Paribu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ülkemizdeki en popüler kripto para borsalarından birisi olan Paribu pek çok farklı kripto para biriminin alım-satımını sağlar. 2017’de kullanıcılara sunulan kripto para alım-satım platformu hızlı, güvenilir ve pratik bir kullanım imkânı sunmaktadır. Gelin birlikte, Paribu’ya daha yakından bakalım.

Paribu Nedir?

Ülkemizde en yüksek hacme sahip kripto para alım- atım platformu olan Paribu TL ve kripto para ile işlem yapabileceğiniz bir kripto para borsası olarak tanımlanabilir. Hem alım– atım hem de takas işlemlerinin yapılabileceği aracı bir platformdur.

Paribu Ne Kadar Güvenilir?

Kripto para borsaları arasında güvenilir bir platform bulmak her yatırımcının önem verdiği konular arasında yer alır. Bir kripto para borsası platformunun güvenilirliği ise maruz kaldığı saldırılara, söz konusu problemlere sunduğu çözümlere ve kullanıcı yorumlarıma göre belirlenir.

Paribu, aktif bir şekilde kullanıcılara hizmet vermeye başladığı 2017 yılından bu yana ciddi bir saldırıya uğramamıştır. Kullanıcıların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşan Paribu, pek çok farklı kripto para birimi ve altcoin seçeneklerine sahip olan güvenilir bir para borsasıdır.

İki aşamalı doğrulama sistemi ile çalışan platform, hesabınızın güvenliği için bilgilerinizin teyit edilmesini istemektedir. Aynı şekilde, eğer hesabınızda şüpheli/olağandışı bir etkinlik gözlemlerseniz hemen kilitle mesajı ile hesabınızı geçici olarak pasif hale getirebileceğiniz bir sisteme sahiptir. Bu da kripto para işlem güvenliği ve hesabınızın korunması konusunda size yardımcı olur.

Masaüstünden Paribu’ya Giriş

Masaüstü bir cihazdan Paribu’ya bağlanmak için öncelikle Paribu resmî sitesine girmelisiniz. Paribu’nun resmî web sitesine erişim sağladıktan sonra sağ üst köşedeki çerçeveli “Giriş Yap” kısmından cep telefonu ve şifreniz ile sisteme kolaylıkla giriş yapabilir veya hesap oluşturabilirsiniz.

Mobilden Paribu’ya Giriş

Paribu, web sitesinin yanı sıra Android ya da Ios üzerinden kullanıcılarına mobil uygulama ile işlem yapabilme fırsatı sunmaktadır.

Paribu’yu mobil üzerinden kullanmak için Android işletim sistemli telefonunuzda Google Play; iOS işletim sistemine sahip telefonunuzda ise Apple Store üzerinden uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” kısmından cep telefonu ve şifreniz ile giriş yapma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Paribu’ya Kayıt Olma ve Para Gönderme

Paribu’ya web sitesi üzerinden kaydolmak istiyorsanız giriş yap butonuna tıkladıktan sonra sağ alt köşedeki “Paribu’da hesap oluştur” kısmından isim – soy isim, e-posta, cep telefonu ve parola bilgilerinizi girerek hesabınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Eğer mobil uygulama üzerinden Paribu’da hesap açmak istiyorsanız yeşil renkli “Giriş Yap” butonunun hemen altında yer alan “Ücretsiz Hesap Oluştur” kısmına istenen bilgileri girip, kullanıcı sözleşmesi ile açık rıza metnini kabul ettikten sonra platforma üye olabilirsiniz.

Paribu hesabınızı açtıktan sonra Paribu para yatırma işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  1. Öncelikle hesabınıza giriş yapın.
  2. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Cüzdan menüsüne tıklayın.
  3. Eğer TL yatırmak istiyorsanız cüzdan menüsündeki TL yatır butonunu; eğer kripto para yatırmak istiyorsanız yatıracağınız para türünü Bitcoin/Ethereum vb. seçin.
  4. TL yatıracaksanız burada karşınıza bankadan havale ya da EFT yapmanızı sağlayacak bir ekran açılacaktır. Eğer kripto para yatıracaksanız yatıracağınız para türüne göre BTC/ETH yatır sekmesi açılacaktır.
  5. Bu ekrandan alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazıp hesabınıza para yatırabilirsiniz. Eğer kripto para yatıracaksanız hesabınızın QR kodunu okutabilir ya da adres kopyala kısmından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  6. Havale işlemlerini 7/24; EFT işlemlerini ise bankanızın mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.
  7. Kripto para yatırma işleminizin gerçekleştiğini Paribu hesap bilgilerinde yer alanCüzdan/Transferlerim” kısmından onay durumunu kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Paribu Ne Kadarlık Bir Hacim?

Kripto para borsalarının başarısını gösteren en önemli bulgulardan birisi de işlem hacmidir. İşlem hacmi yüksek olanlar, kripto alım-satım işlemlerinde istenen karın elde edilmesini kolaylaştıran borsalardır. Ortalama işlem hacmi 800 milyon dolar olan Paribu, kullanıcılarına 32 farklı kripto para biriminin alım satımını yapılabilecekleri bir işlem havuzu sunar.

2021 şubat ayı itibariyle 4. yaşına giren Paribu’nun işlem hacmi 1 milyar dolara ulaşmıştır. 1,5 milyon kullanıcıya ulaşan Paribu, günde 8.000-40.000 arası kullanıcının katıldığı popüler bir platform haline gelmiştir. Toplam piyasa değeri 1,3 trilyon dolara ulaşan Paribu, ilk kurulduğu 2017 yılında 18,26 milyar dolar piyasa değerine sahipti. 4 yıl içindeki bu yükselişi Paribu’yu ülkemizin en yüksek hacimli ve aktif kripto para borsası haline getirmiştir.