Futbol Takımlarının Token’ları

Dijital dünyanın getirilerinden birisi de kripto paralardır. İlk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan kripto para, sanal para birimi olarak hayatımızda yer alır. Kripto paraların ortaya çıkışı binlerce coinin doğuşuna da zemin hazırlamıştır. Bu coinlerden birisi de tokenlardır.

Önemli bir yatırım aracı olarak görülen tokenlar, son dönemde popüler olarak kullanılır. İlk olarak Rus bilim adamı Michael Egorov tarafından yaratılan Token, zamanla kripto para dünyasına hükmetmiştir.

Tokenlar, 2020 yılının ocak ayında kripto para dünyasına girmesine rağmen kısa sürede değer kazanmıştır. Akıllı sözleşmelerde de kullanılabilen tokenlar, başlangıçta 3 milyar adet olarak piyasaya sürülmüştür. Tokenların oluşturulmasında ise AMM platformunun rolü büyüktür.

Yerli Takımların Fan Token’ları

Henüz yeni yeni hayatımıza girmesine rağmen tokenların günümüz dijital dünyasındaki popülerliği giderek artmaktadır. Sanal para birimi olan “kripto para” ile aynı anlama da gelen token, zamanla spesifik bir terim haline gelmiştir.

Tokenlar, teknik açıdan tüm kripto para birimlerini ifade etse de giderek farklı anlamlar kazanmıştır. Coin gibi bağımsız bir blok zincirine sahip olmayan tokenlar, halihazırda bulunan ve Ethereum denilen blok zincirine entegre edilerek kullanılır. Blockchain ekosisteminde yer alan tokenlar, farklı sektörlerde kullanılabilir. Bunlardan birisi de fan token de denilen taraftar tokenlarıdır.

Blockchain tabanlı fan tokenlar, Chiliz blok zincirinde basılarak tahsis edilebilir. Ethereum ağı üzerine kurulmuş bu tokenlar, 2018 yılında Socios aracılığıyla piyasaya sürülmüştür. Fan tokenlar sayesinde taraftarlar kulüplerine maddi anlamda destek olabilir, kulüplerin atacağı adımları belirleyebilir, kulüpleri ile ilgili verilecek kararlarda söz sahibi olabilir.

Kısaca fan tokenlar, taraftar ve kulüp arasında etkili bir iletişim olmasını sağlar. Taraftar ve kulüp arasındaki etkileşim, kulübün başarısını artırabilir. Aynı zamanda alınacak kararlarda taraftarın da söz sahibi olması onları gerçek bir 12. adam rolüne bürür. Önemi bir hayli büyük olan bu tokenlar, Türkiye’deki takımlar tarafından da büyük ilgi görmektedir. Öyle ki pek çok yerli takımın kendine ait bir tokenı bulunur.

Fan tokenı bulunan takımlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Galatasaray Fan Token
 • Fenerbahçe Fan Token
 • Trabzonspor Fan Token
 • Alanyaspor Fan Token
 • İstanbul Başakşehir Fan Token
 • Göztepe Spor Kulübü Fan Token
 • Eskişehir Fan Token’dır.

Global Takımların Fan Token’ları

Fan tokenların hayatımıza girmesi ve popülerlik kazanması yaklaşık 1-1,5 yıllık bir sürede gerçekleşmiştir. Chiliz zincirinde basılan bu tokenlar, dijital olanda önemli bir yere sahiptir. Tokenlar sadece futbolda değil sporun her alanında taraftar ve takımı birbirine yaklaştırır.

Tokenlar sayesinde takımınıza olan desteği sadece sahada değil, dışarıda da verebilirsiniz. Socios üzerinden takımınız üzerinde söz sahibi olabilir, alınacak kararlarda etkin rol oynayabilirsiniz. Allianz Arena’daki gol kutlama marşının belirlenmesinde Roma’nın takım otobüsü tasarımına kadar pek çok alanda tokenlar sayesinde var olabilirsiniz.

Socios.com üzerinden takım hakkında taraftarlara yöneltilen anketler, oylama sonucu ile beraber hayata geçirilir. Böylece takımınıza olan desteğe saha dışında da devam etmiş olursunuz. Dünya genelinde yaygın olan fan tokenlar, pek çok takım tarafından da desteklenmektedir.

Global anlamda fan tokena sahip birçok takım bulunur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Paris Saint Germain Fan Token
 • Manchester City Fan Token
 • Barcelona Fan Token
 • Juventus Fan Token
 • Milan Fan Token
 • Roma Fan Token
 • Lazio Fan Token’dir.

Tokenlar Ne Zaman Çıktı?

Genellikle herhangi bir ürün veya hizmet için oluşturulan tokenlar, ilk olarak Ocak 2020 yılında hayatımıza girmiştir. Tokenın yaratıcısı olan Rus bilim adamı Michael Egorov, kendi bilgi ve deneyimi ile bu tokenı üretmiştir.

Zaman içerisinde oldukça değer kazanan ve dijital dünyanın yeni yıldızı olan bu tokenlar, takımların da radarına girmiştir. Öyle ki fan tokenların piyasaya sürülmesi ile pek çok takım da bu mecraya adım atmıştır.