Yemeksepeti Otonom Robot Kurye: Yebo

Türkiye’nin en iyi çevrim içi yemek dağıtım markalarından biri olan Yemeksepeti, otonom robot kurye hizmetine başladı. Başlangıç olarak sınırlı bir alanda hizmet veren robot kurye Yebo’nun sonraki aşamada ülke genelinde hizmete başlaması planlanıyor.

Delivers.ai iş birliğiyle geliştirilen Yebo projesi, kuryelerin yeni alternatifi olacak gibi görünüyor. Yebo’nun en temel özelliği otonom bir sürüş teknolojisine sahip olması. Aynı zamanda navigasyon özelliği de bulunan robot kurye Yebo, şimdilik kullanıcı tercihine göre hizmete başladı.

İstanbul’un belirli semtlerinde sipariş teslimatı sağlayan Yebo’yu, kullanıcılar inisiyatiflerine bağlı olarak tercih edebiliyor. Yebo’nun sahip olduğu diğer özellikler ve çalışma biçimi de oldukça dikkat çekici.

Yemeksepeti Robot Kurye Teslimat Sisteminin Testlerine Başladı

Yemeksepeti robot kurye Yebo, test teslimatlarına başladı. Sınırlı bir bölgede hizmet veren Yebo, oldukça gelişmiş bir yapay zekaya sahip. 15 cm kadar yüksekliğe tırmanabilen robot kurye, zorlayıcı yol koşullarında bile görevini sürdürmeye devam edebiliyor. Ayrıca Yebo’nun bir diğer özelliği de oldukça hızlı olması.

Yemeksepeti’nin yeni robot kuryesi Yebo, birçok dikkat çeken özelliği bünyesinde barındırıyor. Kurye robot Yebo;

  • 15 cm kadar yükseklikteki kaldırımlara tırmanabilme,
  • Son teknolojik donatı ve yazılımları içeren navigasyon sistemi,
  • Siparişi sıcak tutan özel tasarımlı hazne,
  • Üstün yapay zekâ,
  • İhtiyaç duyulması halinde manuel kullanım özelliği,
  • Değiştirilebilir batarya,

Gibi özellikleriyle fark yaratıyor. Türkiye’de bir ilk olan projenin çalışma biçimi de oldukça sistematik ilerliyor.

Kısa bir süreliğine sadece İstanbul’un belli bölgelerinde hizmet sağlayan Yebo’dan sipariş teslim almak isteyen kullanıcılar, öncelikli olarak robot kurye seçeneğini tercih ediyor. Daha sonra sistem tarafından kullanıcıların e-posta adresine bir doğrulama kodu iletiliyor. Eş zamanlı olarak Yebo, sipariş verilen restorandan siparişi teslim almak üzere yola çıkıyor. Son olarak kullanıcı tarafından doğrulama kodu robot kurye Yebo’nun üzerinde bulunan sisteme girilerek sipariş teslim alınıyor.

Yemeksepeti robot kurye Yebo ile teslimat sürecinde yaşanan aksaklıkları minimalize etmeyi hedefliyor. Aynı zamanda projenin bir diğer hedefi de teslimat sürecini daha hızlı ve şeffaf bir yapıya kavuşturmak. Yemekleri uygun sıcaklıkta tutabilen özel bir hazneye de sahip olan kurye robot Yebo, böylelikle yemeklerin soğumadan adreslere ulaştırılmasını sağlıyor.

Sadece İstanbul’un Belirli Semtlerinde Testler Yapılıyor

Yemeksepeti robot kurye projesi, başlangıç olarak sadece İstanbul’un belli semtlerinde hayata geçti. İş başı yapan Yebo’nun ilk adresi İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Caddebostan’da ikamet eden kullanıcılar oldu. Şimdiye dek aldığı siparişlerde yüksek düzeyde başarı elde eden Yebo, bir ciddi aksaklıkla karşılaşmadı.

Yemeksepeti, projeyi genişletilerek tüm Türkiye’de hayata geçirmeyi planlıyor. Genişletme planı öncesinde robot kurye Yebo’nun pilot uygulamalarda göstereceği performans ve kullanıcı geri bildirimleri dikkate alınacak. Projenin ana hedefi her ne kadar kullanıcı odaklı gibi görünse de projeyle işletme maliyetlerinin minimalize edilmesi de hedefleniyor.

Yemeksepeti robot kurye ile ilgili en önemli tartışma ise güvenlik faktörü üzerinden sürdürülüyor. Özellikle İstanbul gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu büyükşehirlerde Yebo’nun güvenirliği ve güvenliği hakkında ciddi tereddütler var. Birçok kullanıcı robot kurye Yebo’nun yolculuğu esnasında başına gelebileceklerden endişe diyorken bazı kullanıcılar ise projenin hırsızlık gibi olumsuzluklara son derece elverişli olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan projenin Türkiye geneline yayılmasına ilişkin Yemeksepeti’nden herhangi bir açıklama gelmedi. Robot kurye Yebo projesinin İstanbul’da başarıyla görevini tamamlaması durumunda yeni pilot bölgelerde de deneneceği gelen haberler arasında. Yemeksepeti kullanıcılarının büyük bir bölümü kurye robot Yebo’nun göstereceği performansın nasıl olacağını heyecanla takip ediyor.