E-Nabız’a Nasıl Girilir?

Sağlık, insan hayatının çok büyük ve önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Önceden e-Nabız sistemi olmadan insanlar sağlık bilgilerine ulaşım sağlayamıyor; bunun için hastaneye giderek bilgi almak zorunda kalıyordu. Ancak e-Nabız ile birlikte bu zorunluluk ortadan kalkmıştır.

Hizmete sunulduğu zamandan sonra en çok kullandığımız ve duyduğumuz resmi platformlardan birisi haline gelmiştir. E-Nabız sistemi tıbbi özgeçmişi gibi kişinin sağlık bilgilerine ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan bir e-hizmet olup hem mobil cihazlar hem de bilgisayar aracılığıyla ­e-Nabız girişi yapılabilmektedir.

E-Nabız Ne İşe Yarar?

Hem tıbbi destek için başvurduğunuz hekim hem de bireysel olarak sizin sağlık verilerine kolayca ulaşmanız çok önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki tansiyon hastası bir hasta var. Doktoru hastanın sağlık verilerini e-Nabız ile kolayca görüntüleyebilmektedir. Böylelikle kullandığı ilaçları, tedavinin hangi aşamasında olduğunu ve en son tahlil bilgileri gibi önemli verilere doğrudan ulaşmaktadır. Önceden hastalar en son tahlil sonuçlarını ve kullandıkları ilaçları doktorlara fiziksel olarak götürmek zorunda kalıyordu. Bu özelliği ile e-Nabız sistemi hem hastaya hem de doktora büyük kolaylık sağlamaktadır.

Peki, e-Nabız sistemi ile hangi bilgilere erişim sağlanabilir? Gelin birlikte e-Nabız hizmetleri nelerdir önce bunları inceleyelim. Bu hizmetler arasında reçeteler, aşı takvimi, gidilen doktor, hastane ve muayene tarihleri, sensör verileri, tahlil sonuçları yer almaktadır. E-Nabız sistemi sayesinde aynı zamanda alınan raporlar, radyolojik veriler, tanı konulan rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar gibi bilgilere de ulaşılabilmektedir. Bunların yanı sıra e-Nabız üzerinden en yakın sağlık kuruluşları hakkında bilgi alabilir ve aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. Dilerseniz aile hekiminizi değiştirebilir, doktor randevusu alabilir ve ilaç hatırlatması ekleyebilirsiniz.

Kan, organ ve ilik bağışı yapmak için başvuru formunu e-Nabız ile kolaylıkla doldurabilir; kalp krizi ve vücut kitle endeksinizi hesaplayarak sağlık durumunuz hakkında bir ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

E-Nabız’a Nasıl Girilir?

E-Nabız sistemine giriş yapmak için ihtiyacınız olan tek şey e-Nabız şifresine sahip olmanızdır. Eğer şifreniz yoksa e-Devlet üzerinden şifrenizi oluşturabilirsiniz. Eğer e- Devlet şifreniz de yoksa en yakın PTT’ye giderek şifrenizi kolaylıkla alabilir ve bu platformdan e-Nabız sistemine giriş yapabilirsiniz. Ayrıca aile hekimi sistemine cep telefonunuz ile kayıt yaptırarak gelen tek kullanımlık şifre ile de e-Nabız giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Nabız şifresine sahip olduktan sonra sisteme girmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Arama motoruna e-Nabız yazarak gov.tr uzantılı olan resmi e-Nabız web sitesine giriş sağlayın.
  2. E-Nabız resmi sitesine girdikten sonra boşluk alanlara kimlik numaranız ve e-Nabız şifrenizi girin.
  3. Bilgilerinizi girdikten sonra giriş kısmına ya da enter tuşuna tıklayın.
  4. Bu adımların ardından e-Nabız profilinize doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca eğer e-Nabız şifrenizle giriş yapmak istemiyorsanız e-İmza ile ya da e-Devlet üzerinden de e-Nabız sistemine kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden E-Nabız’a Nasıl Girilir?

E-Devlet sistemi pek çok resmi platforma kolay ve pratik bir şekilde giriş yapabilmenizi sağlayan temel ve resmi bir internet sitesidir. E-Devlet bu resmi siteler arasında yer alan e-Nabız’a, doğrudan giriş yapabilmenizi sağlamaktadır.

E-Devlet aracılığıyla e-Nabız sisteminize giriş yapmak istiyorsanız aşağıdaki basamakları takip edebilirsiniz;

  1. Öncelikle arama motoruna e-Devlet yazarak aratın ve gov.tr uzantılı e-Devlet sitesini açın. E-Devlet sitesine ulaştıktan sonra kimlik numaranız ve şifrenizle platforma giriş yapın.
  2. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına e-Nabız yazarak aratın.
  3. Karşınıza E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi çıkacaktır. Bu kısma tıklayın.
  4. Buradan e-Nabız sistemindeki profilinize doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

Bu adımları izleyerek e-Devlet e-Nabız girişi işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.