Dünyadan En İlginç Restoran Örnekleri

Restoranlar sundukları lezzetin yanında barındırdıkları konseptlerle de dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bu da farklı ve ilginç tasarımlar, temalar ve sunumlar ile hizmet sunan restoranlar ile karşılaşmamıza neden oluyor. Yaşam farklı deneyimleri ile her zaman yanımızda olmayı başarıyor. Standart dışına çıkmak ya da eğlenceli bir öğün geçirmek isteyenlerin uğrayabileceği, dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 6 ilginç restoran örneğini, hazırladığımız listede bulabilirsiniz.

1.    Fortezza Medicea Restaurant, İtalya

Hapishane teması düşüncesini bir adım ileri götüren Fortezza Medicea Restaurant, müşterilerine doğrudan hapishanede yemek yeme imkânı vermiş.

İtalya’da bulunan Fortezza Medicea Restaurant, 1200’lü yıllardan kalan bir kalenin içindeki hapishanede yer alıyor. Ciddi suçluların da içinde yer aldığı hapishane, mahkumların sosyal hayata daha yakın olması ve dünya ile iletişimde kalmaları için restoran olarak hizmet vermeye başladı.

İtalya’nın önemli şefleri tarafından yemek eğitimi alan suçlular, yılın belli günleri hünerlerini sergiliyor. Yılın sadece 8 günü açık olan Fortezza Medicea Restaurant’ta rezervasyon yaptırmak için Adalet Bakanlığı’ndan onaylı belge alınması gerekiyor.

2.    Ithaa Restaurant, Maldivler

Karada yemek yemekten sıkılanlar için ideal yerlerden biri olan Ithaa Restaurant, Maldivler’de bulunuyor. Yaklaşık 5 metre derinde, bir kapsül içinde misafirlerini ağırlayan mekânda dünya mutfağından birçok lezzet yer alıyor.

Su altında yer alan restoranın kapasitesi ise 14 kişi ile sınırlı. Bunun için çok önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.  Bir yandan yemek yerken diğer yandan deniz canlılarını izleyerek keyifli bir öğün geçirebileceğiniz restoranda fiyatlar ise 2 kişi için 150 dolar civarında.

3.    Kayabukiya Tavern, Japonya

İlginçlik denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Japonya, farklı restoranlar barındırma konusunda da oldukça başarılı. Bunlar biri olan Kayabukiya Tavern’de servis yapan garsonlara maymunlar da yardımcı oluyor.

“Ucuz iş gücü bu kadar da suistimal edilmez” diyenler için maymunların en fazla 2-3 saat civarında çalıştıklarını söyleyelim. (Mekân sahibinin dediğine göre mesaisini tamamlayan maymunlara ödül de veriliyor)

Mekânın sahibinin de bir maymunu olduğunu ve onun da restoranda garson olarak çalıştığını belirtelim.

4.    El Diablo Restaurant – Teguise, İspanya

İspanyollara ve turistlere bir volkanik dağ üzerinde yemek yeme imkânı sunan El Diablo Restaurant, giderek daha fazla kişinin ilgisini çekiyor. Aktif volkan ısısı ile pişen yemekler, İspanya’nın önemli aşçıları tarafından pişiriliyor. Özellikle ızgara seven ve yemeğini farklı bir mekânda yemek isteyenler için ideal yerlerden biri olan El Diablo Restaurant’ın iç dizaynı da oldukça etkileyici.

5.    Rollercoaster Restaurant, Alton Towers

Garson bulundurmayan mekanlar biri de rollercoaster konsepti ile dizayn edilen Alton Towers, İngiltere’de bulunuyor. Lunaparkı andıran iç dizaynı ile garson olmadan, rollercoaster ile servis yapılan mekânda, yiyecekler doğrudan mutfaktan masaya geliyor.

Sipariş vermek için müşteriler masalarda bulunan tableti kullanıyor. Siparişin alınması ile birlikte hazırlanan yemekler ustalar tarafından rollercoaster’a konularak gönderiliyor. Dünyada bu konsept 8 ayrı yerde daha bulunuyor. Bunlardan 3’ü ise Almanya’da yer alıyor.

  • Alton Towers Resort, İngiltere
  • Hamburg, Almanya
  • Dresden, Almanya
  • Europa-Park, Almanya
  • Viyana, Avusturya
  • Soçi, Rusya
  • Abu Al Hasaniya, Kuveyt
  • Yas Marina, Abu Dabi

6.    Hospitalist Restoran, Litvanya

Farklı versiyonları bulunan hastane temalı restoranlardan en ilgi çekici olanlardan biri de Litvanya’da yer alıyor. İç dizayn, garsonlar, servis ve servis araçları tamamen hastane temasına uygun şekilde kullanılıyor. Hastane temalı restoranda içeceklerinizi şırıngadan alabileceğiniz gibi serum şeklinde de isteyebiliyorsunuz.

Restoranda bulunan garsonlar hemşire kıyafeti ile servis yapıyor. Hatta mekânın patronu bile restoran içinde doktor kıyafeti ile geziyor.