Reddit’in Oluşum ve Gelişim Süreci

Reddit Nedir?

Reddit, bir Amerikan sosyal haber toplama, web içeriği derecelendirme ve tartışma web sitesidir. Kayıtlı üyeler, daha sonra diğer üyeler tarafından olumlu veya olumsuz oylanan bağlantılar, metin gönderileri, resimler ve videolar gibi içeriği siteye gönderir. Gönderiler, haberler, siyaset, din, bilim, filmler, video oyunları, müzik, kitaplar, spor, fitness, yemek pişirme gibi çeşitli konuları kapsayan “topluluklar” veya “alt dizinler” adı verilen, kullanıcı tarafından oluşturulan panolarda konuya göre düzenlenir. Daha fazla oy alan gönderiler, alt dizinlerinin en üstüne doğru ve eğer yeterli oy alırlarsa, sonuçta sitenin ön sayfasında görünür. Tacizi yasaklayan katı kurallara vardır, denetimler Reddit çalışanı olarak kabul edilmeyen topluluğa özel moderatörler tarafından da yürütülür.

Şubat 2021 itibarıyla Reddit, Alexa ‘ya göre dünyada en çok ziyaret edilen 18. ve ABD’de en çok ziyaret edilen 7. web sitesidir. Kullanıcı tabanının yaklaşık %42-49,3’ü Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor, onu %7,9-8,2 ile Birleşik Krallık ve %5,2-7,8 ​​ile Kanada takip ediyor. 18 ila 29 yaş arasındaki ABD’li yetişkinlerin yüzde 22’si ve 30 ila 49 yaş arasındaki ABD’li yetişkinlerin yüzde 14’ü düzenli olarak Reddit kullanıyor.

Reddit, Virginia Üniversitesi’nden oda arkadaşları Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından Aaron Swartz ile birlikte 2005 yılında kuruldu. Condé Nast Publications siteyi Ekim 2006’da satın aldı. 2011’de Reddit, Condé Nast’ın bağımsız bir yan kuruluşu oldu. Ekim 2014’te Reddit, Sam Altman liderliğindeki ve aralarında Marc Andreessen, Peter Thiel, Ron Conway, Snoop Dogg ve Jared Leto’nun da bulunduğu bir finansman turunda 50 milyon dolar topladı. Yatırımları, o zaman 500 milyon dolar değerindeydi. Temmuz 2017’de Reddit, 1.8 milyar dolarlık bir değerleme için 200 milyon dolar topladı ve Advance Publications çoğunluk hissedarı olarak kaldı. Şubat 2019’da Tencent liderliğindeki 300 milyon dolarlık bir finansman turu, şirketin değerlemesini 3 milyar dolara çıkardı.

Reddit’in Tarihçesi

Reddit fikri ve ilk gelişimi, 2005 yılında üniversiteden oda arkadaşları Steve Huffman ve Alexis Ohanian ile ortaya çıktı. Huffman ve Ohanian, Virginia Üniversitesi’nden bahar tatili sırasında Boston, Massachusetts’te programcı-girişimci Paul Graham tarafından verilen bir konferansa katıldılar. Dersin ardından Huffman ve Ohanian ile konuştuktan sonra Graham, ikisini başlangıç ​​inkübatörü Y Combinator’a başvurmaya davet etti. İlk fikirleri olan My Mobile Menu başarısız oldu ve kullanıcıların SMS metin mesajı ile yemek sipariş etmelerini sağlamayı amaçlıyordu. Başka bir girişimi başlatmak için bir beyin fırtınası oturumu sırasında, Graham’ın “İnternetin ön sayfası” dediği şey için fikir oluşturuldu. Bu fikir için Huffman ve Ohanian, Y Combinator’ın birinci sınıfına kabul edildi. Y Combinator’ın sağladığı fonla desteklenen Huffman, siteyi Common Lisp’de kodladı ve Ohanian ile birlikte Haziran 2005’te Reddit’i başlattı.

Ekip, Kasım 2005’te Christopher Slowe’u da kapsayacak şekilde genişledi. Kasım 2005 ile Ocak 2006 arasında Reddit, Aaron Swartz’ın şirketi Infogami ile birleşti ve Swartz, sonuçta ortaya çıkan ana şirket Not A Bug’ın eşit sahibi oldu. Ohanian daha sonra Swartz’ı kurucu ortak olarak etiketlemek yerine, doğru açıklamanın Swartz’ın şirketinin Reddit tarafından o ve Huffman’ın başlamasından 6 ay sonra satın alınması olduğunu yazdı. Huffman ve Ohanian, Reddit’i 31 Ekim 2006’da Wired’in sahibi Condé Nast Publications’a 10 milyon ila 20 milyon dolar karşılığında sattı ve ekip San Francisco’ya taşındı. Kasım 2006’da Swartz, yeni kurumsal ortamdan şikayet ederek, üretkenlik düzeyini eleştiren bir blog yazdı. Ocak 2007’de Swartz açıklanmayan nedenlerle kovuldu.

Huffman ve Ohanian, 2009’da Reddit’ten ayrıldı. Huffman, Hipmunk’u Adam Goldstein ile birlikte yönetmeye devam etti ve daha sonra Ohanian ve Slowe’u yeni şirketinde işe aldı. Huffman ve Ohanian Reddit’ten ayrıldıktan sonra, şirkete 2008’de topluluk yöneticisi olarak katılan ve daha sonra 2011’de genel müdür olan Erik Martin, Reddit’in büyümesinde rol oynadı. VentureBeat, Condé Nast’ın mülkiyetinde Martin’in “siteyi devam ettirmekten sorumlu” olduğunu belirtti. Martin, Reddit Gifts’in satın alınmasını kolaylaştırdı ve yardım girişimlerine öncülük etti.

Reddit, 2009’da sitede iki farklı reklam yöntemi başlattı. Şirket, o yıl sponsorlu içerik ve self-servis reklam platformunu başlattı. Reddit, editörlere yeni özellikler sunan ve banner reklamlara dayanmayan işletmeler için yeni bir gelir akışı yaratan Reddit Gold avantaj programını Temmuz 2010’da başlattı. 6 Eylül 2011’de Reddit, ana şirketi Advance Publications’ın ayrı bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteren Condé Nast’tan operasyonel olarak bağımsız hale geldi. Reddit ve diğer web siteleri, Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasasını protesto etmek amacıyla 18 Ocak 2012’de site genelinde 12 saatlik bir kesintiye katıldı. Mayıs 2012’de Reddit, gelecekteki protestoları organize etmek için oluşturulmuş bir grup olan İnternet Savunma Birliği’ne katıldı.

Yishan Wong, 2012’de Reddit’e CEO olarak katıldı. Wong, şirketin ofislerini San Francisco’dan yakındaki Daly City’ye taşıma önerisi hakkındaki anlaşmazlıkları ve aynı zamanda pozisyonun “stresli ve yorucu” yapısını gerekçe göstererek 2014’te Reddit’ten istifa etti. Ohanian, kullanıcı tabanı 35 milyondan 174 milyona çıkarken, şirketin yeni başarısını Wong’a borçluydu. Wong, 50 milyon dolarlık fon toplayan ve bağımsız bir şirket olarak ayrılan şirketi denetledi. Ayrıca bu süre zarfında Reddit, Şubat 2013’te bitcoin ödeme işlemcisi Coinbase ile bir ortaklık yoluyla Reddit Gold abonelik hizmeti için dijital para birimi Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Ellen Pao, 2014 yılında geçici CEO olarak Wong’un yerini aldı ve popüler bir Reddit çalışanının işten çıkarılmasına yönelik bir kullanıcı isyanı üzerine 2015 yılında istifa etti. Görev süresi boyunca, Reddit bir taciz karşıtı politika başlattı, istem dışı cinselleştirmeyi yasakladı ve bağnaz içeriğe veya bireylerin tacizine odaklanan birkaç forumu yasakladı.

Şirketten beş yıl sonra, Ohanian ve Huffman Reddit’te liderlik rollerine geri döndüler: Ohanian, Wong’un istifasının ardından Kasım 2014’te tam zamanlı yönetim kurulu başkanı olurken, Pao’nun 10 Temmuz 2015’te ayrılması Huffman’ın şirketin şefi olarak geri dönmesine yol açtı. Huffman, CEO olarak Reddit’e yeniden katıldıktan sonra Reddit’in iOS ve Android uygulamalarını başlattı, Reddit’in mobil web sitesini düzeltti ve A/B test altyapısını oluşturdu. Şirket, Nisan 2018’de web sitesinin tasarımında büyük bir değişime gitti. Huffman, yeni kullanıcıların Reddit’in “distopik bir Craigslist” gibi göründüğü için kapatıldığını söyledi. Reddit ayrıca, kullanıcıların çevrimiçi tacizi engellemek amacıyla seçili redditorlardan gelen gönderileri, yorumları ve özel mesajları gizlemesine olanak tanıyan yeni bir araç ve yeni içerik yönergeleri gibi çeşitli teknolojik iyileştirmeler başlattı. Bu yeni içerik yönergeleri, şiddeti teşvik eden içeriği yasaklamayı ve rahatsız edici materyalleri karantinaya almayı amaçlıyordu. Şirketin ilk çalışanı olan Slowe, 2017 yılında baş teknoloji sorumlusu olarak Reddit’e yeniden katıldı. Reddit’in en büyük finansman turu, şirketin 200 milyon dolar topladığı ve 1,8 milyar dolar değerinde olduğu 2017’de geldi. Finansman, Reddit’in sitenin yeniden tasarımı ve video çabalarını destekledi.

5 Haziran 2020’de Alexis Ohanian, George Floyd protestolarına yanıt olarak yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti ve yerine “Siyahi bir aday” getirilmesini talep etti.

13 Aralık 2020’de Reddit, video oluşturma araçlarını Reddit’e entegre etmek amacıyla tüm ekibini işe alarak kısa biçimli video sosyal platformu Dubsmash’ı satın aldığını duyurdu.

5 Mart 2021’de Reddit, Snapchat‘in ana şirketi Snap’te çalışan Drew Vollero’yu, sitenin GameStop ticaret çılgınlığındaki rolü nedeniyle sitenin gündeme gelmesinden haftalar sonra ilk Finans Direktörü olarak atadığını duyurdu.