BiGG4tech Nedir?

Günümüzün genç girişimcilerine destek olmak için başlatılan bir BiGG4tech ile gençlerin yenilikçi girişimlerinin desteklenmesi amaçlanır. Çeşitli üniversitelerde yürütülen bu program herhangi bir sektöre yönelik kısıtlama olmaksızın özel eğitimlerin ya da koçluk desteğinin sunulmasını kapsar.

BiGG4tech Nedir?

BiGG4tech inovasyon odaklı bir yapı sergiler. Popcorn olarak isimlendirilen yenilikçi girişimlerin bir benzeri olan BiGG4tech, gençlerin girişimcilik konusunda teşvik edilmesini ifade eder.

Sabancı Üniversitesi ve Çukurova Teknokent gibi kuruluşlar tarafından da desteklenen BiGG4tech sadece maddi destek değil aynı zamanda eğitim ya da mentorluk desteği gibi destekleri kapsar.

Maddi olarak 200 bin TL kadar bir destek sınırı olan BiGG4tech programı ile gençlerin fikirlerinin hayat bulması amaçlanır. Böylelikle uluslararası iş fikirlerinin de ortaya çıkması sağlanır. Katılımcıların bu aşamada ihtiyaç duydukları her türlü destek BiGG4tech ile sağlanmış olunur.

BiGG4tech Programına Kimler Başvurabilir?

BiGG4tech ile mentorluk ve iş geliştirme eğitimleri verilir. Yine ileri AR-GE desteklerinden yararlanmak ve çeşitli fonlar da yararlanılan kaynaklar arasındadır.

Bu programa katılabilmek için çeşitli şartları sağlamak gerekir. Bu şartlar şu şekildedir;

  • Herhangi bir yükseköğretim lisans programından son bir yıl içerisinde mezun olabilecek durumda olmak,
  • Yüksek lisans ya da doktora eğitimi alıyor olmak,
  • Lisans yüksek lisans gibi derecelerini en az 10 yıl önce tamamlamış olmak.

Sonuç olarak bu programlara katılabilmek ve BiGG4tech programlarının avantajlarından yararlanmak için bu şartlardan en az birini sağlıyor olmak gerekir.

Gençler için önemli bir program olan BiGG4tech çeşitli açılardan katılımcılara destek sunar. Öncelikle prestij kazanmak için önemlidir. Sermaye açısından da gençlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

TÜBİTAK 1512 BiGG Programının Destekleri Nelerdir?

TÜBİTAK bünyesinde 1512 kapsamında sunulan BiGG4tech destekleri 200.000 TL maddi kaynak sağlayarak katılımcıların maddi yönden beklentilerini karşılar.

Program başvurularını uygulayıcı kuruluşlar üzerinden yapmak gerekir. İş fikri başvurularının başarılı girişimlere dönüşmesi için kullanılan BiGG4tech destekleri ile katılımcıların inovasyon odaklı çalışmalardan yararlanması amaçlanır.

Bilkent, Konya Teknokent ya da Pamukkale Teknokent gibi çeşitli ara kuruluşlar üzerinden BiGG4tech başvuruları yapılabilir.

Yenilikçilik ve girişimcilik alanlarında yapılan başvurular bu kapsamda değerlendirilerek girişimler sonuca bağlanır.

BiGG Programı ile Kaç TL Hibe Desteği Sağlanıyor?

BiGG4tech gençler açısından yenilikçilik fikirlerinin bir iş fikri olmasına imkân tanır. Genç girişimcilerin desteklenmesini esas alan bu program belirli tematik alanlarda düzenlenir. 6 farklı tematik alanda düzenlenen ve 63 aracı kuruluş üzerinden yapılan başvurularda toplamda 200.000 TL kadar bir desteğin sunulduğu biliniyor.

Belirli bir takvim dahilinde TÜBİTAK tarafından açılan çağrılara ilgili kuruluşlar aracılığı ile başvurabilirsiniz. Bu başvurular hakkında TÜBİTAK bültenlerinin takip edilmesi gerekir. Aracı kuruluşlar da zaman zaman çeşitli duyurular ile katılımcıların haberdar olmasını sağlar. Yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesini sağlayan bu program ülkemizde gençler arasında da rağbet görür.

BiGG Programına Nasıl Başvuru Yapılır?

BiGG4tech başvuruları ile ilgili yapılan başvurular ön değerlendirmelerden geçiyor. Gerekli elemeler yapılıyor. Kuluçka süreleri yapılıyor. Uygulayıcı kuruluşlar bu açıdan karar verici bir mekanizma olarak hizmet veriyor.

BiGG programı birçok farklı üniversite dahilinde yapılan başvurular ile değerlendirilir. Uygulayıcı kuruluşlardan birisi olan Sabancı Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından seçilen kuruluşlardan birisidir.

İlgili mevzuat gereği BiGG4tech başvuruları doğrudan TÜBİTAK kurumuna yapılamıyor. Her farklı uygulayıcı kuruluş başvuruları öncelikle kendisi değerlendiriyor. Sonrasında ise gerekli ve uygun görülen başvuruların ilgili süreçlere dahil edilmesi amaçlanıyor. Bu süreçler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için sürece dahil olan kuruluşlardan bilgi alabilirsiniz.