Girişimci Olmak İsteyenlerin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Girişimci olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken 5 kitap genelinde, birbirinden farklı ancak paradigma oluşturma konusunda aynı öznelliği içeren yeni bir bakış açısı aşılayan eserlerdir. İş hayatında yeni bir adım atmak isteyen kişiler, girişim ruhunu en üst seviyede taşımak ve bu ruhu iş dinamiklerine yansıtabilmek için doğru kitaplardan esinlenerek harekete geçebilir.

Çığır açacak yeni fikirlere sahip olmak, adım attığınız işte başarılı olmak için doğru mesajı çok iyi şekilde elde etmeniz gerekiyor. Girişimci olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken 5 kitap içerisinde yer alan eserlere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

  • Neden Satın Alırız? (Why We Buy) – Paco Underhill
  • Steve Jobs Olsa Ne Yapardı? – Cevher Ceylan
  • Sıfırdan Bire – Peter Thiel
  • Alışkanlıkların Gücü- Charles Duhigg
  • Başarılı Olmak Tercihtir – Rick Pitino

Size güncel ve piyasanın ihtiyacı olan bakış açısını kazandıracak olan kitaplar, deneyimlenmiş ve sonuçları birçok farklı noktada işe yaradığını kanıtlamış olan girişimciliği destekleyen o ruhu elde edebilirsiniz. Her biri ayrı bir dünyanın kapısını açmaya yardımcı olacak bu eserleri okuyarak, kendi iş hayatınızdaki motivasyonunuzu yakalayabilirsiniz.

Neden Satın Alırız? (Why We Buy) – Paco Underhill

Paco Underhill imzalı olan “Neden Satın Alırız?” adlı kitap özellikle de perakende sektörüne giriş yapmak isteyen kişilerin işlerine yarayacak bir çalışma ortaya koyuyor. Dünyanın pek çok farklı noktasında bulunan ekipleri sayesinde Underhill, mağazada alışveriş yapan müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını adım adım inceliyor.

Mağazanın fiziki görüntüsünden, kasa önü diyaloglarına, duvarların renginden, mağaza çalışanlarına kadar farklı etki noktalarını inceleyen bir çalışmayı girişimcilerle buluşturan isim, saatler süren video çekimleri sayesinde tüm detayların en derin noktalarına ulaşıyor. Müşteri neden ürünü satın almak istiyor ya da neden ürünü almaktan vazgeçiyor gibi sorularla yola çıkan ünlü yazar, sizlere farklı bir noktadan yaptığı araştırmanın inceliklerini keşfetme imkânı sağlıyor.

Steve Jobs Olsa Ne Yapardı? – Cevher Ceylan

Girişimci olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken 5 kitap içerisinde yer alan, Cevher Ceylan imzası taşıyan kitap pek çok farklı sektöre adını yazdırmış ve inanılmaz başarı öykülerine sahip olan dünyanın en zengin insanlarının deneyimlerine yer veriyor. Girişimciler için oldukça üstün segmentten gelen deneyim paylaşımlarına yer verilen kitap, çalışanların ve iş verenlerin bilinmeyen başarı hikâyelerinin, hayalden nasıl gerçeğe dönüştüğüne ışık tutuyor.

Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Teknolojinin sizi nereye götürebileceğini ve hayallerinizin daha büyük olması gerektiğinin altını çizen “Sıfırdan Bire”, start-up tarzı bir girişim adımı atmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir kitap. Sürekli olarak değişen ve gelişen bir yapı fikri bulunan kişilere örnek girişimcilerin izledikleri yolları anlatıyor. Girişimci olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken 5 kitap arasında yer alan gelişim kitabında, Facebook, Instagram, Twitter ve PayPal gibi girişim fikirleriniz varsa hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğine dikkat çekiliyor. Hayal olan bir fikri, teknolojiyi kullanarak nasıl tüm dünyaya tanıtabileceğinizin anahtarı işte bu kitapta saklı.

Alışkanlıkların Gücü- Charles Duhigg

Charles Duhigg, “Alışkanlıkların Gücü” adlı yapıtı ile aslında girişimcilere benzersiz bir fikir ve yönetim şeması sunuyor.

Alışveriş eğilimi olan kişilere, sektör ne olursa olsun nasıl onları kendi müşteriniz yapabileceğinizin aynasını tutuyor. Konu aslında birkaç madde ile kitapta basit ve en yalın hali ile ele alınıyor. Yukarıdaki tabloyu baz alan yazar, ana düşünce olarak seçtiği bu döngünün pazarlama ve reklam alanlarında nasıl çığır açtığına dikkat çekiyor.

Başarılı Olmak Tercihtir – Rick Pitino

Başarılı olmanın bir gayret ve çalışma sonucunda ortaya çıkan, rastlantısal bir eylem olmadığına dikkat çeken Rick Pitino, girişimci olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken 5 kitap içerisinde ilk sırada yer alan kitabı ile yeni girişimcilere özveriyi ve hedefledikleri noktayı nasıl elde edebileceklerini anlatıyor. Başarının tesadüf olmadığını bunun için bir bedel ödenmesi gerektiğini belirten yazar, tam bir baş ucu eserine imza atarak, girişimcilere yol gösteriyor.