Blog Yazarı Kimdir? Nasıl Blog Yazarı Olunur?

Blog yazarı; kişisel deneyimlerini ya da farklı konulardaki araştırma, tanıtım ve fikirlerini okuyucuyu harekete geçirecek, onlara bilgi sağlayacak her türlü envanteri yazıya dökerek, okuyucusu ile buluşturan kişiye verilen isimdir. Bu tanımı sayfalarca değiştirilebilir, özelleştirebilirsiniz.

Yaşam, spor, moda, sanat, yeme-içme, alışveriş ve hatta kişisel deneyimlere dair her alanda blog yazılabilir. Dolayısıyla blog tanımını spor, seyahat ya da kişisel blog olarak da özelleştirebilirsiniz. Dijital çağın başlamasından sonra, ilk blog 1994’te hayata geçirildi. Justin Hall, linksnet’de ilk blog paylaşımını gerçekleştirdi.

Yıllar geçtikçe yaygınlaşan blog yazarlığı, bugünkü tanımı ile yerini “blogger” gibi popüler bir isme bıraktı. Artık bir meslek olarak da icra edilen blog yazarlığını tamamen hobi olarak da gerçekleştiren çok sayıda insan bulunuyor. Bunun en büyük kanıtı ise 2000 yılında oluşturulan blog sayısının 23, 2006 yılında ise internette 50 milyona yaklaşan blog sayfasının ortaya çıkmasıdır.

“Blog yazarı nasıl olunur?” merak eden ya da bu konuda farklı alanlarda yer almak isteyen çok sayıda kişi bulunuyor. Bu işi kimi profesyonel olarak yerine getirirken kimi blog yazarı olmak isteyen kişiler de hobi, uğraş ya da eğlence olarak icra ediyorlar.

Blog Yazarı Nedir?

Blog yazmak isteyen herkes dilediği konuda içerik oluşturabilir. Ancak hem meslek hem hobi olarak blog yazarı olmak isteyen biri varsa; mutlaka özgün içerik üretiyor olması gereklidir. İçeriklerinizin özgün olması hem Google üzerinde başarıya ulaşmanızı sağlar hem de okuyucuların dikkatini daha kolay şekilde çekebilirsiniz.

Blog yazarları yaratıcı, ilgi çekici, merak uyandırıcı ve kimi zamanda bilgi verici içeriklere imza atarlar. Yazar, içerik oluşturmak istediği konu hakkında araştırma yaptıktan sonra, özgün bir içerik oluşturmak için doğru kelimeleri seçmeye çalışır. İçeriğini okuyacak olan kitleye hitap etmenin en etkili yolunu arayan blog yazarı, vurucu cümleler ile okuyucuyu blog içine çekmek ve okunurluğunu artırmak için uğraş verir.

Bunun yanı sıra blog hazırlarken teknolojik gelişmelere, dünya gündemine, viral olan olaylara ve okuyucunun ilgi gösterdiği güncel olaylara da hâkim olmak gereklidir. Bu sayede meraklı okuyucu aradığı bilgiyi sizin içeriklerinizde bulabilir. Daha fazla okuyucuya ulaşmak isteyen blog yazarı bu şekilde bir strateji izleyerek, doğru ve güncel bilgiler ile kendi içeriğini oluşturabilir.

Nasıl Blog Yazarı Olunur?

Blog yazarak para kazanabilir, kendinizi geliştirebilir hatta binlerce insana ulaşabilirsiniz. İyi bir blog sahibi olmak için insanlarla olan ilişkileriniz, okuyucularınıza karşı geri dönüşleriniz ve cevaplarınız da oldukça büyük bir önem taşır. Özel şirketlerde çalışabilir, kendi blog yönetiminizi yapabilir ya da freelance içerik üreticisi olabilirsiniz.

Bu işi yapan kişiler arasında yer alıp para kazanmak istiyorsanız öncelikle profesyonel bir disipline sahip olmanız ve kendinizi sürekli olarak güncel tutmanız yararınıza olacaktır. “Blog yazarı nasıl olunur, herhangi bir lisans eğitimi var mı?” diye düşünen blogger adayları için farklı kurs ve eğitimler mevcuttur. Ancak akademik anlamda herhangi bir okulu ya da bölümü bitirenler blog yazarı olabilir gibi meşru bir tanım bulunmaz.

İyi bir blog yazarı olabilmek için sahip olmanız gerekir:

  • Güncel içerikleri takip etmek ve özgün içerikler oluşturmak.
  • Yazım kurallarına hakım olmak.
  • Okumayı, yazmayı ve araştırmayı sevmek.
  • Doğru kaynak taraması yapma bilincinde olmak ve gündemi takip etmek.
  • İlgi alanlarınızı genişletmek ve geliştirmek.
  • Okuyucu hedef kitlenizi belirlemek.
  • MS Office benzeri içerik oluşturabileceğiniz programlarda ve bilgisayar kullanımında aktif olarak pratik yapmak.

Yukarıda bahsedilen konuların haricinde yazı yazmaktan hoşlanmak, vakit ayırmak ve yetenekli olmak da oldukça önemlidir. İyi bir blog yazarı olmak isteyen herkes, kendisini geliştirebilir ve yazma yeteneğini ortaya çıkartabilir.