Yatırımcı Fikrinizden Neden Kaçar?

Yatırım sürecinden başarıyla çıkmak hem sanat hem de bilim olarak görülür. “Pitch” olarak da geçen bu sürecin sonunda yatırımı elde etmek iş modelinizin ve fikrinizin gerçekten başarılı olduğu anlamına gelir. Bu noktada girişimcinin iş fikrini anlatış şekli, iş modelinin potansiyeli ve pazar gücü de büyük önem taşır. Yatırımcılar duyduklarından ve girişimcinin tutkusundan heyecanlanabilir ve yatırım yapabilir. Ancak sanatın yanı sıra bilim de önem arz ettiği için hisler ve düşünceler önem taşısa da işin getirisi de önemli olacaktır.

Analizden global trendleri gözlemlemeye kadar pek çok aşamayı içeren bilim sürecinde yatırımcı ve girişimciler karşı karşıya gelir ve en iyi anlaşmayı yapmaya çalışır. Ancak bazı durumlarda iş fikri kulağa ne kadar harika gelse de karşınızdaki yatırımcı masada sunulmuş olan anlaşmayı reddedebilir. Bunun sebebi ne olabilir?

İş Planının Tam Olmaması

Bir maraton koşmadan önce egzersiz yapar, hazırlanır, zamanınızı kontrol eder ve suyunuzu hazırlarsınız: bütün bu hazırlıklar başarıya ulaşmak için yapılır. Aynı aşamaları bir yatırım süreci içerisinde canlandırmayı deneyin. Olası bir yatırımcıya planınızı tanıtırken de aynı aşamaları geçip tamamen hazır olmanız gerekir. Başlangıçtan üretime, pazarlamadan stratejiye kadar bütün gerekli detaylar iş planınızda mevcut olmazsa bu yatırımcının kafasında soru işaretleri yaratabilir ve yatırım alamayabilirsiniz. İş planınız yatırımcıya sunmadan önce tam ve eksiksiz olmalıdır.

Doğruluğu Kanıtlanmamış Söylemler

Bazı girişimciler fikirlerini mükemmel bir şekilde göstermek için biraz abartıya kaçabilir, ister istemez rakamları olduğundan fazla gösterebilir. Yatırımcıyı ikna etmek için farklı yollar denense de gerçek eninde sonunda ortaya çıkabilir ve iş ortağınızı ve hatta iş modelinize inanan herkesi kaybedip kötü bir üne sahip olabilirsiniz. Bu sebeple her daim gerçeği söyleyip fikrinizi sonuna kadar savunmalısınız, bu şekilde yatırımcılar size daha çok saygı duyacaktır. Kendiniz olun, fikrinize inanın.

Yatırımcılar ikna gücü yüksek, doğru ve tam bir iş planına sahip ve fikirlerinin arkasında duran girişimciler ile daha çok ilgilenir. Sizin de bu aşamada yapmanız gereken doğru ve dürüst olup girişim sürecinizi başından sonuna kadar benimsemek olmalıdır.