Galatasaray’ın Stadının Yeni Adı “NEF Stadyumu” Oldu!

Türk Telekom ile sözleşmesi sonra eren Galatasaray’ın stadının adı “Ali Sami Yen Spor Kompleksi NEF Stadyumu” olarak değişti. Galatasaray Başkanı Burak Elmas ile NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’un imza attığı sponsorluk anlaşması ile sarı kırmızılı ekip toplamda 725 milyon lirayı kasasına koyacak.

Türk Telekom’un sponsorluğunda, geçtiğimiz 2020-2021 sezonunda 30 milyon lira kazanan Galatasaray, NEF ile yaptığı yeni anlaşma ile isim hakkı gelirini iki katından fazlasına çıkaracak.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Burak Elmas, “Türk futbol tarihinin en büyük isim sponsorluğu sözleşmesini imzaladık” diyerek, forma anlaşması da dahil edildiğinde Galatasaray tarihinin en önemli iş birliklerinden biri olduğunu ifade etti.

Galatasaray’ın Yeni Sponsoru NEF

Galatasaray ve NEF arasındaki sponsorluklar birkaç yıldır artarak devam ediyordu. Son olarak NEF’in aldığı stadyum isim hakkı ise gerçekleştirilen en büyük sponsorluk anlaşması oldu.

NEF, Timur Holding bünyesinde gayrimenkul markası olarak 2010 yılında kuruldu. Erden Timur’un kurucusu olduğu NEF, Galatasaray ile hem futbol hem de diğer branşlarda pek çok sponsorluk anlaşmasına imza attı.

Türkiye Basketbol Ligi’nde yarışan Galatasaray Basketbol takımının da bu sezon isim sponsoru olan NEF, takıma önemli bir gelir kaynağı sağladı.

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur hem stadyum hem de Galatasaray Basketbol takımı ile ilgili geleceğe yönelik açıklamalarda bulundu. Kendisinin de bir Galatasaray taraftarı olduğunu belirten Timur, “bizim için en değerli isim Ali Sami Yen, buranın da adı hala Ali Sami Yen Stadı” diyerek, Galatasaray’ın ülkenin ulusal anlamda en büyük 1-2 markasından biri olduğunu söyledi.

Galatasaray Basketbol takımıyla ilgili de yorum yapan Timur, basketbol gelirlerinin çok düşük seviyelerde olması nedeni ile yatırım yapmanın zorlaştığını ifade etti. Bunu basketbol dışı kaynaklar yaratarak çözeceklerinin ve Galatasaray’ı hak ettiği gibi EuroLeague’e taşıyacaklarının altını çizdi.

Ne Zaman Değişti?

Galatasaray ile özdeşleşen ve Türk spor tarihinin önemli statlarından biri olan Ali Sami Yen, 2011 yılında yıkılmıştı. Daha modern ve yeni bir stadyuma geçiş yapmak için taşınan Galatasaray, Seyrantepe’de yeni stadını 15 Ocak 2011 tarihinde açmıştı. İlk isim sponsoru olan Türk Telekom ile 10 yıl sonunda yollarını ayıran sarı kırmızılılar, Burak Elmas’ın başkanlığında NEF ile isim hakları konusunda anlaşmaya vardı.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve NEF Kurucusu Erden Timur, 12 Ekim 2021 tarihinde Ali Sami Yen Stadyumu isim hakları ve forma sponsorluğu konusunda 10 yıllık anlaşma imzaladı. Galatasaray Sportif A.Ş. yaptığı açıklamalarda, 5+5 yıllık bir anlaşma ile toplam 652.500.000 TL + KDV’nin Galatasaray Sportif A.Ş.’ye, 72.500.000 TL + KDV’nin de Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne ödeneceğini yazılı olarak beyan etti.

Borsa ve Kripto Para Piyasasına Etkisi Ne Oldu?

Galatasaray ve NEF arasında imzalanan anlaşma ile Galatasaray’ın borsa ve kripto para piyasasındaki değerleri de olumlu şekilde etkilendi. Anlaşmanın imzalandığı tarihte hem borsa hem de kripto parada yukarı doğru hareketlenme görüldü.

Kripto para piyasasında açıklanan rakamlara göre en fazla gelir elde eden kulüp Galatasaray oldu. NEF ile anlaşma imzalamadan önce 72 liradan işlem gören Galatasaray Fan Token, takip eden 3 gün içerisinde 79 liraya kadar yükseldi.

Kripto para dışında NFT gelirleri ile de dikkat çeken Galatasaray, Türkiye’nin bu anlamda en kazançlı kulübü konumda yer aldı. Sarı kırmızılı kulüp, NFT ile satışa çıkardığı ilk serilerde 2 milyon liraya yakın bir gelir elde etti.