İstanbul Üniversitesi AUZEF Kayıtları

Uzaktan üniversite eğitimi görmek, yarıda kalan eğitimi tamamlamak ve ikinci üniversite kapsamında bir bölüme yerleşmek isteyen pek çok öğrenci adayı İstanbul Üniversitesi AUZEF’e kayıt oluyor.

Üniversite tercihlerinin açıklanması ile beraber pek çok öğrenci İstanbul Üniversitesi AUZEF kayıt işlemi konusunda hazırlıklara başladı. İstanbul Üniversitesi AUZEF kayıtlarının detaylarını bu yazıda bulabilirsiniz.

AUZEF Kayıtları Ne Zaman Yapılır?

Yarım kalmış hayaller için İstanbul Üniversitesi AUZEF adeta bir umut kapısı gibidir. AUZEF sayesinde pek çok insan yeniden üniversiteli olabilir ve eğitim hayatına devam edebilir. AUZEF sayesinde YKS, DGS ve ikinci üniversite kapsamında kayıtlar yapılabilmektedir.

İki yıllık ön lisans ve dört yıllık lisans bölümlerinin yer aldığı AUZEF için puanınıza ve hayallerinize göre bir tercih yapabilirsiniz. Böylesi önemli bir programa kayıt yaptırmak isteyenler 4 – 8 Eylül 2021 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler.

AUZEF Kayıtları Nasıl Yapılır?

Üniversite eğitim hayatına uzaktan devam etmek için AUZEF kayıt başvurusu yapmak şarttır. Pek çok kişinin merak ettiği “AUZEF kayıtları nasıl yapılır?” sorusunun cevabını ise aşağıda yer alan adımları takip ederek bulabilirsiniz:

  • İlk olarak başvuru tarih aralığında e-Devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırın.
  • E-Devlet kaydını yaptıktan sonra http://basvuru.istanbul.edu.tr/ adresine girin.
  • Sonrasında hesap oluştur sekmesine tıklanarak yeni bir hesap oluşturun.
  • Formdaki bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra e-posta adresinize gelecek aktivasyon kodunu onaylayın.
  • Sonrasında http://basvuru.istanbul.edu.tr/ adresinden sistemde belirlediğiniz parolayı kullanarak giriş yapın.
  • Ardından karşınıza çıkan ekranın sol köşesinde yer alan profil bilgisine tıklayın.
  • Bu bölümde yer alan kişisel bilgileri düzenleyin ve ardından bir fotoğraf koyun.
  • Bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra işleminizi onaylayın.

AUZEF kapsamında başvuru yapacak olan öğrenci adaylarının mutlaka eğitim bilgilerini YÖKSİS’e işletmeleri gerekir. Aksi takdirde kayıt işlemleri gerçekleştirilmez.