Franchise Veren Emlak Firmaları

Gayrimenkul danışmanlığı zaman ve sınır tanımadan büyümeye devam ediyor. Emlak sektörünün giderek büyümesi ve fırsatların artması ile beraber, emlak danışmanlığı yapan firmalar daha büyük bir markanın çatısı içerisinde yer alma fikrini benimsemeye başladı.

Kurumsallığın baş gösterdiği ve giderek globalleşen bu sektörde büyümeye açık olan herkes, işini çok daha büyük bir çıtaya yükseltmeyi hedefliyor. Küçük işletmeler ya da büyümeye giden firmalar bu konudaki en mantıklı adımı atarak, franchise veren emlak firmaları ile iş birliğine gidiyor.

Franchise şubesi açarak giderlerini daha kontrollü yönetmeyi hedefleyen gayrimenkul danışmanları, büyük bir marka adı altında daha fazla kar elde etme yolunda ilerliyor. Yerli ve yabancı emlak devleri, bu anlamda belirli koşulların sağlanması şartı ile franchise şubeleri açmaları için yatırımcılara olanak sağlıyor.

Ünlü emlak firmaları, kendi sistemini ve değer kazanmış olan marka adını, belirli bir ücret karşılığında, belirli bir süre zarfında bağımsız yatırımcılara kiralayabilirler. Bu sistem içerisinde yer alan ve franchise veren emlak firmaları ile alakalı emlak danışmanlığı veren kurumsal firmalar aşağıdaki listede yer alıyor:

  • Turyap
  • Realty World
  • Remax
  • Evimbank
  • Coldwell Banker

Franchise veren emlak firmaları arasında yer edinen çok sayıda kurumsal firma mevcut. Bu firmaların birçoğu kurumsal yapıları gereği belirledikleri şartlar dahilinde şube açmak isteyen emlak danışmanlarına kendi marka değerlerini taşıyan franchising olanağını tanıyor. Sözleşmeye dayalı olarak ilerleyen bu iş birliğinde her iki tarafta çıkarlarını koruyarak bir pazarlama stratejisi yürütebiliyor.

Turyap

2022 yılı içerisinde yeni bayilikler açmayı hedefleyen TURYAP, büyük bir sıçrama yapmaya hazırlanıyor. 90 yeni franchising vermeyi planlayan sektörün dev emlak danışmanlık markası; yurt dışı şube marka bedelini 25 bin dolar olarak belirledi.

Yurt dışı ve yurt içi dahil yaklaşık 350 firmayı bünyesinde toplayan ve ofis açan TURYAP, Türkiye’deki her şehir için farklı bir sözleşme bedeli belirliyor. Kendisini tercih eden bağımsız yatırımcılar için özel bir eğitim veren firma, marka değerini korumak için reklam konusunda da yatırımcıya destek oluyor. Kâr payı almayan ve tüm temsilcileri arasında ekip vizyonunu ve yardımlaşmayı sağlayan firma müzayedelerde de yer alıyor.

Realty World

Yurt dışı sermayeli bir firma olan Realty World, franchise veren emlak firmaları listesinde başı çekiyor. Global firma; 2005 yılı itibari ile bugüne dek Türkiye’de 130 ofise imza attı. ABD’de 1973 yılında kurulan büyük marka, 50 bin TL ile 150 bin TL arasında bir katılım payı belirliyor. Gayrimenkul sektörünün tanınmış isimlerinden olan Realty World, kardan da %8 pay alıyor.

Remax

Remax, 2020 yılında 150 bin TL’yi ortalama sermaye bedeli olarak belirlemiştir. 2022 yılı için ise bu bedel 100 bin TL ile 200 bin TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Firma, franchising verdiği iş ortaklarına pek çok açıdan yararlı olabilecek; eğitim, seminer ve teknolojik altyapı sağlıyor. Ayrıca sözleşme şartlarına uygunluk arayan firma ile iş ortaklığına gitmek isteyen yatırımcılarda kredi notunun da büyük önemi var. Cirodan %9’luk payını alan dev marka, güvenilirliği ve tecrübesi ile tanınıyor.

Evimbank

Türkiye genelinde aynı fiyat politikasını uygulayan Evimbank, yatırımcılarından yıllık katılım payı için 3 bin TL ön ödemeli bir sözleşmeye gidiyor. 1 ya da 5 yıllık sözleşmeleri ile franchise veren emlak firmaları arasında yer alıyor. Yatırımcıları ile bir iş ortaklığını ve birlikte büyümeyi hedefleyen emlak danışmanlık firması Evimbank, ofis seçimlerinde de yatırımcılarına herhangi bir zorlayıcı şart sunmuyor.

Coldwell Banker

San Francisco’da 1906 yılında kurulan Coldwell Banker, dünyaca ünlü bir gayrimenkul danışmanlık markasıdır. 52 ülkede, 90 bin çalışanla, 3600 ofise sahip olan büyük marka, kurumsallık anlamında sektörün öncülerindendir. 30 bin dolar ile 32 bin dolar arasında yatırım bedeli talep eden Coldwell Banker, pazarlama eğitimi verdiği yatırımcılarından, sözleşme gereği %9 kâr payı alıyor.