Göz ve Ten Rengi Sonradan Değişir Mi?

Göz ve ten rengi sonradan değişir mi sorusu, günümüzde birçok kişinin sıklıkla dile getirdiği bir sorunsal olarak öne çıkıyor. Özellikle yeni bebek sahibi ebeveynler bu konu hakkında detaylı bilgi arayışına giriyor. Peki göz ve ten rengi sonradan değişir mi?

Öncelikle göz rengi ve ten renginin zaman içerisinde ya da dış faktörlere bağlı olarak değişim gösterdiğini söylemek mümkün. Bu değişimin birçok farklı sebebi vardır. Hatta bazı kişilerde kızgınlık anında göz rengi değişi bile görülebilmektedir. Ayrıca doğal göz rengi değişimleri de mevcuttur. Ancak bu değişimler genellikle çocuk yaştaki bireylerde olur. Eğer yetişkinlerde keskin bir göz rengi değişimi yaşanırsa bu durum bir sağlık sorununa işarettir.

Göz Rengi Sonradan Değişir Mi?

Bireylerde yaş ilerlemesiyle birlikte göz renginde değişim yaşanabilmektedir. Bu durum büyük oranda açık göz rengi sahiplerinde meydana gelir. Yapılan bir araştırmaya göre Kafkas nüfusunun %15’inden fazlası yaşamı boyunca göz rengi değişimine maruz kalmaktadır. Örneğin ela olan gözler bir süre sonra kahverengine dönebilir.

Ayrıca birtakım besinlerin fazla tüketilmesi durumunda da göz renginde değişmeler yaşanabilmektedir. Bu besinleri şu şekilde listelemek mümkün;

  • Ayı üzümü tüketimi
  • Organik bal tüketimi
  • Ispanak sebzesi tüketimi
  • Balık tüketimi
  • Zeytinyağı tüketimi
  • Soğan tüketimi

Bu besinler düzenli olarak tüketildiği takdirde gözlere parlaklık ve canlı bir renk katmaktadır.

Ten Rengi Sonradan Değişebilir Mi?

Ten rengi sonradan değişebilen bir durumdur. Özellikle çocuk yaştan yetişkinlik dönemine kadar olan süreçte bireylerin ten renginde koyulaşma ya da açılma gözlemlenebilir. Bu olağan bir durumdur. Fakat ani yaşanan cilt rengi değişimleri bir sağlık sorununa işarettir. Bu sağlık problemine tıpta vitiligo hastalığı denmektedir.

Göz ve Ten Rengi Nasıl Oluşur?