E-Spor: Türkiye E-Futbol Milli Takımı

E-Spor, online platformlar üzerinden oynanan bir spor dalıdır. Dünya’da e-Spor ligleri yoğun ilgi görürken Türkiye’de de e-Spora olan ilgi her geçen gün artıyor.

Turkcell’in ana sponsorluğundaki e-Futbol Milli Takımı, eEuro 2021’de 16 takım ile birlikte şampiyonluk mücadelesine katıldı.

Avrupa’nın en önemli e-turnuvası olarak bilinen eEuro 2021’de FIFA ve PES oyunları üzerinden seçmelere katılan milli takımın grubu belli oldu. 8 – 10 Temmuz 2021 tarihleri arasında online gerçekleşen turnuvada Türkiye e-Futbol Milli Takımı Sırbistan, Polonya ve Karadağ ile birlikte A grubunda yer aldı.

Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye e-Futbol Milli Takımı 2020 yılının aralık ayında kuruldu. Yeni ve heyecanlı bir sürecin başlamasını sağlayan e-Futbol takımı ilk mücadelesini 15 Mart’ta UEFA eEuro 2021 ön elemelerinde verdi.

Yeni bir oluşum olan ve ana sponsorluğunu Turkcell’in üstlendiği Türkiye e-Futbol Milli Takımı, gelecek yıllarda heyecanlı mücadelelerde yer almaya hazırlanıyor. Türkiye’nin yer alacağı turnuvalar, merakla bekleniyor.

E-Futbol Milli Takımı’nda Kimler Var?

Turkcell sponsorluğunda gerçekleşen eMilli Takım seçmelerinde ilk büyük final PES oyununda yaşandı. 29 Ocak’ta gerçekleştirilen PES büyük finali, kadroların belirlenmesi için toplam 8 kişinin mücadelesine tanıklık etti. Türkiye e-Futbol Milli Takımı’na seçilen oyuncular ilk sınavlarını UEFA Euro 2021 ön elemelerinde verdi. Daha sonra FIFA oyunu için şubat ayında Turkcell eMilli Takımlar seçmeleri için büyük final oynandı.

Türkiye e-Futbol Milli takımı; Ali Doğan Barutçu, Erman Gökdemir, Emir Ünal ve Mücahit Sevimli ile kadrosunu oluşturdu. Turnuvada her grupta rakiplerini mağlup eden ilk iki takım sekiz takımlı gruba yükseldi. A grubunda mücadele eden Türkiye e-Futbol Milli Takımı, ilk maçını Sırbistan ile yaptı. Maç sonucu 7-3 mağlup olan milli takım, Polonya’ya yenilen Karadağ ile ikinci maçını gerçekleştirdi ve Karadağ’a 3-2 mağlup olarak turnuvaya veda etti.

Katıldıkları Turnuvalar

Türkiye e-Futbol Milli Takımı çok yeni kurulduğu için katıldığı turnuva sayısı azdır. Türkiye e-Futbol Milli Takımı’nın kurulduktan sonra geçirdiği turnuva serüveni şu şekildedir:

  • 2021 yılında FIFA ve UEFA’nın düzenlediği turnuvalarda mücadele eden Türkiye e-Futbol Milli Takımı ilk olarak 29 Ocak’ta PES büyük finaline katılarak milli takım kadrosunu belirledi.
  • 18-19 Şubat’ta gerçekleşen FIFA büyük finaline katılarak Türkiye’yi temsil eden kadroyu belirledi.
  • Daha sonra 15 Mart’ta milli takım oyuncuları UEFA eEuro 2021 ön elemelerine katıldı.
  • Son olarak 7-8 Temmuz’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük turnuvası eEuro 2021’de mücadele etti.

Nasıl E-Sporcu Olunur?

Resmi olarak e-Sporcu olmak için Türkiye e-Spor Federasyonu üzerinden e-Spor lisansı alınmalıdır. Bunun için öncelikle oynamak istediğiniz oyunu belirlemeniz gerekir. Bu oyunda mouse ve klavye hareket reflekslerinizi geliştirmek için zaman ve emek harcamalısınız. Kullandığınız ekipmanlar, oyunda başarı göstermeniz için konforlu ve işlevsel olmalıdır.

E-Sporcu olma meselesini ciddiye aldığınız takdirde her gün bu işe düzenli bir şekilde vakit ayırarak e-Spor topluluklarına katılabilirsiniz. Daha sonra lisansınızı alıp, tek başınıza veya profesyonel takımlarda yer alarak müsabakalara katılabilirsiniz.

E-Sporcu Olmak İçin Gerekli Belgeler

E-Sporcu lisansı almak için öncelikle T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvurmanız gerekiyor. E-Sporcu olma başvurusunda istenen belgeler arasında;

  1. TC. kimlik numarası
  2. Sağlık raporu
  3. Tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş tescil fişi
  4. 2 adet vesikalık fotoğraf yer alıyor.

Belgelerinizle birlikte lisans başvurusu yapabilmek için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız bekleniyor. 18 yaşından küçük olanlar için veli ile birlikte başvuru yapma şartı bulunuyor.