Girişimcinin Paylaşımlı Ofisi

Geçtiğimiz son dönemde popülerliği daha da artan paylaşımlı ofisler, özellikle yeni iş modellerine sahip girişimlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ofis kültürünü geride bırakan çoğu girişim aynı çatı altında çalışmaya başlamıştır.

Dünyada uzun bir süredir var olan bu kültür Türkiye’de yeni yeni bilinirliğini arttırmaya başlamıştır: şu anda aktif olarak faaliyet gösteren Kolektif House, Habita, Workinton gibi pek çok noktada girişimler aynı yerde çalışıyor, iş birliği yapıyor ve özgürlüklerinin tadını çıkarıyor. Pek çok fayda sağlayan paylaşımlı ofis kültürü tam olarak ne vaat ediyor?

Çoğunluk paylaşımlı ofislerin sırf ekonomik anlamda uygun olması sebebiyle tercih edildiğini düşünse de bu kanı yanlıştır: sunduğu avantajlar fiyatlarının önüne geçmeyi başarmaktadır. Daha yaratıcı ve sosyal bir alan sunan bu tür ofislerde girişimciler kurumsal hayatın sıkı ve disiplinli dünyasından uzaklaşıp kendi zaman yönetimleri altında çalışıyor, yaratıcılıklarını kullanıp harika fikirler geliştiriyor.

Paylaşımlı Ofislerin sunduğu bir başka fayda ise yeteneklerin birbiriyle takas edilmesi. Bir e-ticaret girişimi içerik ihtiyacını yan ofisteki içerik ajansından karşılayabilir ya da bir uygulamaya ihtiyaç duyan şirket aynı çatı altında bulunan bir yazılım girişiminden yardım isteyebilir. Yardımlaşmanın önemini tekrar hatırlatan paylaşımlı ofisler bu açıdan da öne çıkıyor.

Bağlantıların, topluluğun ve yaratıcılığın ön planda olduğu paylaşımlı ofisler girişimci ruhunu taşıyan ve farklı yetenekleriyle tanınan kişileri aynı noktada bulunduruyor. Farklı insanlarla aynı ofiste çalıştıkça onlarla önemli projelerde iş birliği yapma olanağına kavuşacaksınız: bu şansa ya da olanağa evinizde ya da kurumsal bir şirkette çalışırken sahip olamayabilirsiniz. Pek çok girişimci Paylaşımlı Ofislerin bir parçası olmaları sayesinde “networking” yeteneklerini de geliştirdiklerini belirtiyor. Düzenlenen “networking” geceleri sayesinde de yeni insanlarla tanışıyorlar, iş birliği yapma şansı elde ediyorlar.

Her girişimcinin ilgisini çeken bu konu, önde gelen ajans ve şirketlerin de dikkatini çekmeye başladı. Örnek olarak bildiğiniz gibi Kolektif House geçtiğimiz haftalarda Levent şubesinde ikinci katını açmıştı: bu yeni bölüme girişimlerin yanı sıra önde gelen ajans ve şirketler de iş yerlerini taşıdı. Start-up kültürü yeni iş anlayışı ile birleştikçe paylaşımlı ofislerin daha da popüler hale geleceğini söyleyebiliriz.