Türkiye’de Formula 1 Heyecanı

Formula 1, açık tekerlekli ve tek kişilik yarış arabalarının rekabetini pistlere taşıyan dünyanın önde gelen yarış sporlarından birisidir. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu yıl Formula 1 heyecanı hız kesmeden devam etti. Yarışın 16. etabına sahne olan Türkiye Grand Prix’de birçok Formula 1 pilotu pistin tozunu attırdı.

Türkiye’de Formula 1 Ne Zaman Yapıldı?

Türkiye, 2005-2011 yılları arasında ve 2020’de toplam 8 Formula 1 yarışına ev sahipliği yaptı. Türkiye’deki son Formula 1 yarışı ise 10 Ekim 2021 Pazar günü gerçekleşti.

Tüm dünyada en çok izlenen yarış programlarından birisi olan Formula 1, Türkiye’de 5.3 kilometrelik pist üzerinde tamamlandı. Oldukça heyecanlı dakikalara sahne olan Formula 1 2021, 22 farklı ülkede ve 23 yarış olacak şekilde düzenledi.

Dünya şampiyonasında 72. sezonu olan bu yarışa Ferrari, Mercedes ve Alfa Romeo gibi birçok araç eşlik etti.

Türkiye’de Yapılan Yarışı Kim Kazandı?

Geçmişten bugüne Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Formula 1, sadece erkeklerin değil kadınların da ilgisini çekmeyi başarmıştır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli anlara sahne olan Formula 1 yarışının, Türkiye etabını Mercedes takımından Valtteri Bottas kazandı.

Nefes kesen mücadelelere sahne olan bu yarışta ikinciliği Red Bull takımından Verstappen alırken; üçüncülüğü ise takım arkadaşı Sergio Perez göğüsledi. Yarışta dördüncülüğü ise Ferrari takımından Leclerc elde etti.

Oldukça önemli bir seyirci kitlesi olan bu sporun geçmiş zamanlarda Türkiye’deki kazananlarını ise şu şekilde sıralanır;

 • Formula 1 sporunun ilk Türkiye Grand Prix’ini 2005 yılında Mercedes marka aracı ile Kimi Raikkönen kazandı. İkinciliği ise Renault marka aracı ile Fernando Alonso aldı.
 • Türkiye Grand Prix’in 2006 yılındaki müsabakasını, yarışı başından sonuna kadar lider götüren Felipe Massa, Ferrari marka aracı ile aldı. İkinciliği Renault marka aracı ile Fernando Alonso alırken, 7 kez dünya şampiyonu olan Michael Schumacher ise üçüncülük elde etti.
 • Formula 1 yarışının 2007 ve 2008 yılındaki kazananı Ferrari takımından Felipe Massa oldu.
 • 2009 yılındaki yarışı, en hızlı tur yapan ve Brawn GP takımının üyesi olan İngiliz Jenson Button kazandı.
 • 2010 yılındaki yarışı İngiliz pilot Lewis Hamilton alırken ikinciliği Jenson Button, üçüncülüğü ise Avustralyalı pilot Mark Webber aldı.
 • Türkiye’de yapılan Formula 1 yarışının 2011 yılındaki liderliğini Red Bull Racing pilotu Sebastian Vettel elde etti.
 • 2020 yılında ise Formula 1 yarışları dünya genelinde büyük ölçüde sekteye uğrasa da Türkiye’de yapıldı. Yarışı Lewis Hamilton kazanarak 7. kez şampiyonluğunu ilan etti.

Türkiye’de Yapılan Formula 1 Yarışını Kaç Kişi İzledi?

Türkiye’deki Formula 1 yarışları İstanbul’da düzenlenir. Bu ilgi çekici yarışa dünya standartlarındaki Intercity İstanbul Park Pisti ev sahipliği yapar. Toplam 150 bin seyirci kapasitesine sahip olan bu pistte 12 bin araçlık otopark yer alır. Farklı bir tasarıma sahip olan pistte, turlar saat yönünün tersine atılır.

Oldukça etkileyici gösterilere sahne olan ve geniş bir izleyici kitlesi bulunan Formula 1 Türkiye ayağına bu yıl üç günde 190 bin kişi katıldı.

Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’de araba yarışı heyecanını yaşamak isteyen birçok kişi 2021 Formula 1 bilet fiyatlarını büyük bir merakla bekliyordu. Her yıl değişen bilet fiyatları bu yıl da farklı ücretlendirme ile piyasaya sunuldu.

Bu yıl Formula 1 bilet fiyatları;

 • En yüksek 4.125 TL ile Platinum’du.
 • Sonrasında ise 3.250 TL ile Gold 1 ve Gold 2,
 • 875 TL ile Gold 3,
 • 500 TL ile Gold Açık,
 • 875 TL ile Silver,
 • 125 TL ile Silver 2,
 • 565 TL ile Silver 3 ve Silver 4,
 • 750 TL ile Silver 5 ve Silver 6 geldi.

En düşük ücret ise açık alan olarak tabir edilen bölümdü ve fiyatı 375 TL idi.

Formula 1 biletlerine belirli dönemlerde yapılan kampanyaları takip ederek daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz.