Franchise Almadan Bilmeniz Gereken 3 Şey

1052

İş ve ticaret dünyasının en büyük buluşlarından biri olan franchise alanında satın alım yapmak ve faaliyetler yürütmek girişimci kişiliğinizi yansıtan eylemler olarak öne çıkıyor. Eğer başkasının inşa ettiği bir yerde iş yapmak sizin için sorun değilse franchise işler sizin için oldukça ideal olabilir.

Franchise dünyası geniş ve oldukça çeşitli olup sizin için pek çok alternatif sunabilir. Ancak franchise almadan önce bilmeniz gereken birtakım noktalar vardır, böylece franchise alma süreci esnasında ve satın alım sürecini takiben sonraki dönemde sağlıklı ve doğru bir şekilde adımlarınızı atabiliyor olursunuz.

Franchise almadan önce neler bilmelisiniz? Nelere ihtiyaç duymalı ve neler yapmalısınız? Sizin için en önemli 3 maddeyi yazımızın devamında derledik.

Kanıtlanmış Bir Prototip

Franchise satın alım için belli bir para ayırdığınızda, hedeflediğiniz modelin çalışmaya uygun olması kanıtlanmış olmalıdır, çünkü ürünü durmadan türetip duruyor olacaksınız. Herhangi bir müşterinin franchise bir ürün ile beklentisi her daim öncelikli olarak kalite üzerinedir. Örneğin bir hamburger dükkanını franchise işletme olarak alacaksınız, hamburgeriniz farklı şubelerde bile hazırlanıyor olsa her zaman aynı kalitede olmak zorundadır.

Güçlü Bir Yönetim Ekibi

Franchise alacağınız zaman, ekipten her daim tavsiye ve yönlendirme beklemelisiniz ve onlara güveniniz tam olmalıdır. Bu sebeple arkanızda sizi her zaman destekleyecek yönetim ekibi güçlü, deneyimli ve alanında uzman kişilerden oluşursa franchise aldığınız işletme daha sağlıklı bir şekilde yürüyor olacaktır.

Kapsamlı Bir Eğitim Programı

Yukarıda bahsettiğimiz örneği tekrar ele alalım: eğer franchise olarak satın aldığınız hamburger dükkan zincirinde hamburgerin tadı şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor ve kalite hepsinde aynı derecede değilse, bir problem mevcut demektir. Bu sebeple dükkanlarınızda çalışan ekibin kapsamlı bir program geçmesi gerekiyor. Hijyenden yemek hazırlığına kadar bütün detaylar konusunda eğitim gören mutfak ekibinin yanı sıra diğer kalemlerde çalışanlar da belli başlı eğitimlerden geçerse franchise işletmeleriniz daha sağlıklı bir yol alıyor olacaktır. Bu eğitimlerden siz de geçmek isteyebilirsiniz, böylece ekibe yol gösterirken kendinizden emin olabilirsiniz.