Kickstarter Nedir?

Eğer bir projeniz varsa ve projenizin geliştirilip insanlara sunulmasını istiyorsanız Kickstarter bu konuda size büyük oranda yardımcı olacaktır. Kickstarter son yıllarda karşımıza çıkan oldukça ilginç ve büyük işleve sahip bir oluşumdur.

Kickstarter sayesinde insanlar fikirlerini hayata geçirebiliyor. Birçok kişinin hayatını değiştiren Kicksaterter nedir, nasıl çalışır tam olarak ne işe yarar gelin hep birlikte öğrenelim.

Kickstarter Nedir?

Kickstarter’a kısaca bir bağış platformu demek yanlış olmaz. Kickstarter; dans, tasarım, çizgi roman, moda, film ve video, müzik, tiyatro, teknoloji, oyunlar, yemek, yayıncılık ve fotoğrafçılık olmak üzere 13 farklı dalda fikri ya da projesi bulunan sanatçı ya da mucitlerin çalışmalarını gerçekleştirebilmesi için gerekli olan bütçenin toplanabilmesini sağlamaktadır.

115 kişiden oluşan bu bağımsız şirket bugüne kadar 110 binden fazla projenin hayata geçirilmesini sağlamıştır. Toplamda ise 12 milyon kişiden projeler için 2.6 milyar dolardan fazla bağış toplamıştır.

Kickstarter proje tanıtımları ise sadece ABD, Avustralya, Kanada, Avusturya, İspanya, Belçika, İngiltere, Almanya, Danimarka, İsviçre, Lüksemburg, Fransa, Hong Kong, İrlanda, Singapur, Norveç, Hollanda, Yeni Zelanda, İtalya, İsveç ve Singapur için çalışmaktadır.

Kickstarter Nasıl Çalışır?

Kickstarter, destekçiler ve yaratıcılar sayesinde çalışıyor. Proje sahipleri fikirlerini sunar ve destekçiler bu projeyi finanse eder. Fikir sahibi fikrini hayata geçirebilmek için ihtiyacı olan bütçeyi bu sayede toplayabilir ve işe koyulabilir.

Fikrinizi, metin, video ve fotoğraflar halinde hazırladıktan sonra proje olarak Kickstarter’e eklemelisiniz. Sonrasında proje sitenin oluşturmuş olduğu ekip tarafından incelenir ve farklı ve ilginç gelirse sitede yayınlanır.

Sitede yayınlanmasının ardından projenin gerçekleşebilmesi için destekçilere ihtiyaç duyduğunuz miktarı belirtiyorsunuz. Sonrasında Kickstarter, size belirli bir süre veriyor ve o süre içerisinde ihtiyacınız olan miktar toplandıysa bunu tarafınıza aktarıyor. Ancak toplanan paranın tümü size ulaşmamaktadır. Yüzde beşlik bölümü Kickstarter tarafından ücret olarak alınıyor.

Eğer size verilen süre içerisinde projeniz yeterli bütçeye ulaşamadıysa bağışçıların paraları iade ediliyor ve Kickstarter bundan herhangi bir para ücret almıyor.

Gerekli olan bütçe toplanmış ise ve proje başarılı bir şekilde hayata geçtiyse bağışçılara bir tür hediye ya da ödül verilir. Yaratıcılar, önceden ödüller belirler ve bağışçılar bu ödüllerden birisini seçerek bağış yaparlar.

Ödülün teslim edilmesi için de tahmini bir süre bulunmaktadır. Bu ödül ürünün kendisi ise teslim edilmesi aylarca sürebilir. Ödüller; proje web sitesinde duyuru, parti ya da performansa davet, ürünün kopyası ya da imzalı versiyonu, bağışçının adına projede yer vermek, tişört gibidir. Bir bağışçı değilseniz ve Kickstarter’a yüklemek istiyorsanız bunun nasıl olacağını bilmeniz gerekiyor.

Kickstarter ile Nasıl Proje Yüklenir?

Kickstarter ile proje yüklemek istediğinizde yukarıda vermiş olduğumuz ülkelerden birisinde olmanız lazım. Günümüzde Türkiye’den proje yüklenemiyor. Fakat bu ülkelerde yaşayan bir tanıdığınız varsa bu sizin için sorun olmaktan kalkıyor. Bu kişinin adresi ve hesap numaralarını göstererek Kickstarter ile projenizi yükleyebilirsiniz.

Projenizi yüklerken ihtiyacınız olan miktarı minimum ve gerçekçi seviyede tutmaya da özen gösterin. Bu sizin fonlarınızı toplamanızı daha kolay bir hale getirecektir. Eğer size verilen süreye kadar paranın tümü toplanamadıysa ve kalan miktar az ise bunu kendiniz yatırabilirsiniz ve bu sayede toplanmış olan fonu elde edebilirsiniz.

Kickstarter ile proje yüklemek için bazı koşullar da bulunuyor. Bu koşullar ise maddeler halinde şöyle;

  • 18 yaş ve üzeri olmak,
  • Yukarıda verilen ülkelerde olmak,
  • Adres, banka hesabı, projenin oluşturulduğu ülkeye ait kimlik, pasaport ya da ehliyete sahip olmak,
  • Kredi kartı ya da banka kartı sahibi olmak.

Bu koşulları sağladığınız takdirde Kickstarter’e proje yükleyebilirsiniz.