Yurt Dışından Türkiye’ye Franchise Veren Firmalar

Türkiye pazarı, şu an yurt dışında hizmet veren zincir mağazalar tarafından büyük ilgi görüyor. Türkiye pazarına daha çok hizmet sektöründen ilgi büyük olsa da tekstilden kozmetik sektörüne kadar her zincir mağaza, Türkiye’ye açılmayı düşünüyor. Yurt dışından Türkiye’ye franchise veren firmalardan bazılarını aşağıda sizler için derledik.

Backwerk Pastanesi

Ünlü ekmekleri ile bilinen Alman pastanesi Backwerk, ekmeğin en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Türkiye’ye açılmak istediğini açıkladı. Alman pastanelerinde üretilen ekmeklerin oldukça lezzetli olması ve ekmeğin Türkiye’de çok sevildiği düşünülünce gayet isabetli bir karar verildiği aşikâr.

Almanya’da birçok noktada hizmet veren Backwerk Pastanesi franchise yöntemi ile Türkiye dahil daha birçok farklı ülkede de aktif bir şekilde hizmet vermek istiyor. Backwerk Pastanesi, yurt dışında her geçen gün büyüyor ve buna istinaden de ekmek tüketiminin yüksek olduğu Türkiye’de de hizmet vermek istiyor.

Almanya’nın en başarılı Franchise sistemlerinden birine sahip olan Beckwerk Pastanesinin çoğu yatırımcısı Türk. Bunun dışında pastane, sadece ekmek türleri ile değil çeşitli sandviç ve içecek çeşitleri ile de oldukça meşhur.

Jake’s Wayback Burger

Son zamanlarda yerli ve yabancı birçok hamburger markası, Türkiye pazarına girdi. Jake’s Wayback Burger da yakında bu markalardan biri olacak gibi duruyor. 2010 yılında yeni ismi olan Wayback Burgers ile adım adım büyümeye devam eden marka, kurulduğu ülke olan Amerika’da 100’den fazla şubeye sahip. Jake’s Wayback Burger franchise vererek tüm dünyaya açılmayı hedefliyor.

The Bagel Bar Coffee House

Bagel Bar, İrlanda’da faaliyet gösteren en ünlü kahve markalarından bir tanesi. Raymond Cowzer tarafından kurulan marka, kahvenin yanı sıra birbirinden lezzetli sandviç çeşitleri ile de biliniyor. 2001 yılında ilk şubesini açan The Bagel Bar Coffee House, franchise vererek bu günlere kadar gelmeye başardı. Tabii şimdi Türkiye gibi farklı ülkelere girmeye de hazırlanan marka, çok daha fazla büyümek istiyor.

Son olarak Suudi Arabistan ve Kuveyt pazarlarına giren marka, Türkiye’den sonra farklı ülkelerde de hizmet vermeyi düşünüyor. Yani dünyanın en iyi zincir kahve markalarından biri olmaya aday.

Attirance

Kozmetik sektöründe adını sık sık duyuran Attirance, yakında Türkiye pazarına da girmeyi düşünüyor. Bilindiği gibi ülkemizde kozmetik ürünleri büyük ilgi görüyor. Durum böyle olunca da Attirance markasının verdiği karar gayet mantıklı.

2003 yılında Litvanya’da kurulan şirket, geniş ürün yelpazesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. 400’den fazla ürün çeşidine sahip olan Attirance, daha çok kokulu sabun ve duş jeli ile ön plana çıkıyor. Daha önce Almanya, Avusturya, Rusya, Çin ve Romanya gibi pazarlara giriş yapan Attirance, franchise yöntemi ile Türkiye pazarına da giriş yapmayı planlıyor.

Maaco

İlk olarak 1972 yılında kurulan Amerika kökenli otomobil bakım hizmeti veren Maaco, Amerika’da oldukça popüler ve 500’den fazla şubeye sahip. Yılda 600.000’den fazla otomobile bakım hizmeti sunan marka, yakın gelecekte Türkiye pazarına girmeyi düşünüyor. Ülkemizin otomobile olan tutkusunu göz önüne alırsak Maaco’nun şimdiye kadar ülkemizde hizmet vermemesi bile şaşırtıcı.

Maaco markası geçtiğimiz yıllarda ünlü Forbes dergisi tarafından en başarılı Franchise sistemine sahip marka olarak belirtildi. Şu ana kadar birçok ülkede aktif olarak hizmet veren Maaco’nun sıradaki durağı Türkiye olacak gibi duruyor. Tamir ve boya gibi otomobillerin ihtiyacı olan her türlü hizmeti sunan Maaco, franchise sistemini Türkiye’de de devreye sokarak yavaş yavaş dünya markası olmaya hazırlanıyor.