Almanya’da Nasıl Şirket Kurulur?

53

Avrupa’nın merkezi konumunda yer alan Almanya karayolu, demiryolu ve telekomünikasyon ağı sayesinde yatırımcılara oldukça cazip bir bölge olarak geliyor. Almanya’da şirket kurmak yatırımcılara hem Avrupa pazarına hem de Doğu ve Orta Avrupa pazarlarına girebilmede büyük avantaj sağlıyor. Alman hükümeti de yatırımcılar kadar bu konuya sıcak bakıyor.

Almanya’da şirket kurmak isteyen yatırımcıların ilk olarak şirket formlarını bilmesi gerekiyor. Eğer anonim bir şirket kurulacaksa AGs (Aktiengesellschaft), limited şirket kurulacaksa GmbH (A Gesellschaft mit beschränkter Haftung) tercih edilmelidir. Günümüzde en popüler olan şirket tipi ise GmbH’dir. Tabii ki bunların yanında Almanya’ya şirket şubesi açmak da mümkündür.

Milyonlarca yatırımcıya sahip olan Almanya’da şirket kurmak için ilk olarak ne iş yapılacağına karar vermek ve bunu projelendirmek gerekiyor. Sonrasında gerekli olan sermayenin hazırlanması ardından da başvuruların ve prosedürlerin takip edilmesiyle şirket kurulabiliyor.

Almanya’da Nasıl Şirket Kurulur?

İster Türkiye’de kurmuş olduğunuz şirketinizi Almanya’ya taşıyın ister şubesini açın isterseniz de Almanya’da sıfırdan bir şirket kurun ilk olarak noter işlemlerinden başlamalısınız. GmbH şirketi kurabilmek için Almanya hükümeti bunu şart olarak koşuyor.

Noterde oluşturulan şirket ana sözleşmesinde;

 • Şirket ismi,
 • Faaliyeti,
 • Mal varlığı,
 • Ana sermaye miktarı,
 • Ortakların getireceği sermaye miktarı
 • Şirket merkezi yer alır.

Almanya’da şirket açmak için yapılan bu sözleşmeye ortaklar ya da vekiller noter huzurunda imza atmalıdır.

Sonrasında şirket banka hesabı açılır ardından da şirket sermayesi ödenir. Ödeme notere bildirilir ve noter, şirketin ticaret siciline kaydını talep eder. Noter aracılığıyla Sulh Hukuk Mahkemesine yapılan başvuru belgelerle birlikte gönderilir. Şirket müdürü vasfına sahip kişinin sicil bildirinde bulunması zorunludur. Eğer müdür Almanya’da bulunuyorsa şirket kuruluşu hızlanabilir. Bildirim Türk noterinden Alman noterine iletilir ve bu şekilde ticaret siciline başvurulabilir.

Avrupa Birliği Vergi Numarası, işveren numarası ve gümrük numarası gibi başvuruların da yapılması ticaret hayatında kolaylıklar sağlar. Tüm başvurular olumlu sonuçlandıktan sonra işletme ruhsatı alınıp, şirket ticari hayatına başlayabilir hale gelir.

Bu işlemlere başlamadan önce ise Almanya’da şirket kurmak için gerekli belgeleri ve şartları bilip, yerine getirmelisiniz.

Almanya’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler Nelerdir?

Almanya’da şirket açmak için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor. Aksi takdirde yapmak istediğiniz bu kârlı yatırım mümkün olmayabilir.

Almanya’da şirket kurmak için gereken şartlar ise maddeler halinde şu şekildedir;

 • Avrupa Birliği dışında bulunan ya da Almanya’ya yatırım için gelen kişinin Almanya Schengen vizesi alması gerekiyor. Bu ticari vize sayesinde şirketin ana sözleşmesi, tescil kaydı gibi işlemleri gerçekleştirmek için Almanya’ya gidilebiliyor.
 • GmbH şirket kurmak istiyorsanız minimum 25000 Euro sermayeye sahip olmalısınız. Sicil başvurusunda bunun yarı miktarının banka hesabında olması gerekiyor.
 • 45 yaşını geçmişseniz emekliliğinizi garantiye alan bir mal varlığını ya da sigortayı belgelendirmeniz gerekiyor.
 • Şirket müdürünün ya da yetkili kişinin Almanya’da fiili olarak bulunması gerekiyor.

Bu şartlar sağlandıktan sonra hazırlanması gereken belgeler de bulunuyor.

Almanya’da şirket kurmak için gereken belgeler ise;

 • Şirket sahibinin, paydaş ve yöneticilerin isim soy isimleri,
 • Doğum yeri,
 • Doğum tarihi ve kimlik bilgileri,
 • Adres bilgileri,
 • Şirket ismi ve şirketin ikamet edeceği ve faaliyet göstereceği yerin adresini belirten belgelerdir.

Bu belgelerde bulunan bilgilerin güncel ve noter taraflı onaylanması gerekiyor. Ayrıca belgelerin yeminli bir Alman tercüman tarafından tercüme edilmesi de gerekiyor.

Tüm şartlar ve belgeler tamamlandıktan sonra şirketinizi kurarak Almanya’da şirket kurmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Avrupa Birliği ülkelerine ihracatta gümrük ödememek dahi avantajlar arasında yer almaktadır.

Almanya’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Almanya’da şirket kurmak hem şirket için hem de şirket sahibi ya da hissedarları için büyük avantajlar doğurmaktadır.

Almanya’da şirket kurduğunuzda AB ülkelerine gümrüksüz ve KDV’siz ticaret yapabilirsiniz, kolay bir şekilde yatırımcı vizesi ve oturum izni alabilirsiniz, Almanya’da bulunan ihalelere girebilirsiniz, Türkiye’den işçi getirebilirsiniz, faiz oranları düşük olduğu için kredi faiz avantajından yararlanabilirsiniz, sermaye oranı düşük olduğu için sermayenizi yatırımlarınızda kullanabilirsiniz ve Almanya’nın istikrarlı ve güçlü ekonomisi sayesinde yatırımınızın riskini azaltabilirsiniz.

Almanya’da şirket kurmak görüldüğü gibi farklı avantajlar sağlar. Hükümetin yatırımcılarına yönelik teşvikleri gibi etkenler ile de bu avantajlar daha da artış gösterir.