Konuştuklarınızı Metne Döken Uygulamalar

Konuştuklarınızı metne döken sesli metin uygulamaları, sesli dosyaları ya da anlık konuşmaları yazılı bir dosyaya dönüştürür. Özellikle yazılı içerik üretenler için oldukça efektif bir kullanım vadeden sesli metin uygulamaları, zaman konusunda önemli avantajlar vadeder.

Doğrudan klavye aracılığıyla yazı yazmaktansa ses kullanarak özgürce yazılı metin üretebilme imkânı sunan bu uygulamalardan bazıları oldukça gelişmiş özellikler içerir. Başta Microsoft Word olmak üzere birçok farklı sesli metin uygulaması bulunur. Google Docs ve Otter.ai, son dönemde sesli metin uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulamalardır.

Microsoft Word

Konuşulanları yazılı metne dönüştüren uygulamalar arasında en popüler olan Microsoft Word uygulamasıdır. Günümüzde hemen her Microsoft işletim sistemine sahip olan cihazlarda yerleşik olarak bulunan uygulama, kolay kullanım imkanıyla ön plana çıkar. Microsoft Word’de anlık olarak sesli metin üretmek mümkün olduğu gibi daha önce kaydedilmiş sesleri Word belgesine ekleyerek yazılı içeriğe dönüştürmek de mümkündür.

Microsoft Word’ün ses dosyalarını yazılı metne dönüştürme özelliği birçok kullanıcı tarafından bilinmez. En iyi sesli metin uygulamaları arasında yer alan Microsoft Word kullanarak daha önce kaydedilen bir ses dosyasından yazılı metin üretebilmeniz için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • İnternete bağlı olarak Microsoft Word uygulamasını açın.
  • Açılan pencereden yeni bir boş belge oluşturarak devam edin.
  • Üst bölümde sağda yer alan “Dikte” seçeneğine tıklayın.
  • “Ses Yükle” ve “Kaydı Başlat” seçenekleri arasında “Ses Yükle” seçeneğine tıklayın. Anlık olarak sesle kayıt yapmak isteyenler “Kaydı Başlat” seçeneği ile devam edebilir.
  • Daha sonra deşifre işlemini başlatmak amacıyla yazılı içeriğe dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin ve devam edin.

Bu işlemi gerçekleştirmenizi ardından ses dosyası yazılı metne dönüştürülecektir. Dosya üzerinde düzenleme yapmak için kalem simgesine tıklayarak metnin herhangi bir bölümünü düzenleyebilirsiniz.

Google Docs

En iyi sesli metin uygulamaları arasında yer alan bir diğer uygulama da Google Docs uygulamasıdır. Google Docs, oldukça kolay bir kullanım imkânı sunuyor olmakla birlikte diğer sesli metin uygulamalarına göre daha az özelliğe ev sahipliği yapar. Bu sebeple diğerleri kadar tatmin edici olmayabilir. Google Docs, özellikle konuşurken not almak isteyen kullanıcılar için son derece ideal bir sesli Metin uygulamasıdır.

En iyi sesli metin uygulamaları arasında yer alan Google Docs ile sesli Metin oluşturmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Google Dokümanlar’ı açın.
  • “Yeni Bir Belge Oluştur” seçeneğini tıklayın.
  • “Araçlar” bölümüne geçiş yapın.
  • Açılan pencerede “Sesle Yazma” kısmını aktif edin.

Google Dokümanlar aracılığıyla sesi yazılı metne dönüştürme işlemi oldukça kolay biçimde tamamlanabilir. Bununla birlikte metni oluşturduktan sonra üzerinde düzenleme işlemi yapabilir ve yapısal sorunları düzelterek tamamen kusursuz bir metin elde edebilirsiniz.

Otter.ai

Sesli metin uygulamaları arasında bir diğer popüler uygulama da Otter.ai uygulamasıdır. Google Dokümanlar ve Microsoft Word kadar verimli olan Otter.ai, en iyi sesli metin uygulamaları arasında gösteriliyor. Özellikle bu anlık olarak kayıt almak isteyenler için son derece cazip bir uygulama olan Otter.ai aynı zamanda akıllı telefonlar için de oldukça idealdir.

Kolay kullanım imkânı vadeden uygulama, herhangi bir ses dosyasının deşifre edilmesi amacıyla kullanılabilir. Ücret ödeyerek sahip olabileceğiniz Otter.ai uygulaması sesi yazılı metne dönüştürme dışında oldukça iddialı birçok özelliğe de ev sahipliği yapıyor. Uygulama üzerinden ses dosyalarını düzenleyebilir ya da paylaşabilirsiniz. Ücretli versiyonunun dışında ücretsiz kullanımı seçeneği de sunan Otter.ai uygulamasını ücretsiz olarak kullanmak isteyenler sınırlı imkanlardan faydalanabilir.