Fan Token Nedir? Hangi Takımların Fan Token’ı Var?

Fan Token, son zamanların en popüler kripto paralarından bir tanesidir. Bu Token’lar, yüksek hacimli olmasının yanı sıra ayrıca taraftarlara birçok avantaj sağlar. Örneğin taraftarlar, Fan Token sayesinde kulüplerine destek olarak alınan kararlara öncülük edebilir.

Fan Token’ların birçoğu Socios platformundan çıkmıştır. Bu platformda kullanıcılar, destekledikleri kulüpler adına Fan Token’lar alabiliyor ve bu Token’ları verilecek kararlar doğrultusunda açılan anketlere cevap vermek vb. için kullanabiliyor. Her ne kadar Fan Token’lar henüz piyasada yeni olsa da kısa sürede adından sıkça söz ettirmeyi başardı.

Hangi Takımların Fan Token’ı Var?

Dijital dünyanın gelişmesi ve kripto para borsasının her geçen gün daha da büyümesi ile birlikte yakın zamanda gündeme Fan Token’lar geldi. Fan Token’lar, her ne kadar kripto para borsasında yeni de olsa kısa sürede büyük ilgi toplamayı başardı. Öyle ki günümüzde neredeyse her takımın Fan Token’ı var. Tabii sadece takımların değil UFC gibi çeşitli spor kuruluşlarının da Fan Token’ları bulunuyor.

En değerli ilk 10 Fan Token’lar arasında ise Galatasaray da bulunuyor. İlk 10’da yer alan Fan Token sıralaması şu şekilde; Paris Saint Germain, Manchester City, Lazio, Barcelona, Porto, Inter, Milan, Santos FC, Atletico Madrid, Galatasaray.

İlk Fan Token Ne Zaman Çıktı?

Öncelikle Fan Token’ların kurucusu sayılan Socios’un hizmet vermeye başlaması ile birlikte Fan Token’lar da popüler olmaya başladı. Socios.com, her ne kadar kısa bir süre önce kurulsa da bu kısa zamanda birçok dev spor kulübü ile anlaşma sağlamış ve hem kulübün hem de taraftarın kar etmesini sağlamıştır. Kulüpler de bu kazan – kazan durumuna olumlu yaklaşmış ve Socios’un yarattığı Fan Token’lar büyük bir patlama yaşayarak dünyanın en popüler kripto paralarından biri olmuştur.

Türkiye’de ise ilk Fan Token Galatasaray’a ait. Galatasaray’dan hemen sonra ise Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi takımlar da Fan Token çılgınlığına katılmıştır. Günümüzde ise neredeyse her süper lig takımı, bu oluşumun içindedir.

Türk Fan Token Piyasası

Fan Token’ı olan Türk takımları her geçen gün artıyor. Kulüpler, Fan Token sayesinde hem taraftarlar ile daha iyi iletişim kuruyor hem de onlara bir gelir kapısı açarken kendileri de para kazanıyor. Oldukça iyi bir proje olan Fan Token’lar sayesinde hem kulüp kazanıyor hem de taraftarlar. Durum böyle olunca da neredeyse her Türk takımı, kendi fan tokenine sahip. Yani Türk Fan Token piyasası bir hayli gelişmiş durumda. İşte Fan Token’i olan Türk kulüpleri:

Galatasaray: Galatasaray, Türkiye’de ilk Fan Token’ı olan kulüp unvanına sahip. Bunun dışında ise TOP 10 listesinde 10. sırada yer alarak zirveyi zorluyor. Galatasaray kulübünün yaptığı resmî açıklamaya göre Galatasaray Fan Token, kulübe 100 Milyon TL’nin üzerinde gelir sağladı.

Fenerbahçe: Fenerbahçe Fan Token, piyasaya girdiği ilk andan itibaren 5 kat değerlenmesi ile meşhur. İlk Türk Fan Tokenlar’dan biri olan Fenerbahçe Fan Token, 2.83 Dolarlık piyasa değeri ile 14. sırada yer alıyor.

Trabzonspor: En değerli Tokenlar’dan biri olan Trabzonspor Fan Token, 4.43 Dolarlık bir piyasa değerine sahip ve son zamanların yükselişteki Token’ı.

Samsunspor: Süper Lig’e çıkma yolunda emin adımlar ile ilerleyen Samsunspor, son zamanlarda Samsunspor Token ile gündemde. Listenin 28. sırasında yer alan Samsunspor Fan Token, 3.74 Dolarlık iyi bir piyasa değerine sahip ve taraftarlar ile sık sık etkileşimde bulunuyor.

Alanyaspor: 2021 yılının mayıs ayında Socios.com ile Fan Token anlaşması yapan Alanyaspor, Alanyaspor Token ile adından çokça söz ettirecek gibi duruyor. Şu anda yaklaşık 1 Dolarlık piyasa değeri ile 45. sırada yer alıyor.