İnovasyonda Strateji Kurma Yolları

Otomasyon gibi yeniliklerin öne çıkmasıyla pek çok şirkette yaşanan dağılma tehlikesi, bireylerin de endişelerinin artmasına sebep oluyor. Bu noktada bireylerin çoğu kendilerine yeni bir kariyer rotası çizmek zorunda kaldı.

Şirketler bu konular sebebiyle dağıldıkça, bünyesinde barındırdığı çalışanlar da bu durumdan aynı oranda etkileniyor: bu zamana dek pek çok şirket otomasyon ve benzeri öne çıkan gelişmeler sebebiyle çoğu çalışanının işini sonlandırmak zorunda kalmıştır. Bu noktada bir çalışanın yapması gereken kendi kişisel inovasyon stratejisini kurmak olabilir: hem iyi hem de kötü zamanlara istinaden ne yapacağınızı belirleyen bir plan size daha sağlam bir kariyer vaat edebilir.

Öncelikle kendi stratejinizi geliştirmek için yeterli zaman ve eforu ayırmalısınız. Sizi bekleyen olasılıkları, riskleri belirleyip hedefleriniz, alışkanlıklarınız ve günlük hareketleriniz ile birleştirmelisiniz de. İster bağımsız bir çalışan olun ister kurumsal bir şirketin parçası, yeniliklerin ve teknolojinin öne çıktığı bu dünyada kariyerinizi sağlama almanızda fayda var. Alanınız hakkında günlük araştırma yapmaya ve kendinizi her daim geliştirmeye bakın.

Çoğu şirket iflas anına gelene kadar çalışanlarına bir şey söylemeyip son dakikada “bunun geleceğini tahmin edemedik” diyebiliyor: bu riskten kaçınmak için siz de kendi açınızdan şirketin durumunu gözlemleyin. Şirketi teknoloji, tüketici ve sosyal açıdan kapsamlı bir şekilde değerlendirdiğinizde ona göre adımlarınızı atabilirsiniz.

Aslında bütün bunların hepsi sizi geleceğinizi belirlemeye ve yeni sorumluluklar almaya yönlendirecektir: eğer geleceğinizin iplerinin sizin elinizde olmasını istiyorsanız, her gün planlı bir şekilde gitmeye gayret etmelisiniz. Klasik bir seçenek olsa bile önünüzdeki 5 ya da 10 sene içerisinde nerede olacağınızı hayal etmekle işe başlamak isteyebilirsiniz.

Günümüz dünyasında eğer kariyerinizde mutlu bir bireysiniz, şanslı kesimden sayılıyorsunuz demektir; ancak bir şeylerin yolunda gitmediğinizi hissediyorsanız oyunu değiştirmenin zamanı geldi demektir. Bu noktada yapmanız gereken bir sonraki stratejik adımınızı iyi belirleyip yeni sorumluluklar almak olmalıdır.

Fırsatların elinizden kaçmasına izin vermedikçe, yeni deneyimler elde ettikçe, geleceğe emin ve kararlı adımlar ile ilerledikçe ve yeniliklere kolayca adapte oldukça siz de inovasyon dünyasının değerli bir parçası olabilirsiniz.