Yaşam Ve Ofis Arasında Sağlam Denge Kurmanın Püf Noktaları

497

Y kuşağına dahil her 10 kişiden yaklaşık 6’sı onlar için yaşam-iş dengesinin ve sağlıklı olmanın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Ancak yine Y kuşağının sadece %5’i sağlıklı ve zinde olmanın 5 temel esasında başarılı oluyor, bu 5 esas ise amaç, sosyal, finansal, topluluk ve fiziksel değerler üzerine kurulu. Y kuşağına dahil kişiler arzuladıkları değerlere nasıl ulaşıyor? Nasıl zinde kalıyorlar ve nasıl denge kuruyorlar?

Eğer siz de Y kuşağı gibi olmak istiyorsanız öncelikli olarak rahat hissedip olabildiğince olumlu olmalısınız. Eğer çok iş odaklı biriyseniz ve aile ve arkadaşlarınıza vakit ayırmıyorsanız, bir başka deyişle ayıramıyorsanız, bahsettiğimiz dengeyi tam anlamıyla kuramamışsınız demektir. Uykunuzu geceleri iyi almanız, sağlıklı beslenmeniz ve hayatınızda değer verdiğiniz insanlarla vakit geçirmeniz size aradığınız mutluluğu ve dengeyi bulmakta yardımcı olacaktır. Durmadan çalışmak hem sizi, hem bedeninizi hem de beyninizi yoracaktır; zaman zaman biraz ara verip kendinize de vakit ayırmaya çalışın.

Bir başka tavsiyemiz ise Y kuşağı gibi tamamen mükemmeliyetçi bir anlayışa sahip olmamak olacaktır. Durmadan mükemmel sonuçlar peşinde koşuyorsanız hiçbir zaman mutlu olamayabilirsiniz. Kendinize her hafta ya da her gün belli hedefler koyup onlara ulaştığınızda zamanla en büyük hedefinize ulaşabildiğinizi göreceksiniz. Bu hem sizi geliştirecek hem de aradığınız dengeyi kurmaya yardımcı olacaktır.

Çalıştığınız şirket ya da sahip olduğunuz işletme benimsediğiniz değerlerle uyum sağlamalıdır. Bu sayede iş ve yaşam arasında çok fark olamayacak ve denge çok daha rahat kuruluyor olacak. Bir iş ortamının sunduğu kültürel değerler her çalışan için oldukça önem taşımaktadır. Eğer çalıştığınız iş çok katı kurallara sahip ve özel hayatınıza vakit ayırmanıza katiyen izin vermiyorsa ortada gerçek anlamda bir problem var demektir. Seçtiğiniz iş ya da hedeflediğiniz kariyer, kişisel yaşamınızda arzuladığınız kalite ile bir olmalıdır.

Bulunduğumuz dünya günden güne daha da karmaşık ve kalabalıklaşan bir ortam haline geliyor. Bu tempoda yaşam ve ofis arasında sağlam bir denge kurmak ne kadar zor olsa da kendinize inandığınızda gerisi kolaylıkla gelecektir.