A’dan Z’ye Work and Travel Rehberi

Work and Travel programı, 1961 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan bir kültürel değişim programıdır. Amerika’da alt sektörlerde kendisini belli eden işçi açıklarının kapatılmasını hedefleyen program sayesinde farklı ülkeden pek çok kişi, Amerika’da çalışma ve ülke kültürü ile ilgili bilgi sahibi olma şansı elde eder. “Çalış ve Gez” şeklinde Türkçeye çevrilebilen Work and Travel, gerçekten de Amerika’da program kapsamında giden kişilerin hem gezmesini hem de çalışmasını olanaklı kılar.

Birleşik Devletler Dışişleri Departmanı tarafından yürütülen Work and Travel programı, çeşitli şartları karşılayan kişilerin yararlanabilecekleri bir programdır. Programa kabul edilen öğrenciler, Amerika’da geçici işlerde çalışır. Böylelikle yabancı dillerini geliştirebilir ve farklı işlerde deneyim elde eder. Bunun yanı sıra Amerika’yı daha yakından tanır. Bir seyahat programı olarak değerlendirilebilen Work and Travel, öğrencilerin seyahat harcamalarını karşılamalarının yanı sıra para biriktirmelerini de mümkün kılmaktadır. Peki Work and Travel nedir, kimler programa başvurabilir, yabancı dil zorunlu mudur?

Work and Travel Nedir?

Work and Travel Türkçeye “Çalış ve Gez” şeklinde çevrilebilen bir terimdir. Programa dahil olacak kişilerin lisans ya da yüksek lisans programlarında tam zamanlı öğrenci olmaları gerektiğinden Work and Travel’a yalnızca öğrenciler katılabilir. Program sayesinde Amerika, alt sektörlerdeki işçi açıklarını dönemsel olarak karşılama şansı elde eder.

Bunu yaparken öğrencilerin de Amerika’yı görmelerine ve yabancı dillerini geliştirmelerine katkıda bulunur. Bu nedenle Work and Travel programı, yoğun ilgi gören seyahat programları arasında yer alır.

Work and Travel’ın Amacı Nedir?

1961 yılından beri Birleşik Devletler Dışişleri Departmanı tarafından yürütülen Work and Travel, birkaç farklı amaca sahiptir. Temel hedef, Amerika’da alt sektörlerdeki işçi açıklarının sezonluk kapatılabilmesi. Bu kapsamda, Amerika’daki işverenler, yoğun sezonda vasıfsız/düşük vasıflı işlerde çalışabilecek kişilere erişim sağlama şansı elde eder.

Programın amaçlarından bir diğeri de üniversite öğrencilerinin Amerika hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını ve Amerikan kültürünü yakından tanımasını sağlamaktır. Her iki amaç doğrultusunda gerçekleştirilen Work and Travel programı, üniversite öğrencilerinin en çok ilgi gösterdiği programdır. Öğrenciler, yaz aylarında program kapsamında Amerika’ya giderek burada para kazanıp ülkelerine dönebilmektedir.

Work and Travel Ne Kadar Sürer?

Work and Travel, açıklanan resmi tarihler arasında yapılabilmektedir. Bu kapsamda aksi belirtilmediği sürece öğrenciler 4 ay çalışır ve 1 ay da tatil yapabilir. Program kapsamında başlangıç ayı mayıs, bitiş ayı ise eylüldür. Fakat tarihlerle ilgili değişiklikler meydana gelebilir. Bu nedenle programa başvuruda bulunacak öğrencilerin, program takvimini takip etmesi ve başvuru süreci içerisinde başvurularını gerçekleştirmesi gerekir.

Work and Travel’a Kimler Gidebilir?

Work and Travel programı, lisans veya yüksek lisansa kaydı bulunan ve tam zamanlı öğrenim gören öğrencilere hitap eder. Bu nedenle programa kayıt için ilk şart, üniversitede aktif bir şekilde öğrenim görüyor olmaktır. Bunun yanı sıra farklı şartlar da bulunmakta olup bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 18-28 yaş aralığında olmak. (Yaş aralığı noktasında kesin bir bilgi olmamakla birlikte Work and Travel’a sponsor olan firmaların 28 yaşı maksimum yaş olarak belirlediği bilinmektedir.)
 • B1 seviyesinde İngilizce bilmek
 • Programa başvurulan yıl içerisinde lisans ya da yüksek lisans programında tam zamanlı öğrenci olmak. (İlgili programa kayıtlı olan öğrencilerin aktif bir şekilde ders alıyor olması da gereklidir.)
 • Genel not ortalamasının 4 üzerinden 2 ve üzeri olması

Genel not ortalaması 2 altında olan kişiler de Work and Travel programı başvurusunda bulunabilir. Fakat belirlenen not aralığının altında olan kişilerin not durumu sorgulanır. 2 ve üzeri genel not ortalaması, vize açısından oldukça avantajlıdır.

2007’den önce üniversite son sınıf öğrencileri programa katılamıyordu. 2007’de yapılan değişiklik ile birlikte son sınıf öğrencilerinin de programa katılım sağlaması mümkün hale gelmiştir. Program başvuru koşulları genel hatlarıyla yukarıdaki gibi olmakla birlikte kriterler değişikliğe uğrayabilir. Bu nedenle başvuru koşullarının yakından takip edilmesi önemlidir.

Work and Travel ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan Work and Travel programı ile yalnızca Amerika’ya gidilebilir. Bunun yanı sıra Work and Travel’ın muadili uygulamalar da bulunur.

İrlanda, Avustralya, Kanada gibi ülkelerin gerçekleştirdiği programlar kapsamında ilgili ülkelere gidilmesi mümkündür. Fakat her ülkenin talep ettiği şartlar birbirinden farklıdır. Bu nedenle ilgili program için açıklanan şartların takip ediliyor olması gereklidir.

Work and Travel Başvuruları Ne Zaman?

Programa katılmak isteyen öğrenciler, belirlenen başvuru takvimi içerisinde başvurularını gerçekleştirebilir. Genellikle temmuz ile ekim arasında erken başvurular alınır. Başvuru tarihlerinde değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle kayıtların başladığı dönemlerde Work and Travel ile ilgili duyurular takip edilmelidir. Aksi halde başvuru tarihini kaçırmak mümkündür.

Work and Travel Başvurusu Nasıl Yapılır?

Work and Travel programı ile ilgili birçok sorunun cevabı programa katılım gösterecek öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Bunlar arasında, başvurunun nasıl yapılacağına dair sorular da yer alır. Programa başvuru aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ön kayıt ücreti ödenir.
 • Gerekli belgeler temin edilir ve başvuru formu doldurulur.
 • Belirlenen zamanda mülakata girilir.
 • Pasaport işlemleri gerçekleştirilir.

Kesin kayıt yapıldıktan sonra online CV ve video CV hazırlanır. Daha sonra iş yerleştirmesi yapılır. Bir sonraki aşama ise vize başvurusunda bulunmaktadır. Son aşamada da Amerika’ya belirlenen tarihlerde gidilerek çalışma hayatına başlanır.

Work and Travel İçin Hangi Seviyede İngilizce Bilmek Gerekir?

Amerika sınırlarını kapsayan Work and Travel programı için İngilizce yeterliliğinin belirli bir seviye olması gerekir. Sorunsuz bir iletişim yapılabilecek seviyede, yani B1 seviyesinde İngilizce istenmektedir. Bunun yanı sıra B2, C1 seviyeleri ise kişinin Amerika’dayken çok daha rahat ve kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlayacaktır. Fakat talep edilen minimum İngilizce, B1 seviyesidir.

Work and Travel Yabancı Dil Sınavı Var Mı?

Work and Travel programına başvuruda bulunacak kişilerin merak ettiği konulardan bir diğeri de yabancı dil sınavının yapılıp yapılmadığıdır. Uluslararası öğrenci değişim programları arasında yer alan Erasmus programında hem yazılı hem de sözlü İngilizce sınavı yapılır. Ama Work and Travel programı kapsamında yabancı dil için yazılı bir sınav yoktur.

Bunun yanı sıra sponsor kurumlar, işverenlerin yanı sıra vize sürecinde de İngilizce sözlü mülakat yapılır. Sözlü mülakat ile öğrencinin İngilizcedeki seviyesi ölçülür. Öğrencilerin B1 ve üstünde İngilizce yeterliliği olması gerekmektedir. Bu kapsamda, gerekli belgeleri tamamlayan, başvurusunu gerçekleştiren ve İngilizce için dil şartını sağlayan öğrenciler; Work and Travel yapabilir.

Program ile;

 • Farklı bir ülkede çalışma deneyimi elde eder.
 • Amerika kültürü ile ilgili bilgi sahibi olur.
 • Amerika’nın doğal ve tarihi güzelliklerini keşfeder.
 • Yabancı dilini geliştirir.
 • Farklı deneyimler elde ederek kendisini geliştirme şansı elde eder.
 • Öğrencinin kendisine güveni artar.
 • Kariyer hayatını şekillendirme konusunda farklı bir bakış açısı kazanır.
 • Öğrenci, CV’sine önemli bir iş deneyimi ekler.
 • İnsanlarla iletişimi artar.

Bahsi geçen hususların her biri, Work and Travel’ın avantajları arasında yer almaktadır. Farklı bir ülkeyi görmek, o ülkede çalışmak isteyen öğrenciler için Work and Travel programı oldukça idealdir.