HES Kodu Nasıl Alınır?

Özellikle de Covid-19 sürecinde adını sıkça duyduğumuz HES kodu, kamuya açık alanlarda ve Covid-19 sonrası geliştirilen sağlık kontrol sistemidir. Kapalı mekânlara giriş vizesi gibi kullanılan bu kod sayesinde alışveriş merkezlerine, restoranlara ve hatta kuaförlere rahatlıkla girebilirsiniz. Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı HES kodu ile belgeler, böylece rahatlıkla toplu taşıma araçları veya toplu kullanım alanlarında vakit geçirebilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Açılımı “Hayat Eve Sığar” olarak adlandırılan HES, pandemi ile hayata girmiştir. Toplu alanlarda rahatlıkla gezip işlerinizi halletmenize yardımcı olan bu kod, pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu kod sayesinde günlük işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar (HES Kodu Nasıl Alınır?) sorusunun cevabı iki şekilde verilir. Bunlardan birincisi e-Devlet ile HES kodu alma, ikincisi ise SMS yöntemi ile HES kodu almadır.

E-Devlet ile HES Kodu Alma

  • Arama motoru üzerinden e-Devlete girin.
  • Karşınıza çıkan ekranda “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazan bölüme HES kodu üretme ve listeleme yazın ve “enter” tuşuna basın.
  • Sonrasında karşınıza gelecek ekranın sağ köşesinde yer alan “Yeni HES Kodu ” butonuna tıklayın ve HES kodunuzu alın.

SMS ile HES Kodu Alma

  • İlk önce telefonunuzun mesaj bölümüne girerek HES yazın.
  • Ardından T.C. kimlik numarası, kimlik kartının yüzeyinde yer alan ve 4 haneden oluşan seri numarası ve paylaşım süresini (gün sayısı olarak) aralarında boşluk bırakarak girin.
  • Paylaşım süresinde seyahat tarihinizi de baz almalısınız. Örneğin; 5 gün sonra uçuşunuz var ise 12 gün geçerli bir paylaşım süresi kodu edinmelisiniz. Paylaşım süresi her zaman uçuş süresinden en az 7 gün sonra olur. Yani uçuş sürenize kaç gün varsa paylaşım süresini de buna ekleyerek kodunuzu alabilirsiniz.
  • Paylaşım süresi belirtilmez ise kod 1 yıl boyunca geçerli olacaktır.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra 2023’e masaj atarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

HES Kodunun Geçerlilik Süresi

Pandemi ile hayatımıza giren HES kodu, pek çok yere girişte adeta bir kimlik kartı görevi görür. Kişinin Covid-19 hastası olup olmadığını belirlemenin en etkili yollarından birisi de HES kodu almaktır. Bu kod alınmaz ise kişiler kamu alanlarına giremez, toplu taşıma araçlarına binemez, alışveriş merkezlerine ve restoranlara giremezler.

Uçak seyahatinin yanı sıra şehirlerarası otobüs seferlerinde de HES kodu aranır. Eğer HES kodu sahibi değilseniz, bu tarz ulaşım araçlarını kullanamazsınız. ÖSYM tarafından yapılan pek çok sınavda da HES kodu aranmaktadır. Bu yüzden mutlaka bir HES kodu edinmelisiniz. HES kodunun geçerlilik süresini e-Devlet sisteminden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca SMS yolu ile HES kodu alıyorsanız uçuş süresine göre kendiniz de bir seçim yapabilirsiniz.

HES Kodu Neden Gerekli?

Covid- 19 pandemi sürecinde pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de sıkı tedbirler alınmıştır. Bu tedbirlerin başında ise HES kodu gelir. Hayat Eve Sığar sloganından yola çıkarak üretilen HES kodu, toplu alanlarda bulaşın önüne geçebilir.

Özellikle de Covid-19 gibi kolaylıkla kişiden kişiye geçebilen hastalıklar, HES kodu sayesinde bir nebze olsun önlenebilir. Ayrıca bu hastalığı taşıyan ve hafif atlatan kişilerin çevredeki insanlara zarar vermesinin de önüne geçilir.

HES kodu sayesinde yakınınızdaki hasta insanlar daha rahat tespit edilerek sosyal izolasyonu sağlanır. Böylece gönül rahatlığı ile günlük rutin işlerinizi halledebilirsiniz. HES kodu alınmaz ise toplu alana girişler mümkün olmaz. Böylece günlük aktivitenize devam edemezsiniz.