgını ile beraber yıllardır tartışma konusu olan uzaktan çalışma modeli, belirli şirketlerde hayata geçti. Kısıtlamalar gevşetilmesine rağmen hala binlerce kişi home office çalışma düzeninde işlerini yürütüyor.

Evden çalışma veya hibrit çalışma modeli firmalara da büyük avantajlar sağlıyor. Bu yüzden Türkiye’deki birçok firma kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçti. Bunlar arasında Trendyol, Onedio, Akbank, Yemek Sepeti, Sabancı Holding, Doğuş Grup ve Turkcell gibi firmaları saymak mümkün.

Trendyol

Türkiye’de uzaktan çalışmaya geçen e-ticaret sitelerinden birisi olan Trendyol, 2010 yılında Demet Mutlu önderliğinde kurulmuştur. Mobilya, kozmetik, giyim, elektronik ve gıda başta olmak üzere birçok ürünü müşterilerle buluşturan firma, pandemi ile birlikte kalıcı olarak esnek çalışma sistemine geçmiştir. Özellikle de teknoloji ve mühendislik alanında çalışanlarına remote çalışma sunan Trendyol, yeni çalışma sistemine ayak uyduran firmalar arasındadır.

Yemeksepeti

Nevzat Aydın tarafından 2001 yılında kurulan Yemeksepeti, günde ortalama 600 bine yakın sipariş alan online yemek siparişi sitesidir. Sitenin 20 milyondan fazla üyesi bulunmakla beraber her gün bünyesine yeni üyeler eklemeye devam ediyor.

Yemeksepeti 16 Mart tarihi ile uzaktan çalışma modelini benimseyen kurumların başında gelir. Sadece Yemek Sepeti değil Yemeksepeti’nin Banabi olarak adlandırılan hizmeti de evden çalışma modelini benimsemiştir.

Onedio

Türkü Eğinoğlu ve Kaan Kayabalı tarafından 2012 yılında kurulan şirket, bir sosyal içerik platformudur. Yabancı bir şirket olan Buzzfeed’den esinlenerek kurulan platform, kullanıcılara kendi düşüncelerini ifade edebilme ve sitede kendi haberlerini yazabilme olanağı sağlıyor. Hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine sahip olan Onedio, 16 Mart 2020 tarihinde home office çalışma sistemine geçmiştir.

Turkcell

Türkiye merkezli teknolojik iletişim operatörü olan Turkcell yaklaşık 5 yıldır, haftada bir gün uzaktan çalışıyordu. Pandemi ile birlikte çalışanların da görüşleri doğrultusunda uzaktan çalışma modeline geçen Turkcell, böylece tüm sınırları ortadan kaldırdı.

Yeni çalışma döneminde tüm çalışanlarına evden veya ofisten çalışma olanağı sunan Turkcell, aynı zamanda çalışanlarına yurt dışında uzaktan çalışma fırsatı da sağlıyor. Böylece Turkcell çalışanları artık istedikleri yerden özgürce çalışma olanağı elde ediyor.

Akbank

Pandemi sonrası yepyeni bir çalışma modelini benimseyen Akbank, evden çalışmayı kalıcı hale getirdi. Akbank bünyesinde pandemi ile başlayan home office çalışma düzeni, gelecek yıllarda da hibrit, uzaktan ve ofisten çalışma şeklinde üç farklı modelle devam edecek. Buna göre;

  • Birebir müşterilere hizmet veren Akbank şubeleri yerinden çalışmaya devam ederken Genel Müdürlük çalışanlarının %52’si uzaktan çalışacak.
  • Geri kalanın ise %36’sı, hibrit düzen olarak adlandırılan hem ev hem ofis ortamında dönüşümlü olarak çalışacak.
  • Kalan %12’lik kısım ise ofisten çalışmaya devam edecek.

Sabancı Holding

Türkiye’de uzaktan çalışma modelini 2 sene önce hayata geçiren şirketlerden birisi olan Sabancı Holding, pandemi sonrası da bu sistemi kalıcı hale getirmeyi planlıyor.

Sabancı Holding eylem planına göre, tamamen uzaktan veya karma uzaktan çalışma yöntemi ile beyaz ve gri yakalı personellerin yaklaşık %75’lik kısmında bu model uygulanacak. Ayrıca uzaktan çalışma sistemi ile evden çalışan personellerin internet, yemek gibi basit ihtiyaçları ve çalışma masası ve sandalyesi gibi ergonomik ihtiyaçları da karşılanacak.

Doğuş Grubu

İnşaattan yeme içmeye kadar pek çok farklı sektörde hizmet veren Doğuş Holding, saha ekipleri dışında kalan çalışanlarına uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiriyor. Şirketin medya, şantiye, restoran, otel ve araç satış gibi birçok alanda pandemi sürecinde evden çalışan sayısı %35 oldu.

Uzaktan çalışmanın devam etmesi için de belirli yöntemler geliştiren şirket, orta vadede bu fikre sıcak bakıyor. Aynı zamanda uzaktan çalışma döneminde çalışanlara da n11’de kullanmak üzere ek destek paketleri hediye eden Doğuş Grup, böylece onları ödüllendiriyor.