Girişimcilere İlham Veren Filmler

İyi bir girişimci olabilmenin en önemli anahtarı hep aynı yöne ancak farklı bakış açılarıyla bakmaktır. Bu anlamda da başarı hikayeleri ile tarihe adını yazdırmayı başarmış kişilerin hayatları, girişimcilik yönünde ustaca kaleme alınmış filmler girişimciler için harika birer ilham kaynağı oluyor.

Bazen bir film hayatımızı tamamen değiştirebiliyor ya da hayallerimize giden yolda bizi motive edici unsur olabiliyor. Girişimcilik zorlu bir yol ve tam da bu noktada imdadınıza koşabilecek filmleri sizler için derledik. Gelin şimdi de girişimciliğe ilham veren filmlere bir göz atalım.

1- Steve Jobs (IMDB 7,2)

Pek çok girişimci kendinden önceki girişimleri takip eder ve oradan kendisine notlar çıkarır. Aslında hayatta böyledir ve ne yazık ki herşeyi deneyerek öğrenecek kadar vaktimiz yok. Steve Jobs ise bu anlamda altın değerinde bir film.

Steve Jobs’un dibe vuruşlarla dolu başarı öyküsü kuşkusuz ki sizlere yeniden ben yapabilirim dedirtecek. Aaron Sorkin’in ustaca kaleme almış olduğu filmin başrolünde Michael Fassbender yer alıyor. Film ise üç ana bölümde inceleniyor. Job’sun yeni ürünlerini ortaya koyduğu üç farklı zaman.

İlk olarak 1984 yılında ortaya koyduğu Macintosh bilgisayarı ve o sırada yaşadıkları anlatılıyor. Daha sonra Macintosh’un beklenen ilgiliyi görmemesi üzerine Next adlı bilgisayarı ortaya koyuyor. Bu sırada ise Apple ile yaşadığı ayrılıklar anlatılıyor. Son olarak ise tam anlamıyla başarıya ulaştığı iMac anlatılıyor.

Oldukça hızlı ve zekice düşünen insanları da büyük bir ustalıkla kaleme almış Sorkin. Bu film bizlere yaratıcılığın sadece üretmek olmadığını, sınırları aşmanın hayatımızda neler değiştireceğini büyük bir hayranlıkla ortaya koyuyor.

2- Umudunu Kaybetme (IMDB 8,0)

Başrolünü Will Smith ve oğlunun paylaştığı film gerçek bir hayat hikayesinden başarıyla alıntılanmıştır. Filmde Chris Gardner’ın başarı için vermiş olduğu mücadele gerçekten filmi izlemeye değer kılıyor. Chris tüm birikimini bir kemik yoğunluğu tarayıcısı makinesine yatırır ve hatta ilk yıllarda da oldukça da iyi kazanır.

Ancak daha sonra işler istediği gitmez ve zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelir. Sonucunda da eşi onu terk eder ve gider. Yine de umudunu kaybetmeyen Chris, oğluyla bir yaşam mücadelesine girer ve her ne şartta olursa olsun çalışmayı bir an bile bırakmaz. İşte film bizlere bunu anlatıyor. Akıl ve azmin önünde hiçbir şeyin duramayacağını ve sabretmenin aslında ne kadar önemli bir sermaye olduğunu ustaca perdeye yansıtıyor.

3- Kazanma Sanatı (IMDB 7,6)

Başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı bu filmde Pitt, Billy Beane rolüyle karşımıza çıkıyor. Neredeyse deli olarak adlandırılan Billy, düşük bütçesi yüzünden batmak üzere olan Oakland S beyzboll takımını yeniden ayağa kaldırır ve güçlü takımlara karşı savaşır. Sezon başında herkes tarafından kazanması imkansız görülen takım, Billy ve Peter’in kararlılığı ve inancı sayesinde tarihin unutulmaz sezonlarına imza atar.

4- Wall Street (IMDB 7,4)

Başrollerinde Michael Douglas ve Charlie Sheen’in yer aldığı filmde iş dünyasının perde arkası ustaca kaleme alınıyor. Filmde dünya küresel bir ekonomik kriz ile karşı karşıyadır. Genç ve hızlı bir Wall Street yatırımcısı eski ve başı belada olan bir Wall Street yatırımcısı ile anlaşır.

Bud Fox, Gordon Gekko’nun büyülü dünyasına kapılır ve Gekko onu ağına alarak, onu iş hayatının vicdansız yönleri konusunda eğitmeye başlar. Ancak Fox daha fazla vicdanına direnemez ve sonunda oyunu bozmaya karar verir. Temelinde tam bir ahlak hikayesine dayanan bu film ise kesinlikle izlemeye değer.