Yerli Aşı: Turkovac

Koronavirüs salgınına karşı pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden çalışmalar sonucunda yerli aşı olarak adlandırılan “ Turkovac”ın faz üç çalışmalarında sona gelindi.

Covid-19 salgınına karşı en etkili koruma yöntemlerinden birisi olan “Turkovac,”vatandaş tarafından da büyük merak konusu oldu. Öyle ki pek çok kişi bu aşı için gönüllü adayı olarak sıraya girdi. Yapılan testler sonucunda Turkovac aşısının güvenilirliği tescillendi.

Son faz çalışması bittikten sonra aşının piyasaya sürmesi bekleniyor. BioNTech ve Sinovac kadar etkili olan bu aşı pek çok kişinin de gündemindedir.  Siz de yerli aşı Turkovac ne zaman çıktı? sorusuna cevap arıyorsanız, işte detaylar.

Turkovac Aşısı Ne Zaman Kullanılacak?

Koronavirüs salgını önlemek için yapılan çalışmalar, 2019 yılından beri devam etmektedir. Şu ana kadar salgının önüne geçmedeki en etkili silahın aşı olduğu biliniyor. Bu bağlamda ülkemizde BioNTech ve Sinovac olmak üzere 2 çeşit aşı kullanılmaktadır. Virüse karşı oldukça etkili olan bu aşılar pek çok insanın hayatını kurtarmıştır. Alman ve Çin aşılarına alternatif olarak ülkemizde uzunca bir süredir yerli aşının çalışmaları yapılmaktaydı.

Faz 3 çalışmalarında sona gelinen Turkovac aşısının ne zaman çıkacağı konusunda en net bilgiyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi. Sağlık Bakanı “ Yerli Covid-19 inaktif aşımız Turkovac bugün itibariyle acil kullanım onayına müracaat etmiştir. Yıl bitmeden yaygın kullanıma gireceğini ümit ediyoruz” diyerek aşı müjdesini vermiş oldu.

Torkovac Aşısı Zorunlu Mu?

Sinovac kadar etkili bir aşı olan Turkovac, tıpkı  mRNA ve inaktif aşıda  olduğu gibi hatırlatma dozuyla beraber antikor seviyesi yükselişe geçiyor. Bu verilere dayanarak aşı hatırlatma dozu olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Her aşaması Türkiye’deki bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bu aşı, yerli ve milli ilk aşı olma özelliğini taşır.

Yerli aşı konusunda en çok merak edilen konulardan birisi de zorunlu olup olmadığıdır.  Turkovac’ın üretimi ile beraber isteyen kişiler gönül rahatlığı bu aşıyı yaptırabilir. Yani bu konuda kesinlikle bir zorunluluk yoktur.

İsteyen kişiler Sinovac, BioNTech veya Turkovac arasından bir seçim yaparak gönül rahatlığıyla aşısını yaptırabilir. Farklı doz aşılardan sonra hatırlatma dozu olarak da yerli aşı tercih edilebilir.

Turkovac Aşısı Güvenilir Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına  alan Covid 19, ölüm oranlarını büyük oranda arttırmıştır. Bunun yanı sıra hastalığın ağır atlatılması nedeniyle pek çok kişi zor ve sıkıntılı bir süreç geçirmiştir. Neyse ki hastalığın etkilerini azaltacak  aşıların uygulanması ile beraber bu  döngü de kırılmıştır. Aşı yaptıran pek çok kişi hastalığı rahat atlatmakta ve ölüm riski büyük oranda azalmaktadır. Farklı ülkeler tarafından geliştirilen bu aşılara önümüzdeki süreçte yerli Turkovac’da eşlik edecek. Yerli aşının çıkacağı gün merakla beklenirken pek çok kişi tarafından aşının güvenilirliği tartışılmaktadır.  Sinovac gibi inaktif türde olacak bu aşının 3. faz çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Pek çok gönüllünün desteği ile beraber yürütülen aşı çalışmalarında şimdiye kadar herhangi bir yan etki görülmedi.

Şu an Turkovac aşı çalışmaları 5 merkezde yürütülmektedir. Bu merkezlere gönüllü olarak başvuran pek çok kişi bu aşıyı yaptırmıştır. Elde edilen sonuçlar ise bir hayli yüz güldürücüdür. İnaktif aşıların dünya genelinde halihazırda kullanıldığı varsayılırsa Turkovac’ın da buna benzer bir etki gösterdiği belirtilebilir.

Sinovac gibi aşıların 3,5 milyar kişiye uygulanması ve istenmeyen yan etkilerin görüldüğü sıklık Turkovac için de avantaj doğurdu. Turkovac’da da bu etkilerin sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, olumlu veriler elde ettiklerini belirtti. Aynı zamanda aşının üretimi konusunda çok sayıda test yapılıp soru işaretleri giderilmeye çalışılmıştır. Bu veriler ışığında Turcovac aşısının üretilebilir olduğuna kanaat getirilmiştir.