Formula-E Racing Nedir?

Formula-E ile değişen çevresel koşullar, insanların daha duyarlı olması ve yüksek maliyetli yakıt harcamaları, Formula 1 yarışlarını da aynı değişime sürükledi. 2010’lu yıllara ortaya çıkan elektrikli arabalar, Formula E Racing’i ortaya çıkardı.

Formula 1 yarışlarının aksine bu yarışlarda elektrikli otomobiller kullanılıyor. İki yarış arasındaki farklar ise; gürültünün olmaması, motor değişimi sürecinin gerçekleşmemesi ve en önemlisi de yakıt. Elektrikli otomobillerin kullanıldığı bu yarış, Formula 1’i geride bırakarak farklı şeyler denemeyi seven insanların da dikkatini çekiyor. Bu merakın bir diğer nedeni ise; hibrit otomobillere duyulan ilgidir.

Formula 1’in coşkulu kalabalığının ve araçların gürültüsünün yerini, sessiz ancak bir o kadar da hızlı araçlar ile farklılaşan bir seyirci kitlesi devraldı. Formula E ile alakalı olarak yapılan olumlu eleştiriler, otomobil firmaları arasında da en iyisi olma isteğini perçinliyor. Şampiyonalarda ister pilot bazında, isterseniz de takım olarak puan tablosuna istediğiniz an ulaşabiliyorsunuz. Oldukça büyük ve gelişmiş bir yarış olan bu şampiyonada dünyaca ünlü pilotlar takımlara eşlik ediyor.

Formula E Nedir?

Son yılların en popüler motor sporları arasına girmeyi başaran Formula E, ilk kez meraklıları ile Pekin’de düzenlenen yarışlar sayesinde tanıştı. Kurucuları olan İspanyol iş insanı Alejandro Agag ve FIA başkanı Jean Todt, büyük bir çaba sarf ederek, 2020 yılında Formula E’yi FIA Dünya şampiyonları ile aynı statüye çıkartmayı başardı.

Büyük bir kitlenin beğenisini ve heyecanını kazanan Formula E, elektrikli araç kullanımının da yaygınlaşması için güzel bir örnek teşkil ediyor. Havaya zararlı olmayan araçların yarışı olan Formula E bu sayede de bilinçli bir yarış izleyicisine sahip.

Formula E Şampiyonları

İlk kez 2004 yılında Pekin’de gerçekleştirilen Formula E yarışlarında, Spark Racing Teknoloji şirketi de yer aldı. Spark-Renault SRT 01E aracı ile seyircisine büyük bir mutluluk yaşatan şirket, ilk galibiyetini ise Audi Sports ABT takımına kaptırdı.

Audi Sport takımının pilotu olan Lucas di Grassi 2014-2015 yarışlarının ilk şampiyonu oldu. 2020 sezonunda yarışı galibiyeti ile taçlandıran DS TECHEETAH, 2022 yarışlarındaki şampiyonluk için de hedeflerini şimdiden belirlemiş durumda.

Hala devam eden yarışların puanları ise her gün sıralamayı değiştiriyor. Şu anki sıralamaya göre, Mercedes 94 puanla birinci sıraya yerleşmiş durumda. İkinciliği Porsche takımı 85 puanla üstleniyor. Geçmiş yıllarda birden çok şampiyonluğu bulunan TECHEETAH ise 3. sırada mücadele ediyor.

Formula E Yarış Kuralları

Motor sporları içerisinde yer alan Formula E şampiyonalarında kurallar basit gibi görünse de takımlara ve pilotlara çok fazla iş düşüyor. Yarışın en zor ve üzerinde en çok çalışılması gereken kısmı enerji tüketimidir. Pil yönetimi ile elektrikli aracın gücünü iyi yönetebilmek ise farklı taktikler isteyen durumlar arasında yer alıyor. Aracın yarışı önde bitirmesi kadar önemli olan enerji tüketimi ise yarışlarda pek çok galibiyetin ilk şartı olarak sağlanıyor.

Formula E kuralları ile ilgili detayları aşağıda listeledik:

  • Motor sporlarının genelinde olduğu gibi sadece bitiş çizgisine gelmeniz galibiyet için yeterli değildir. Takımlar adına yarışan yarışmacıların, sezon boyunca aldığı puanlar toplanarak şampiyonanın sonucunu belirliyor.
  • 45 dakika boyunca pistte bulunan yarışmacılar son bir tur daha atarak puan tablosuna isimlerini yazdırıyorlar.
  • 45 dakikalık süreçten sonraki son turda, pilotlar kendilerinden önceki pilotun tur sayısına yaklaşmak için yarışıyor. Böylece hepsi aynı sayıda tur bitirmiş oluyor.
  • Kazanan ise bireyselde yarış çizgisinde, takımlarda ise toplam puanların hesaplanması ile tabloda yerini alıyor.

Alternatif bir yarış olarak 2014 senesinden bu yana düzenlenen Formula E yarışları, son derece analitik düşünme gerektiren hesaplamalar sonucunda galibiyeti kazanan otomobil markalarının takımlarına farklı bir soluk getiriyor.

Araç kullanımında yaşanan enerji harcamalarını, farklı yöntemlerle hem hıza hem de dayanıklılığa dönüştüren yarışmacıların bu heyecan veren sezonu tamamlamalarının ardından, takım birincisi olan şirket açıklanıyor. Hem seyir keyfi yüksek hem de dayanıklı araçların meraklıları ile buluştuğu bu yarışlar 2022 yılı itibari ile devam ediyor.