Yurt Dışında Başarılara İmza Atmış Türk Sporcular

Ülkemizde spor tarihine geçen ve farklı başarılara imza atan birçok sporcu bulunuyor. Bu sporcular sayesinde Türkiye’nin spor tarihi sayısız başarılar ile taçlanmıştır. İşte yurt dışında başarılara imza atmış Türk sporcular;

Gazanfer Bilge

17 yaşında güreş yapmaya başlayan Gazanfer Bilge, Türk güreş tarihinin en önemli isimleri arasında yer alır. Askerlik yaptığı sırada milli olan Gazanfer Bilge, kısa bir süre sonra Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu başarısından hemen sonra da Londra’da düzenlenen serbest güreş spor dalında Türkiye’ye ilk kez olimpiyat altın madalyasını getirmeyi başarmış ve Türk spor tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır. Bugünlerde Gazanfer Bilge ismini taşıyan birçok kurum vardır.

Celal Kamacı

Avrupa şampiyonu olan ilk boksörümüz Celal Kamacı, aslında spor yapmaya ilk olarak futbol ile başlamıştır. Futbol oynarken sakatlanan Celal Kamacı, sporu tamamen bırakmak yerine güreş ile devam etti. Güreş dalında da birçok ödül alan Celal, 8 yıllık kariyerini sonlandırarak boks yapmaya başladı ve kısa süre içerisinde Türkiye’nin en önemli boksörlerinden biri olmayı başardı.

1 Ekim 1973 yılında Ali Sami Yen stadında düzenlenen unvan maçında rakibi Roger Zami’yi yenerek unvanı alan Celal Kamacı, ilk Avrupa şampiyonu Türk boksör olarak bilinmekte. Ayrıca Celal Kamacı, kariyeri boyunca hiç nakavt olmamıştır.

Kenan Sofuoğlu

1984 yılında dünyaya gelen Kenan Sofuoğlu, babasının motorlara ilgi duyması ile motor sporlarına merak salmıştır. 2007 yılında düzenlenen Supersport Dünya Şampiyonluğu Turnuvasında ilk şampiyonluğunu kazanan Kenan, bunun dışında 5 kez daha Supersport şampiyonu olarak spor tarihinde kendine kalıcı bir yer edinmeyi başardı.

Mirsad Türkcan

Kariyeri boyunca birçok büyük takımın formasını giyen Mirsad Türkcan, Türk spor ve basketbol tarihinde yeri ayrı olan sporculardandır. Dünyanın en iyi basketbol ligi NBA’a gitmeyi başarmış ilk Türk basketbolcu olarak bilinen Mirsad, 1998 yılında Houston Rockets tarafından draft edilmiş ve sonraki sene New York Knicks forması giymiştir.

NBA dışında en büyük 2. lig olarak bilinen EuroLeague’de de birçok başarıya imza atan Mirsad Türkcan, özellikle Fenerbahçe ile çok önemli işler başarmıştır. 2012 yılında ise kariyerini sonlandırmıştır.

Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu, Türk spor tarihinin en önemli isimleri arasında yer alır. Kariyeri boyunca tam 3 olimpiyat altın madalyası, 7 dünya şampiyonluğu ve 6 Avrupa şampiyonluğu bulunan Naim, kazandığı ödüller ile Türk spor tarihine büyük ölçüde önem katmıştır.

Bunlar dışında Naim Süleymanoğlu, henüz 16 yaşındayken kendi ağırlığının 3 katını kaldırarak vücut ağırlığının tam 3 katını kaldıran 2. halterci olarak tarihe geçmiştir. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak bilinen Naim Süleymanoğlu, boyuna göre çok güçlü olduğu için “Cep Herkülü” olarak da tanınmaktadır.

Semih Saygıner

Semih Saygıner, elde ettiği başarılar ile Türkiye’nin bilardo dalında bir dünya markası haline gelmesini sağlamıştır. Öyle ki Semih Saygıner sayesinde bilardo, ülkemizde federasyon haline gelmiştir.

1994 yılında ilk Dünya Bilardo Şampiyonluğunu elde eden Semih Saygıner, yeteneğinin yanı sıra tecrübesi ile de göz doldurur. Aynı zamanda 40’tan fazla özel vuruş tekniğine sahip olan Semih Saygıner, dünyada bilardo denince akla gelen ilk isimlerden.

Yasemin Dalkılıç

1999 yılında serbest dalış kategorisinde tam 68 metre derinliğe inerek dünya rekoru kıran Yasemin Dalkılıç, üst üste kırdığı rekorlar ile biliniyor. Çeşitli kategorilerde kırdığı harika rekorlar sayesinde dalış sporunun en elit grubuna kadar yükselmeyi başaran Yasemin Dalkılıç, bütün Türkiye’ye dalış sporunda yaptığı harika işleri izletmiş ve büyük ilgi görmüştür.