Online Eğitim Alabileceğiniz Ücretsiz Platformlar

Günümüzde kişisel gelişim kalifiye ve donanımlı bir birey olmanın anahtarıdır. Hem eğitim hem de sosyal ve teknik becerileri geliştirmenizi sağlayacak ücretsiz kurslar ile hayallerinizi gerçekleştirecek kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda hem ülkemizde hem de tüm dünyada popüler olan, online eğitim alabileceğiniz platformlardan bahsedeceğiz.

1.    Koç Academy

Koç Akademi kişisel gelişim, aile, hobi, bilişim teknolojileri, sağlık ve yaşam gibi pek çok farklı kategoride eğitim içeriği yayınlamaktadır. 10.000’i aşkın eğitim videosunun yer aldığı online eğitim sitesi ile dilerseniz fotoğrafçılık gibi hobiler edinebilir; dilerseniz bilişim teknolojileri alanında ihtiyaç duyduğunuz Office programları ve eğitim içeriklerine kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.  Koç Akademi hem bilgisayardan hem de tablet ve mobil cihazlardan erişim imkânı bulunan bir platformdur.

2.    Global Enstitü

Ücretsiz interaktif eğitim içeriklerine ulaşabileceğiniz bir platform olan Global Enstitü, kullanıcılarına eğitim içeriklerinin tamamlanmasının ardından sertifika hizmeti sunmaktadır. İnternet bağlantınızın olduğu her yerden erişim sağlayabileceğiniz platform; yaşam, sağlık, sanat, bilişim, mesleki gelişim ve kişisel gelişim alanlarında pek çok kurs içeriğine sahiptir.

Global Enstitü eğitim sonunda hem İngilizce hem Türkçe ıslak imzalı sertifikaları kullanıcılarına ulaştırmaktadır. Platformda eğitim içerikleri ücretsiz olmakla birlikte sertifika için farklı fiyat seçenekleri sunulur.

3.    Ted-Ed

Hem öğrencilerin hem eğitmenlerin hem de ebeveynlerin başvurabileceği Ted-Ed, yabancı dilde eğitim içeriklerini kullanıcılarına sunan bir platformdur. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için farklı eğitimlere sahip olan platform 2012 yılında kullanıcılara sunulmuştur.

Ted-ed tarafından sunulan kategoriler arasında;

  • Sanat&Felsefe
  • Matematik
  • Ekonomi
  • Sağlık
  • Tasarım
  • Psikoloji
  • Bilim
  • Edebiyat ve yabancı dil
  • Mühendislik
  • Kişisel gelişim gibi pek çok farklı eğitim yer almaktadır.

Öğrenmek isteyen herkesin yaratıcılığını tetikleyen animasyon içerikleri sunan yabancı eğitim sitesi 650.000’i aşkın öğretmenin çalışmasını sunmaktadır. Platforma Facebook, Gmail ve Apple hesabınız üzerinden kaydolabilir ve eğlenerek öğrenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

4.    Coursera

Coursera, 200’ü aşkın üniversite ile iş birliği yapan, esnek ve kapsamlı online eğitimler sunan yabancı bir platformdur. Üniversite eğitimlerinin yanı sıra iş hayatında da işinize yarayacak sertifika ve derece programlarına sahiptir.

82 milyonu aşkın kullanıcının katıldığı Coursera eğitimlerine istediğiniz her zaman her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Platformda bilgisayar, matematik, dil, sağlık, mühendislik, tasarım, sanat gibi pek çok farklı kategoride ücretsiz eğitimler sunulmaktadır. Eğer eğitim sonrası sertifika isterseniz size sunulan ücret karşılığında sertifikanızı alabilirsiniz.

5.    Google Dijital Atölye

Google, dijital dünyada ihtiyacınız olan becerilere sahip olmanız için Dijital Atölye platformu ile sizlere eğitim fırsatı sunuyor. Dijital Atölye’de kariyer geliştirme, dijital pazarlama, dijital güvenlik, turizm eğitimleri, veri ve teknoloji gibi pek çok farklı kategoride online kurslar yer alıyor.

Hem ücretli hem ücretsiz sertifika seçenekleri sunan Dijital Atölye, eğitimin zorluk seviyesi ve süresini filtrelemenizi sağlayarak sizin için en uygun eğitimlere ulaşmanıza yardımcı oluyor. Kursları Google, Goodwill, Skillshop, FutureLearn, BlindLook gibi pek çok farklı kurum sunuyor.

6.    Boğaziçi Enstitü

Sertifikalı eğitim programları sunan online eğitim platformu Boğaziçi Enstitü hem online hem de örgün eğitim seçeneklerine sahip. Pazarlama, hukuk, psikoloji, mesleki gelişim, sağlık, bilişim ve işletme gibi pek çok farklı kategoride eğitimler sunan platform pek çok üniversite, sürekli eğitim merkezi ve dernek ile iş birliği içinde çalışıyor. Hem ücretli hem ücretsiz online eğitimler sunan Boğaziçi Enstitü ile sadece internet bağlantısı kurarak istediğiniz alanda kendinizi geliştirmeniz mümkün.

7.    ODTÜ Bilgeİş

Teknolojiye adapte olmuş bir işgücü piyasası oluşturmayı amaçlayan Bilgeİş Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti desteği ile hizmet vermeye başlamıştır. Hem işçilerin hem de işverenlerin yeni gelişen teknolojilere adaptasyon yeteneklerinin arttırılmasını sağlayan platform, 100 ücretsiz online ders içeriğini sisteme kaydolan her kullanıcıya sunar. Platform tasarım, kodlama, programlama, bulut teknolojileri, dijital pazarlama ve kişisel gelişim gibi pek çok farklı kategoride eğitim içeriklerine sahiptir.

8.    Harvard Online Courses

Sanat&tasarım, veri bilimi, bilgisayar, sağlık&tıp, mesleki gelişim, programlama, sosyal bilimler gibi pek çok kategoride eğitim sunan Harvard Online Courses, Harvard Üniversitesi’nin sunduğu bir eğitim platformudur. Hem ücretsiz hem de ücretli eğitim içerikleri sunan platform, 6 milyonu aşkın kullanıcıya ve 2026 kurs içeriğine sahip olup 193 ülkeye online eğitim kursları sunan bir web sitesidir.

Veri Analisti ve Veri Bilimci

Büyük Veri Mühendisi

Veri Güvenliği Uzmanı

Yapay Zekâ Uzmanı

Yazılım ve Uygulama Geliştirme Uzmanı

IoT (Nesnelerin İnterneti) Uzmanı

Alternatif Enerji Uzmanı

3D Üretim Mühendisi

Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanı

Risk Yönetimi Uzmanı

Yakın Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Yazılım Mühendisliği Nedir?