Yurt Dışında Freelance Çalışabileceğiniz Platformlar

Yurt dışında freelance çalışabileceğiniz platformlar oldukça geniş bir listeye tekabül ediyor. Rahat ve serbest çalışma stili ile kariyerinizi planlayabileceğiniz ve yetenekleriniz doğrultusunda kendinizi geliştirebileceğiniz bu platformlarda yer almak için öncelikle üyelik oluşturmanız gerekiyor. Güvenilir bir kurum içinde hizmet vererek gelir elde etmek, sizlere farklı kazanç yolları sunan bu platformları daha da popüler hale getiriyor.

2020 yılı itibari ile Türkiye’de freelance çalışan sayısı 1,3 milyon iken bu sayının 5 yıl içinde 3 katına çıkacağı tahmin ediliyor. Zamandan tasarruf eden bu çalışma stilinde, hizmet almak isteyen kişiler sizlere belirli bir süre tanıyarak, o süre zarfı son bulmadan işinizi teslim etmenizi bekliyor. Karşılıklı olarak beklentilerin açık olduğu bu sistemde güvenli ödeme seçenekleri ile hem hizmet alan tarafın hem de hizmet veren tarafın hakları güvende tutuluyor.

Yurt dışında freelance çalışabileceğiniz platformlardan en popüler 5’i şunlardır:

  • Upwork
  • Indeed
  • com
  • Fiverr
  • Amazonjobs

Bu sitelere üye olarak, kendi öz geçmişinizi oluşturabilir ve hizmet almak isteyen alıcılar ile iletişime geçerek, belirli bir ücret karşılığında hizmet sağlayabilirsiniz. Platformlar alıcı ile hizmet sağlayan kişileri bir araya getirerek karşılıklı alışverişi sağlıyor. Bu alışverişten de belirli komisyonlar alarak, sürekliliği devam ettiriyor.

Özellikle öğrenciler, ev hanımları ya da iş arayan kişiler freelance işlere başvuruda bulunurken artık bu çalışma stili yan gelir elde etmekten çok genel meslek tanımı olarak görmeye başladı. Siz de bu platformlarda yer alarak hizmet sunabilir yetenekli olduğunuza inandığınız alanlarda gelir elde edebilirsiniz.

Upwork

Yurt dışında freelance çalışabileceğiniz platformlar listesinde bulunan Upwork dünya genelinde hizmet almak isteyenler ile hizmet sağlayanları bir araya getiren bir platformdur. İster dönemsel isterseniz de düzenli olarak bu platformda faaliyet gösterebilirsiniz. Ödemelerini PayPal ile gerçekleştiren platform, Türk kullanıcıları için Payoneer uygulamasını kullanıyor.

Yazı-tercüme, web-mobil yazılım, tasarım, satış-pazarlama, asistanlık, teknik destek, finans-muhasebe, veri, mühendislik-mimari ve hukuk alanlarında freelance olarak çalışmanıza imkân sağlayan platformda üye olarak kazanç elde etmeniz oldukça kolay.

Platformdaki ortak dil İngilizce. Ancak ileri düzeyde İngilizce bilmeyen kişiler de ilanları inceleyerek ve Google Translate yardımı ile kendi alanlarındaki ilanlara başvuru yapabilir. Üyelik ücreti alan platform iki farklı seçenek sunuyor. Yeni başlayanlar için Freelance Basic üyelik, ileri seviyeye ulaşanlar için ise Freelance Plus. Hizmet komisyonları ise; 0-500 dolar arası %20, 500-10000 dolar arası %10 ve 10000 dolar üstü için %5’tir.

Indeed

İş veren ile iş arayanların buluşma noktaları arasında yer alan Indeed, herhangi bir ücret kesintisi bulunmayan nadir sitelerden birisidir. Indeed’de ilanlara göz atmak için siteye üye olmanız şartı aranıyor. Google, Apple ya da Facebook hesabınız ile direkt üyelik oluşturabiliyorsunuz.

Freelance olarak çalışmak istediğiniz alanları özelleştirip, öz geçmişinizi profilinize yükledikten sonra, platform ilgilendiğiniz alanlarda herhangi bir ilan açılırsa sizi bilgilendiriyor. Pek çok farklı sektörün bir araya geldiği bu platformda, özellikle mesai kavramı ortadan kalkıyor. Freelance olarak başvuruda bulunduğunuz işler sizlere hayal ettiğinizden çok daha yüksek kazançlar sağlayabiliyor.

Freelancer.com

Yurt dışında freelance çalışabileceğiniz platformlar sizlere farklı kapıları aralayacak olanaklar sağlıyor. Bunlardan biri de Freelancercom’dur. 2022 yılı itibari ile 41 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan bu site, iş tanımınıza ve beklentinize göre tüm ilanları ekranınıza sıralıyor ve iş ilanları arasından başarılı olabileceğiniz ilana başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bir ilana başvuruda bulunurken ücret beklentinizi de sizler sunuyorsunuz. Freelance olarak hizmet veren herkes, aynı ilana başvuruda bulunabiliyor.

Rekabetçi bir ortam sunan platformda, hizmet alan taraf hangi freelancer ile çalışmak istediğine kendisi karar veriyor. Veri girişi, pazarlama, sosyal medya uzmanı, yazarlık, AR-GE, grafik-logo ve daha farklı alanlarda hizmet verebilirsiniz.

Hizmet komisyonu olarak standart işlerde %5 komisyon kesen platform diğer gelişmiş iş teslimlerinde ise %10 kesinti yapıyor. Üyelik ücretleri ise Basic, Plus, Professional ve Premier olarak sınıflandırılıyor. Sırasıyla bu üyelikler; 4,45 dolar, 8,95 dolar, 24,95 dolar ve 49,95 dolar olarak freelancer’lara sunuluyor.

Fiverr

2010 yılında kurulan Fiverr, İsrail merkezli bir platformdur. Geçen süre içerisinde gelişen ve tüm dünyada iş veren ile çalışanları aynı platformda buluşturan sitede en düşük hizmet bedeli 5 dolar olarak belirleniyor. Yani burada üyelik açıp bir iş alırsanız, sitede bulunan alıcı size en düşük 5 dolar ücret sunuyor.

İngilizce bilmeyi gerektiren sitede; grafik tasarım, makale yazımı, çeviri, animasyon ve video, yazılım, teknik destek, dijital çözümler ve fotoğrafçılık alanlarında freelance olarak çalışabilirsiniz. Platform her işten %20 komisyon kesintisi yapıyor. Ancak her iş aldığınızda profilinize Gig yükleniyor. Gig, puanlama tarzı bir sistem. Gig kazandıkça alıcıların sizlere ulaşması çok daha kolay oluyor. Topladığınız puanlarla öne çıkıyor ve ilanlara daha hızlı erişebiliyorsunuz.

Siteye giriş yaparak gerekli alanları doldurduktan sonra, mail adresinize gelen doğrulama linkine tıklayarak, sorunsuz bir şekilde üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Sonrasında ise ilgilendiğiniz kategorileri seçerek profilinizi tamamlamanız gerekiyor.

Amazonjobs

Dünya genelinde özellikle de e-ticaret alanında markalaşan Amazon, iş bulabileceğiniz yeni platformu Amazon.jobs ile sizleri hayallerinize kavuşturabilir. Çalışanlarına daha özgür bir stil yaratan ekip, dünyanın değişen çalışma koşullarına ayak uydurarak freelance olarak çalışabileceğiniz alanlar üzerinden ilan açıyor.

Platformda profil oluşturarak iş ilanlarına göz atabilir ve belirli alanları kendi beklentilerinize göre kategorize ederek, size uygun olan iş ilanlarını görüntüleyebilirsiniz. Amazon uygulaması üzerinden açacağınız profil için herhangi bir kesinti yapılmıyor. Ancak profilinizi gelişmiş reklam veren profile taşımak isterseniz, ulaşım hızı ve miktarına göre size özel bir kesinti uygulanıyor.