2022’de Gelmesi Beklenen Teknolojiler

2021 2022 yılında teknoloji meraklıları büyük oranda Metaverse gibi kavramlara odaklanmış durumda. Ancak 2022 yılı içerisinde en az bunlar kadar değerli yeni teknolojilerin hayata geçmesi bekleniyor. Uzmanlara göre bu yeni teknoloji trendleri bireylerin yaşantısını büyük oranda etkileyecek ve aynı zamanda büyük kullanım popülasyonunu yakalayacak.

Web 3.0

Bilindiği üzere 2021 senesinin en çok konuşulan teknoloji terimi Metaverse oldu. Ancak Metaverse teknolojisini anlamak için Web 3.0 sistemini öğrenmekte fayda var. Dünyada son 20 yılda kullanılan internet Web 2.0 teknolojisine ait. Web 2.0 sayesinde birçok yeni teknoloji ile tanıştık. Youtube, Facebook ve Google bu yeniliklere örnek olarak gösterilebilir.

Web 3.0 ise bir önceki sürümü olan Web 2.0’dan oldukça farklı bir yapıya sahip. Çalışma prensibinin tamamen yapay zekâ odaklı olması onun en büyük özelliği olarak öne çıkıyor. Üstelik Web 3.0 teknolojisinin internete bağlanan tüm sistemleri kapsayan bir temeli vardır.

Sohbet Robotları

Sohbet robotları çoğunlukla Chatbot olarak bilinir. Özellikle 2021’de bankacılık sektöründe ortaya çıkan bu teknoloji bireyler ile internet platformları arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bunu sağlamak için de özel yazılımlar ile simüle edilmiş programlar kullanılıyor. Yakın dönemde Garanti Bankasının reklamlarında kullandığı robot da sohbet robotlarına örnek olarak gösterilebilir.

2022 yılında ise bu sohbet robotlarının simüle modundan çıkıp fiziki hale getirilmesi hedefleniyor. Artık bireyler fiziki robotlar ile sohbet ederek online işlemlerini daha kolay gerçekleştirebilecekler.

VR Alışveriş

VR sanal gerçeklik gözlükleri son yılların en çok merak edilen teknolojik gelişmelerinden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle Metaverse ile entegre çalışmaları başlayan VR gözlüklerinin bu yıldan itibaren alışveriş işlemlerinde de kullanılması hedefleniyor. VR alışveriş işlemleri ise Meta evrende gerçekleştirilebilecek.