Karbon Salınımını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Dünyanın büyük sorunlarından birisi olan küresel ısınma, atmosfere salınan gazların sera etkisi yapması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Bu gazlar içerisinde başrolde karbondioksit bulunuyor. Karbondioksit, karbon döngüsünün bozulması sebebiyle ortaya çıkan bir gaz türüdür.

Karbon, hayatın yapıtaşı olan bir elementtir. Bitkiler tarafından salınan karbondioksit oksijen ve organik bileşenlere dönüşür ve karbon döngüsünü oluşturur. Ancak insanların da bu sürece dahil olması büyük bir karbon salınımına neden olmaktadır.

Kullanmış olduğumuz motorlu araçlar, ısınma araçları, endüstriyel faaliyetler gibi birçok şey doğaya büyük oranda karbon salınıma neden olmaktadır. Karbon salınımını hayatımızda küçük değişiklikler yaparak azaltmak da mümkündür.

Karbon Salınımı Nasıl Azalır?

Eğer dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getirmek ve bunu sürdürmek istiyorsak hayatımızda değişikliler yapmalıyız ve karbon salınımını mümkün olduğunca azaltmalıyız.

Karbon salınımını azaltmak için yapmamız gerekenlerden bazılarını aşağıda listeledik:

  1. Ulaşım için kullandığımız fosil yakıtlı araçlar yerine farklı alternatiflere başvurun.

Bisiklet, yürümek, toplu taşımayı kullanmak, uçağı mümkün olduğunca az tercih etmek, hibrit araçlar kullanmak, toplu bir şekilde bir yere gidileceğinde 4 kişi 4 ayrı araç kullanmak yerine tek bir araç tercih etmek büyük oranda değişiklik sağlayacaktır.

  1. Enerjiden tasarruf etmeye çalışın.

Elektrik, ısıtma, soğutma gibi aktiviteler için yakılan yakıtlardan yayılan gazlar sera gazlarını oluşturur. Evinizde gereksiz yere çalışan aletleri ya da ışıkları kapayın sadece ihtiyaç duyduğunuzda çalıştırın.

Bir ampul ya da elektrik ile çalışan alet alacağınızda harcamış olduğu enerjinin ne kadar olduğuna da dikkat edin. Fosil yakıtlarla üretilen enerji yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih edin. Bunlar güneş ışığı, rüzgâr, jeotermal enerji gibi etkenlerdir.

  1. Beslenmenizi değiştirin.

Her ne kadar alakası olmayan bir konu gibi görünse de beslenme tercihlerimiz dahi karbon salınımını etkiliyor. Organik gıdalar tercih etmek üretim sırasında harcanan enerjiyi en aza indirmektedir. İhtiyaçtan fazla gıda alınması bunların çürümesine neden olmaktadır ve bu durumda sera gazı emisyonunu arttırmaktadır.