THY Pilotu Nasıl Olunur?

Pilotluk mesleği gerek yüksek kazancı gerekse yaşam standartları olsun birçok kişi için ulaşılmak istenen bir nokta. Sadece dünya genelinde değil, aynı zamanda ülkemizde de bu mesleğe olan ilgi hayli yüksek. Özellikle çok sayıda gencin gelecek planları arasında bulunuyor.

Her yıl binlerce kişi sırf pilot kabininde olacak birkaç kişinin arasına girebilmek için gece gündüz çalışıyor. Bu yazımızda sıkça gündeme gelen THY pilotu nasıl olunur sorusunu yanıtlayarak pilotluk mesleği hakkında bilinmeyenleri derledik.

Türk Hava Yolları Pilotu Nasıl Olunur?

Bilindiği üzere Türkiye’deki en köklü ve kaliteli hava yolu şirketi Türk Hava Yolları’dır. Son model uçakları, güvenlik konusundaki başarıları ve hizmet kalitesi sebebiyle günümüzde en çok yolcu taşıyan hava yolu şirketi olma özelliğine sahiptir. Bu da pilot olmak isteyenlerde Türk Hava Yolları’na olan ilginin artmasına sebep oluyor. Ayrıca Türk Hava Yolları sadece yeni pilot adaylarının değil, aynı zamanda diğer hava yolu şirketlerinde çalışan pilotların da hayali.

Pilotluk mesleğini böylesine önemli yapan unsurların başında havacılık sektörünün vazgeçilmez bir parçası olmaları geliyor. Uçağın kalkışından varışına kadar hemen her aşamanın sorunsuz geçmesi tamamen pilotların yetilerine bağlı. Onlar için havacılık sektörünün en önemli aktörleri dersek yanılmış olmayız.

Son yıllarda yolcu taşımacılığında büyük bir payı sahiplenen sivil havacılık, her geçen gün rekabetin artmasına neden oluyor. Bu da haliyle pilot ihtiyacının artmasını tetikliyor. Firmalar ise yılın belli dönemlerinde bu ihtiyaçlarını gidermek adına bir dizi uygulamanın ardından bünyesine yeni pilotlar katıyor. Peki tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Türk Hava Yolları pilotu nasıl olunur?

Pilotluk, diğer meslek grupları ile karşılaştırıldığında en zor alım sürecine sahiptir. Bunun sebebi ise uçmanın son derece zor bir iş olması ve her gün binlerce insanın yaşamlarını pilotlara emanet ediyor olmasıdır. Pilot unvanına erişebilmek için zorlu sınavlar, eğitim ve zekâ testi süreçlerinden geçilmesi gerekir. Bu zorlu süreçlere katılmak isteyen bireylerin lise mezunu olması yeterlidir.

THY Pilotu Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Her yıl belli tarihlerde düzenlenen Türk Hava Yolları pilot alım sınavlarına binlerce pilot adayı başvurmaktadır. Ancak pilot alımlarında öncelikle Türk Hava Yolları’nın belirlediği bir dizi şartlar bulunur. Pilotluk sınavlarına müracaat edebilmek için öncelikle bireyin bu şartların tamamını karşılıyor olması gerekir.

THY pilotu olmak için gereken şartları aşağıda listeledik;

  • Pilot olmak için lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak katılımcıların genelde üniversite mezunu olduğu göz önünde bulundurulursa lise mezunlarının şansı hayli azalmaktadır.
  • Pilot olmanın en önemli şartlarından biri de İngilizce seviyesinin üst düzeyde olmasıdır. Bazı hava yollarının günümüzde ikinci bir yabancı dili de tercih etmeye başladığını belirtmekte fayda var.
  • Psikolojik ve fizyolojik yönden herhangi bir sorununuzun bulunmaması gerekir. THY şirketi bu maddenin uygulanmasında oldukça katı bir prensibe sahiptir.
  • Son olarak Türk Hava Yolları’nın düzenlediği sınavlardan ve mülakatlardan yeterli seviyede başarı elde etmiş olmanız gerekir.

THY Pilot Alımları Ne Zaman?

THY pilot alımları ne zaman sorunsalı, hayallerinde pilot olmak isteyen kişilerin sıkça aklını kurcalamaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki Türk Hava Yolları’nın pilot alımları için düzenlediği sabit bir tarih ya da uygulama yoktur. Dönemsel olarak bünyesinde pilot ihtiyacı doğduğu takdirde alım yapmak için başvuruları açar.

Türk Hava Yolları pilot alım başvurularının açılma sıklığının genelde yılda bir defa olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu başvurulardan önce açılan özel kurslara katılım olması gerektiğini belirtmekte fayda var.