İnsansı Robot İçin Arkadaş Canlısı Yüz Aranıyor!

Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz robotlar gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer ediniyorlar. Geçmiş zamanlarda insansı robotların hayatımıza gireceği oldukça ütopik gelirken günümüzde bu durumun mümkün olacağı açıkça görülebiliyor. Çünkü bir şirket, insan görünümlü robotu için yüz arıyor.

New York merkezli Promobot şirketi robot üretim sektöründe korkutucu derecede gerçek duran insansı robotlar üretmesiyle tanınıyor. Promobot yeni bir projesi için arkadaş canlısı yüzler aradığını duyurdu.

İnsansı Robot İçin Yüz Aranıyor

Şirket 2023 yılında faaliyetlerine başlayacak projesi için gerçek bir yüz arıyor. Adı belirtilmeyen bir şirket tarafından görevlendirilecek olan robot, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’daki havaalanları, alışveriş merkezleri ve mağazalarda görev olacak. Şirket açıklamasında müşterilerinin büyük bir proje başlatmak istediğini ve yasal gecikmeleri önlemek için yeni bir robot görünümü lisanslamaları gerektiğini belirtti.

Bahsi geçen robot için aranan yüzün kullanım hakları sonsuza dek sürecek. Şirket 25 yaşından büyük, kibar ve arkadaş canlısı bir yüze ihtiyaç duyuyor. Yapay deri ile üretilen yüz robota giydirilecek ve gözleri, kaşları, dudak ve yüz kasları ile 600’den fazla ifadeye bürünebilecek. Promobot şirketi aradığı yüzün kullanım haklarına sahip olmak için belirli bir ödeme de yapacak.

200 Bin Dolar Ödeme Yapılacak

Yüzünü robota vermek isteyen kişiler 200 bin dolar ödeme alacak. Türk lirası ile düşünüldüğünde ise yaklaşık 3 milyon TL ödeme yapılacak. Bu durum ilk olarak 2019 yılında isimsiz bir şirket tarafından yüzünü kullanmak için gönüllüye 133 bin dolar teklif etmesiyle başlamıştır.

Sonsuza dek yüzünüzün farklı şekillerde kullanılacağı düşünüldüğünde ödeme cazip olmaktan da uzaklaşıyor. Şirket yüzün, havaalanı gibi ortamlarda çalışacak robotlar için kullanılacağını belirtse de gelecek yıllarda farklı kategorilerde kullanmasına dair hiçbir engel bulunmuyor.